Dopłaty do aut elektrycznych. "Mamy około 800 wniosków"

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Ładowarki do samochodów elektrycznych w Polsce
Ładowarki do samochodów elektrycznych w PolsceTVN Turbo
wideo 2/6
TVN TurboŁadowarki do samochodów elektrycznych w Polsce

Średnia dopłata w programie Mój elektryk do zakupionego e-samochodu dla osób fizycznych wyniesie około 20 tysięcy złotych - przekazał wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski. Dodał, że jedna piąta wniosków o dopłatę dotyczy beneficjentów z Kartą Dużej Rodziny.

Jak przypomniał wiceprezes Lorkowski, osoby fizyczne mogą składać wnioski na dopłaty do zakupu aut elektrycznych od 12 lipca, do momentu wyczerpania środków, których na ten cel NFOŚiGW przeznaczył 100 mln zł, lub do 30 września 2025 r.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Program Mój elektryk - komentarz wiceprezesa NFOŚiGW Artura Lorkowskiego

- W tym momencie, w generatorze mamy około 800 wniosków na łączną kwotę ponad 16 milionów złotych, czyli średnia dopłata do elektrycznego samochodu osobowego wyniesie około 20 tysięcy złotych - powiedział. Dodał, że co piąty wniosek o dopłatę dotyczy dużych rodzin, czyli złożyły je osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny.

Wiceszef NFOŚiGW przypomniał, że osoby indywidualne mogą otrzymać dofinansowanie wyłącznie do zakupu samochodów osobowych sklasyfikowanych w kategorii M1 w wysokości 18 tys. 750 zł przy maksymalnym limicie ceny auta elektrycznego na poziomie 225 tys. zł. W przypadku karty Dużej Rodziny kwota dotacji rośnie do 27 tys. zł, przy braku limitu ceny zakupionego samochodu.

Jak podsumował, budżet całego programu Mój elektryk to 700 mln zł, w tym 100 mln zł dla beneficjentów indywidualnych, 400 mln zł na dopłaty do leasingu, oraz kolejne 200 mln zł na dopłaty dla firm, samorządów, fundacji i innych podmiotów niebędących osobami fizycznymi.

Realizację programu przewidziano na lata 2021–2026, a nabory wniosków będą prowadzone do roku 2025 lub do wyczerpania środków.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości