Duże zmiany dla kierowców. Dziewięć rzeczy, które trzeba wiedzieć

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Konkolewski o zmianach w przepisach ruchu drogowego
Konkolewski o zmianach w przepisach ruchu drogowegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Konkolewski o zmianach w przepisach ruchu drogowego

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, likwidacja karty pojazdu czy ułatwienia w rejestracji samochodu - to tylko niektóre z rozwiązań, które wprowadza opublikowana już w Dzienniku Ustaw nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, na czym polegają zmiany i kiedy zaczną obowiązywać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jazda bez prawa jazdy

Jak informuje resort, kierowcy posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni od 5 grudnia tego roku z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski.

"Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców" - poinformowało MI.

Ministerstwo przypomina, że wcześniej wprowadzono już przepisy, dzięki którym kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

W sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Zdaniem ministerstwa takie rozwiązanie to oszczędność czasu i pieniędzy dla właścicieli pojazdów. Nowe rozwiązanie będzie obowiązywało od 4 grudnia tego roku.

Bez karty pojazdu i nalepek kontrolnych

Kolejna zmiana dotyczy procesu rejestracji pojazdów. Urzędy nie będą już wydawać karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

"Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line" - czytamy w komunikacie resortu.

Przepisy wejdą w życie od 4 września 2022 roku.

Zmiany dla kierowców. Co warto wiedziećShutterstock

Ułatwienia w rejestracji

Wprowadzona zostanie też możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania.

Jak informuje MI, wprowadzona zostanie także możliwość "czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu".

Data wejścia w życie przepisu to 4 grudnia tego roku.

Tablice

Ustawa wprowadza możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu.

"Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędności 99,50 zł" - wylicza ministerstwo.

O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji.

Dealer zarejestruje nowy pojazd

"Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta" - informuje MI.

Ministerstwo twierdzi, że rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Rejestracja nowego pojazdu przez dealera będzie możliwa od 4 czerwca 2021 roku.

Samochód czasowo wycofany z ruchu

Kolejną zmianą jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe.

"Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie" - wyjaśnia MI.

Jak podkreśla resort, ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji.

Zwrot dowodu rejestracyjnego

Przepisy ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów.

"Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument" - tłumaczy MI.

Przepisy wejdą w życie od 4 października tego roku.

Inne zmiany w rejestracji pojazdów

"Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Rozwiązanie to wejdzie w życie 4 grudnia 2020 r." - podkreśla MI.

"Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, od 4 grudnia 2020 r. nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu" - dodaje MI.

Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, nie trzeba już będzie dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości