A jednak zapłacimy państwu za foliówki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Za foliowe torebki sklepy i tak każą sobie płacić

Wraca pomysł opłaty w sklepie za foliową torebkę. Powód? Sklepy już obecnie pobierają takie opłaty w ramach recyklingu, ale nie muszą się z tego rozliczać - tłumaczy resort. Teraz sytuacja ma się zmienić. Nowym projektem założeń do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zajmowała się Rada Ministrów. Rozwiązania zostaną przyjęte za tydzień - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z projektem resortu środowiska, klienci będą płacić w sklepie za wydanie im torebki foliowej do 40 gr. Będzie to tzw. opłata recyklingowa. Chodzi o to, by zniechęcić klienta do korzystania z tych torebek na rzecz toreb wielokrotnego użytku lub opakowań papierowych.

Ale na torebkach nie będzie zarabiał sklep. Pobraną od klientów opłatę recyklingową właściciel sklepu będzie musiał następnie odprowadzać do urzędów marszałkowskich. Wysokość tej opłaty ustali minister środowiska.

Sklepy i tak każą sobie płacić

O opłatach za torebki foliowe głośno było już kilka miesięcy temu. Wtedy jednak wprowadzenie opłat zniknęło z projektu założeń do ustawy o gospodarce opakowaniami. Przeciwko wprowadzeniu opłat najmocniej protestowali producenci opakowań, wspierani przez Ministerstwo Gospodarki. Projekt upadł ostatecznie z powodu sprzeciwu premiera Donalda Tuska, który argumentował, że nowe przepisy uderzą w przedsiębiorców.

Teraz resort wraca do poprzednich planów. – Sklepy już obecnie pobierają opłaty za wydawane torebki. Jednak takie postępowanie powoduje, że z opakowań tych nie rozliczają się w ramach obowiązków określonych przepisami ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej – wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Środowiska, Magdalena Sikorska.

Opłata za torebkę dopiero za 5 lat

Nowy projekt zakłada, że opłata recyklingowa za foliowe torebki będzie obowiązywać dopiero od 2015 roku.

Zdaniem specjalistów, wprowadzenie takiego rozwiązanie dopiero za kilka lat może nie mieć już dużego znaczenia. – Dłuższy okres przejściowy uzasadnia się koniecznością zapewnienia możliwości dostosowania się do regulacji prawnych przez przedstawicieli branży producentów torebek. Mając jednak na względzie, że już teraz klienci w sklepach coraz częściej sięgają po ekologiczne torby wielokrotnego użytku, można oczekiwać, że proponowana opłata nie będzie za kilka lat istotnym instrumentem – twierdzi Dominik Wałkowski, prawnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24