Podsumowanie roku na rynku telekomunikacyjnym. Trwa spotkanie małych i średnich operatorów

Źródło:
TVN24
Podsumowanie roku na rynku telekomunikacyjnym - zjazd Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (MiŚOT)
Podsumowanie roku na rynku telekomunikacyjnym - zjazd Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (MiŚOT)TVN24
wideo 2/8
Podsumowanie roku na rynku telekomunikacyjnym - zjazd Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (MiŚOT)TVN24

W Poznaniu trwa zjazd Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (MiŚOT). Na najważniejszym w tym roku spotkaniu dla branży omawiane są między innymi kwestie współpracy, inwestycje oraz wyzwania, jakie stoją przed branżą. Warner Bros. Discovery jest patronem medialnym wydarzenia.

Polscy mali i średni operatorzy telekomunikacyjni spotkali się na Lokalnym Zjeździe MiŚOT, który odbywa się od 28 do 30 listopada w hotelu Novotel w Poznaniu. To najważniejsze w tym roku wydarzenie dla przedsiębiorców, którzy stanowią 99,6 procent wszystkich operatorów telekomunikacyjnych w naszym kraju i odpowiadają za dynamiczny rozwój tego rynku w Polsce.

Polski rynek telekomunikacyjny - według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej - był w 2021 roku wart 40,8 mld złotych. W ubiegłym roku na inwestycje wydano w tym obszarze 8,9 mld złotych. W Polsce działa niemal 4000 małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Stanowią oni 99,6 proc. wszystkich operatorów w kraju. Obsługują 25 proc. gospodarstw domowych.

Ubiegły rok był rekordowy w branży telekomunikacyjnej pod względem inwestycji. Pandemia nie przeszkadzała w rozwoju, wręcz przyspieszyła wzrost rynku. Udział MiŚOT-ów w wydatkach inwestycyjnych sięgnął 28 proc. Aż 40 proc. użytkowników internetu stacjonarnego korzysta dziś z usług małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Mali i średni przedsiębiorcy telekomunikacyjni są liderami zasięgu w obszarach wiejskich. Odpowiadają tam za 80 proc. zasięgów.

Podsumowanie roku na rynku telekomunikacyjnym - zjazd Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (MiŚOT)
Podsumowanie roku na rynku telekomunikacyjnym - zjazd Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (MiŚOT)TVN24

Okazja do wymiany wiedzy

Podczas wydarzenia prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej Karol Skupień mówił, że "na takich spotkaniach wymieniamy się wiedzą na bardzo wiele tematów, na tematy techniczne". - Jak sobie radzić z budową, jak lepiej zarządzać siecią, wymieniamy się wiedzą na tematy prawne. Zastanawiamy się, co nas czeka, jak powinniśmy działać, żeby nasze biznesy były bezpieczne. Wymieniamy się pomysłami, jak inwestować, jak radzić sobie z finansowaniem budowy sieci - zaznaczył.

Jego zdaniem bez tych rozmów "pewnie trudno byłoby przedsiębiorcom zdobyć tą całą wiedzę". - Bardzo mocno się przekłada to na decyzje. Dzięki temu zaczęliśmy ujednolicać nasze sieci, one są coraz bardziej do siebie podobne. To pokazuje, że te spotkania dają nam wiedzę i doświadczenie. Uczymy się tutaj również o tym, jak w innych krajach to wygląda - podkreślał. - Efektem tego jest fakt, że w Polsce zaczęliśmy masowo budować bardzo nowoczesne sieci światłowodowe. Myślę, że to najlepszy dowód na to, że te spotkania są bardzo owocne - stwierdził Skupień.

- W tej chwili coraz więcej usług przenosi się z innych rozwiązań na rozwiązania cyfrowe. Właściwie cyfryzujemy kolejne sfery. W tej chwili bardzo dużo mówi się również o przenoszeniu telewizji na sieci światłowodowe, z radia na sieci światłowodowe. Jest dość ważny aspekt, ponieważ to bardzo mocno obciąża sieci i tak okazało się, że to, co my robiliśmy jako lokalni operatorzy, czyli budowaliśmy bardzo nowoczesne sieci, ogromnej przepustowości, w tej chwili to zaczyna być naszą siłą tak, czyli nasze sieci rzeczywiście są w stanie przenieść nowe usługi bardzo ciężkie cyfrowo, strumienie wideo - mówił.

Ostatnia reduta

Natomiast prezes grupy Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (MiŚOT) Krzysztof Czuszek powiedział, że sektor przeszedł transformację od lat 90. - Prywatyzowano przedsiębiorstwa, MiŚOT-y to właściwie od wielu lat jedyni polscy właściciele sieci telekomunikacyjnych w Polsce. Jesteśmy taką ostatnią redutą. Cała reszta sieci jest zależna od zachodniego operatora - tłumaczył.

