Moto

Kierunkowskaz przed wjazdem na rondo. Ministerstwo rozważa zmiany w przepisach

Moto

Zmiany w prawie jazdy. Młodzi kierowcy zapłacą więcejtvn24
wideo 2/4

Ministerstwo Infrastruktury rozważa zmiany przepisów dotyczących używania lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo. W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że nie ma obowiązku sygnalizowania w ten sposób wjazdu na rondo. Resort przyjrzy się sprawie i niewykluczone, że zmieni prawo w tym zakresie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że przy wjeździe na rondo kierowca nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowskazu. Sąd uznał, że sam wjazd na rondo nie oznacza zmiany pasa ruchu ani zmiany kierunku jazdy, które należy sygnalizować.

Jeszcze nieprawomocne orzeczenie lubelskiego sądu było odpowiedzią na skargę, która wpłynęła do sądu. Dotyczyła unieważnienia praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzaminatorka uznała, że osoba zdająca egzamin popełniła błąd, ponieważ nie włączyła lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo.

Zmiana przepisów?

Zdania na temat poruszania się po rondzie i używania na nim kierunkowskazów są od dłuższego już czasu podzielone. Orzeczenie lubelskiego sądu, choć jeszcze nieprawomocne, sprawiło, że sprawie postanowił przyjrzeć się teraz resort infrastruktury.

"Ministerstwo Infrastruktury przeanalizuje pojawiające się wątpliwości oraz rozbieżności w interpretacji przepisów ustawy i rozważy zasadność podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie" - czytamy w stanowisku resortu przesłanym naszej redakcji.

Ministerstwo zaznacza jednak, że na tym etapie jest za wcześnie, żeby powiedzieć, czy zmiany przepisów będą konieczne i w którą pójdą stronę.

Jako pierwszy o sprawie napisał branżowy portal Brd24.pl.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock