Punkty karne "zarobione" w drodze na urlop. Kierowcy mogą sprawdzić powakacyjny bilans

Moto

Mandat za chłodzenie w samochodzieTVN Turbo
wideo 2/6

Za darmo i przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o możliwości sprawdzenia stanu punktów karnych. By to zrobić, wystarczy mieć założony profil zaufany.

Profil zaufany pozwala potwierdzić naszą tożsamość w sieci, aby nikt nie mógł się pod nas podszyć. Możemy go założyć na dwa sposoby: przez internet lub w punkcie potwierdzającym (banki, urzędy). W pierwszym przypadku potrzebne nam będzie do tego konto bankowe lub certyfikat kwalifikowany. W drugim zaś wniosek składamy przez internet, ale potwierdzamy osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym.

Jak sprawdzić punkty?

Jak wskazuje MC, jeżeli już mamy swój profil zaufany należy wejść na stronę portalu Obywatel.gov.pl, która umożliwia sprawdzenie punktów karnych. Następnie należy kliknąć przycisk "Sprawdź swoje punkty karne", po czym system przekieruje nas na stronę profilu zaufanego. Tam będziemy musieli zalogować się na konto.

Po zalogowaniu system przeniesie nas z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl. A informacja o punktach karnych wyświetli się od razu. Taką informację możemy pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Ministerstwo przypomina, że taki wydruk ma charakter informacyjny i nie jest dokumentem urzędowym.

"Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (np. jako dowód w sprawie). Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji" - wyjaśniono.

Jednocześnie zwracając uwagę, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. "Dlatego jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia" - radzą przedstawiciele resortu cyfryzacji.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24