Węglowy gigant stawia na auta elektryczne. Stacja ładowania przed siedzibą

[object Object]
Cieżka przyszłość samochodów z silnikami spalinowymiTVN24 BiS
wideo 2/6

Jastrzębska Spółka Węglowa zainstalowała przy swojej siedzibie stację do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Urządzenie jest dostępne za darmo, a przedstawiciele firmy tłumaczą, że to kolejny krok w stronę "zwrócenia uwagi na proekologiczny aspekt transportu".

- Na całym świecie, również w Polsce, widać rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Nowa stacja ładowania zainstalowana przez JSW to kolejny krok w stronę popularyzacji pojazdów elektrycznych i zwrócenia uwagi na proekologiczny aspekt transportu - powiedział cytowany w komunikacie Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Z ładowarki postawionej w Jastrzębiu-Zdroju skorzystały już pierwsze osoby. - To bardzo wygodne, podłączam samochód do stacji ładowania i idę na rozmowy biznesowe. Po powrocie odpinam wtyczkę i wracam samochodem do swojej firmy - wskazał cytowany w komunikacie JSW Jarosław Jarzyna, jeden ze śląskich biznesmenów.

Zakupione samochody

Ze stacji będą korzystać zapewne także pracownicy JSW. Spółka w czerwcu tego roku zakupiła dwa samochody elektryczne, którymi pracownicy przemieszczają się pomiędzy kopalniami oraz urzędami. W komunikacie podkreślono, że auta są tanie w utrzymaniu. Przejazd kosztuje kilka razy mniej niż tradycyjnym samochodem z silnikiem spalinowym - około 5 gr za kilometr, czyli 5 zł za 100 km - czytamy.

JSW jest największym producentem węgla koksowego w Polsce. W ubiegłym roku kopalnie JSW SA wyprodukowały 16,8 mln ton węgla, w tym 11,6 mln ton koksowego oraz 5,2 mln ton węgla do celów energetycznych.

Szósta w aglomeracji

JSW jest pierwszą firmą górniczą, która w ten sposób zaangażowała się w propagowanie ekologicznego transportu. Dotąd w aglomeracji śląskiej działało pięć stacji ładowania, w tym trzy w Katowicach: w Galerii Katowickiej, na stacji paliw Orlen 3 Stawy (ul. Murckowska) i przy sklepie Ikea, a ponadto przy porcie lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach oraz przy salonie Nissana w Sosnowcu. Wszystkie ładowarki są dostępne za darmo.

W tym kierunku idzie coraz więcej firm także w innych regionach kraju. Na początku września Grupa Lotos zapowiedziała, że wybuduje dwanaście nowych punktów ładowania aut elektrycznych. Zdaniem gdańskiej spółki umożliwi to przejazd samochodem elektrycznym autostradami A1 i A2, pomiędzy Gdynią i Gdańskiem a Warszawą, w obu kierunkach. Punkty szybkiego ładowania działają już od 2015 roku na wybranych stacjach sieci Lotos w Trójmieście.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: JSW

Pozostałe wiadomości