Krzysztof Czuszek mówił też o problemach związanych z dostępem do internetu w mniejszych miejscowościach. - Projekty związane z dofinansowaniem zostały zrealizowane w ten sposób, że pieniądze popłynęły znowu do dużych operatorów, z reguły zachodnich i nie zostały sieci zbudowane w tych miejscach, gdzie jest właśnie najgorzej. Tam, gdzie jest pustynia radiowo-komunikacyjna. Ja mogę się pochwalić tylko jedną rzeczą. Jestem dumny z MiŚOT-ów, że budują w takich miejscach, gdzie się nikomu nie opłaca - podkreślał.

Na polskiej mapie wciąż wiele białych plam

- Z punktu widzenia mieszkańca Warszawy czy jakiejś metropolii śląskiej, wydaje nam się, że internet jest czymś powszednim, ale mieszkając w małej wiosce, okazuje się, że często nawet zasięgu komórkowego nie mamy. W związku z tym jeszcze mamy bardzo duże braki infrastrukturalne w Polsce i to właśnie mali operatorzy w tych małych miejscowościach nam te luki uzupełniają. Oni nie patrzą jak duzi operatorzy przez pryzmat Excela, ale raczej przez pryzmat potrzeb lokalnego rynku - mówił wiceprezes grupy MiŚOT Sebastian Kachel.

Mówił też o Lokalnym Zjeździe MiŚOT, który jest okazją do nawiązania kontaktu między przedsiębiorcami. - Tego typu imprezy na pewno są okazją do wymiany doświadczeń - ocenił.

Autorka/Autor:red./ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

W środę ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli porozumienie w sprawie przekazania zysków z zamrożonych aktywów Rosji na wsparcie Ukrainy. Pieniądze zostaną wykorzystane na odbudowę kraju, a także obronę w kontekście rosyjskiej agresji.

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Chin Xi Jinping przebywa z wizytą w Serbii. Belgrad jest drugim, po Francji, przystankiem w pierwszej od pięciu lat wizycie chińskiego przywódcy w Europie. Państwo Środka widzi w Serbii "konia trojańskiego", który pomoże im wkroczyć do Europy - ocenił francuski dziennik finansowy "Les Echos". Xi odwiedzi jeszcze Węgry. Zdaniem obserwatorów wybór Belgradu i Budapesztu przez Xi ma na celu zbliżenie tych dwóch krajów, które są prorosyjskie i są dużymi odbiorcami chińskich inwestycji - napisała agencja Reutera.

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Źródło:
Reuters, PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy podszywają się pod znanych influencerów. Ostrzeżenie jest skierowane do posiadaczy iPhone'ów.

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Źródło:
tvn24.pl

Szkodliwe oprogramowanie wymierzone w polskie instytucje rządowe było w tym tygodniu dystrybuowane przez grupę hakerów APT28, powiązaną ze służbami wywiadowczymi Rosji - poinformowała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Źródło:
PAP

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,2 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tysiąca bezrobotnych.

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Źródło:
PAP

W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który wprowadza nowe świadczenie dla rodziców małych dzieci, tak zwane "babciowe". Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaapelowała o ponadpartyjne poparcie dla programu.

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację linii Condor. Skargę na Brukselę wniósł do Sądu Ryanair.

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Źródło:
PAP

W ostatnim losowaniu Lotto Plus padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi milion złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon.

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Wyjaśnił, że Okęcie i Modlin dzięki inwestycjom uzyskają nową przepustowość, którą najpierw trzeba będzie wykorzystać.

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Źródło:
PAP

Otwieramy ten proces konsultacji na społeczeństwo, obywateli, którzy Sejm wybierają - mówił podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że stworzona zostanie specjalna platforma, która "umożliwi każdemu obywatelowi uczestniczenie w konsultacji prawa, które w Sejmie jest stanowione".

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu zarejestrowano 86 696 używanych aut sprowadzonych z zagranicy - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodał, że jest to wzrost o 39,1 procent rok do roku. Kierunkiem, który rośnie najbardziej to Stany Zjednoczone, sprowadzamy o trzy czwarte więcej aut zza oceanu niż przed rokiem.

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Źródło:
PAP

W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 procent. Eksperci przewidują, że Rada pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Przedstawiciele upadłej giełdy kryptowalut FTX twierdzą, że zgromadzono środki znacznie przewyższające kwotę konieczną na spłatę klientów. Spółka potrzebuje 11 miliardów dolarów na pokrycie długów. Założyciel FTX Sam Bankman-Fried został w pod koniec marca skazany na 25 lat więzienia.

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Źródło:
BBC

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

- Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Pakiet rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa jest wciąż konsultowany, do Sejmu może trafić pod koniec czerwca - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Na koniec 2023 roku liczba osób zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 3,89 miliona i była o prawie 900 tysięcy wyższa w porównaniu do 2022 roku - wyliczył GUS. Wartość środków zgromadzona w ramach programu szacowana jest na 21,8 miliarda złotych.

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery