Przegląd prasy. Prawo jazdy bez adresu. Kierowcy mogliby zaoszczędzić czas i pieniądze

Moto

Jak z egzaminem na prawo jazdy poradzi sobie doświadczony kierowca?TVN Turbo
wideo 2/4

Ministerstwo infrastruktury rozważa usunięcie z prawa jazdy adresu zamieszkania - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Do zmian w przepisach może dojść już w czerwcu tego roku.

Adres zameldowania zniknął już z nowej wersji dowodów osobistych. Teraz podobny zabieg ma, według informacji "DGP", dotyczyć dokumentów potwierdzających uprawienia do kierowania pojazdami.

Bez adresu

- W momencie wdrożenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) ministerstwo rozważy możliwość wycofania się z konieczności podawania adresu w prawie jazdy – potwierdza w rozmowie z "DGP" Szymon Huptyś, rzecznik resortu. Centralna Ewidencja Kierowców ma ruszyć w czerwcu tego roku. Wtedy też mogłoby dojść do zmian w prawach jazdy.

Obowiązek jest

Według obecnych przepisów każdy kierowca w ciągu 30 dni np. od przeprowadzki musi wymienić dokument. Problem w tym, że za prawnym obowiązkiem nie idzie żadna sankcja. Zwykle w przypadku drogowej kontroli kończy się na upomnieniu i prośbie policji, aby prawo jazdy wymienić na nowe. Chcąc uniknąć potencjalnych nieprzyjemności część kierowców składa jednak wnioski o wymianę dokumentu po zmianie adresu zamieszkania. Taka "przyjemność" kosztuje 100,50 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt aktualnych zdjęć.

Autor: msz//dap / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna