3,5 mld euro dla najbiedniejszych obywateli UE

Najnowsze


3,5 mld euro znajdzie się w Europejskim Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Środki przeznaczone będą m.in. na pomoc materialną i zasiłki. We wtorek porozumiały się w tej sprawie Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

- Osiągnęliśmy nasze najistotniejsze cele w ponad rocznych negocjacjach z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, zwiększyliśmy budżet funduszu z 2,5 do 3,5 miliardów euro. Nowy program FEAD jest pierwszą europejską inicjatywą, której celem jest pomoc ludziom doświadczającym biedy i wykluczenia, szczególnie braku jedzenia, bezdomności oraz ubóstwa dzieci, we wszystkich państwach UE - oświadczył we wtorek odpowiedzialny za prace nad FEAD w PE włoski socjaldemokratyczny europoseł Emer Costello.

Ogromne pieniądze na pomoc

Jak podkreślono w komunikacie pomoc UE dla najbardziej potrzebujących zostaje przedłużona do 2020 roku i pozostanie na poziomie 3,5 miliarda euro, czyli takim samym jak w latach 2007-2013. Początkowo państwa członkowskie proponowały cięcia w wysokości miliarda euro. Program FEAD obejmie wszystkie państwa członkowskie i zastąpi Program Dystrybucji Żywności, który rozdzielał nadwyżki żywności wyprodukowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Połączono dwa programy: dystrybucji żywności oraz podstawowej pomocy rzeczowej oraz finansowania działań wspomagających integrację społeczną. Porozumienie dotyczy także poziomu współfinansowania programów pomocowych dla najbiedniejszych, czyli udziału UE w płatnościach w stosunku do udziału państwa członkowskiego. Będzie ono na poziomie 85 proc. kwalifikowanych wydatków publicznych oraz na poziomie 95 proc. w przypadku państw najsilniej dotkniętych kryzysem.

Ilu biednych?

Jak zaznaczono, w 2011 r. prawie 120 mln obywateli UE było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Porozumienie musi teraz być przyjęte przez Radę UE. Jak informowało pod koniec roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w ramach FEAD Polska będzie mogła otrzymać ok. 474,5 mln euro na programy, które zapewnią żywność oraz odzież i inne podstawowe artykuły dla osób najbardziej potrzebujących.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP