"Ta podwyżka będzie gwoździem do trumny dla wielu mikrofirm"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Wojciechowski: firmy będą się dusiły, będą kolejne bankructwa
Wojciechowski: firmy będą się dusiły, będą kolejne bankructwaTVN24
wideo 2/5
TVN24Wojciechowski: firmy będą się dusiły, będą kolejne bankructwa

Podwyżka w przyszłym roku składki ZUS będzie gwoździem do trumny dla wielu mikrofirm - stwierdził rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) Adam Abramowicz. Dodał, że "to jeden z czynników, wobec których mikrofirmy będą miały w przyszłym roku ogromne trudności".

W wystąpieniu podczas otwarcia 12. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach Abramowicz przypomniał m.in., że sektor MŚP w dialogu z rządem uzyskał już wprowadzenie maksymalnej ceny za energię elektryczną 785 zł za megawatogodzinę, obowiązującą wstecz od 24 lutego br. i oczekuje na ogłoszenie – również dla tego sektora - maksymalnej ceny paliwa gazowego.

Rzecznik MŚP o podwyżce składki ZUS dla firm

- Liczymy także na to, że rząd weźmie pod uwagę nasze postulaty, jeśli chodzi o ułatwienia. Nadchodzi spowolnienie gospodarcze i niezwykle ważne jest, żeby wprowadzić do prawa zmiany, które pozwolą firmom przejść trudny okres. Jednym z najważniejszych postulatów rzecznika MŚP i przedsiębiorców zrzeszonych w radzie przy rzeczniku jest dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców - przypomniał Abramowicz.

Przypomniał, że w 2023 r. składka ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie o 17 proc., czyli o ok. 200 zł, sięgając ok. 1,4 tys. zł (bez składki zdrowotnej). - Dla wielu maleńkich mikrofirm jest to kwota zaporowa, stąd mówimy o wielu zamknięciach i zawieszeniach firm - wskazał rzecznik.

- Jeżeli rząd nie zareaguje i parlament nie uchwali zmiany, ta podwyżka będzie gwoździem do trumny dla wielu mikrofirm. Na pewno jest to jeden z czynników, wobec których mikrofirmy będą miały w przyszłym roku ogromne trudności – dodał.

- My proponujemy, żebyśmy wprowadzili system niemiecki: w Niemczech składka na ubezpieczenie społeczne jest dla przedsiębiorców dobrowolna. Powstał komitet inicjatywy obywatelskiej, przedsiębiorcy zbierają podpisy - zasygnalizował Abramowicz.

Jak uzupełnił, wśród postulatów rzecznika MŚP i działającej przy nim rady jest także zniesienie biurokratycznych barier, zniesienie obowiązków sprawozdawczych dla mikrofirm czy skrócenie czasu postępowań w sądach gospodarczych.

Kongres MŚP

Organizatorem odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest tamtejsza Regionalna Izba Gospodarcza. Uczestnicy dwudniowego kongresu wezmą udział w ponad 100 punktach programu, będą też nawiązywali bezpośrednie kontakty gospodarcze.

Jak mówił podczas otwarcia kongresu prezes katowickiej RIG Tomasz Zjawiony, w I poł. br. w Polsce zamknęło się ponad 100 tys. firm, a zawiesiło działalność ponad 160 tys. Zjawiony przytoczył szacunek ekspertów, zgodnie z którym ogółem w tym roku w Polsce upadnie ponad 250 tys. firm.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości