Przegląd prasy. Szykuje się rekordowy rok. Eksportujemy auta na potęgę

Moto

Shutterstock Eksport aut rośnie, diesli maleje

Ten rok przyniesie kolejny rekord w eksporcie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci liczą na ponad 21,5 mld euro – pisze "Rzeczpospolita". Za to maleje sprzedaż diesli.

Branża motoryzacyjna bije kolejny eksportowy rekord. Jak podaje firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, w marcu (najnowsze dane) zagraniczna sprzedaż sektora po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 2 mld euro.

Kolejny rekord eksportu

W całym pierwszym kwartale eksport wyniósł 5,72 mld euro i w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami ubiegłego roku zwiększył się o 5,8 proc. Cały 2016 rok ma przynieść kolejny rekord eksportu: spodziewane jest przekroczenie rekordowego poziomu 21,5 mld euro - o blisko miliard euro więcej niż w roku 2015. Eksport samochodów osobowych i dostawczych wart był w pierwszym kwartale 1,79 mln euro. Wzrost tej części eksportu branży był taki sam jak w przypadku części i komponentów i wyniósł w porównaniu z ub. r. 10,4 proc. Spadała natomiast sprzedaż trzeciego pod względem znaczenia segmentu eksportu - silników wysokoprężnych. Wartość wysłanych za granicę silników wyniosła 481,6 mln euro, co w porównaniu z pierwszym kwartałem sprzed roku jest wynikiem słabszym o 17,7 proc.

Zobacz: jakie będą samochody przyszłości?

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock