Ważna zmiana dla podatników. Znamy nowy termin

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipcaTVN24
wideo 2/3
TVN24Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipca

Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT przez wszystkich podatników zostanie przesunięty z 1 lipca na 1 października 2020 roku. Tak wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r." - poinformował resort.

Jak zaznaczył wiceszef MF Jan Sarnowski, resort zdaje sobie sprawę, że w okresie pandemii wdrażanie nowego JPK_VAT jest bardzo utrudnione. - Chcemy ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu – dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej odsunęliśmy szereg terminów i zwolniliśmy firmy z wielu obowiązków - poinformował Sarnowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

JPK_VAT

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Dokument elektroniczny jest przesyłany do Ministerstwa Finansów.

Po zmianach przedsiębiorca zamiast - jak obecnie - składania odrębnie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wraz załącznikami i odrębnie JPK-VAT, będzie przesyłał jeden plik JPK_VAT. Tym samym zrealizuje łącznie dwa obowiązki. Po zmianach będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie oraz JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Według MF, nowy JPK_VAT to ważne i potrzebne narzędzie analityczne. Jak podano, dzięki danym przesyłanym w nowej formule administracja będzie działać jeszcze precyzyjniej, a to oznacza lepszą ochronę uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi. Dodano, że nowy JPK_VAT to też odciążenie dla firm, dzięki niemu zniknie obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

Apel rzecznika MŚP

O przesunięcie o trzy miesiące wprowadzenia obowiązków dotyczących stosowania nowego JPK_VAT przez małych, średnich i mikroprzedsiębiorców apelował ostatnio Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Nowelizacja z 31 marca br. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przesunęła dla dużych przedsiębiorców o trzy miesiące termin wejścia w życie przepisów o nowym JPK_VAT z deklaracją. Pierwotnie zmiany i nowe obowiązki firm miały wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku. Jednocześnie pozostawiono termin 1 lipca 2020 roku na wejście w życie tego obowiązku dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

"W ocenie rzecznika MŚP 3-miesięczne przesunięcie tego terminu powinno być zastosowane również wobec mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, co byłoby zgodne z dotychczasowym zamysłem stopniowego obejmowania nowymi rozwiązaniami w zakresie jednolitego pliku kontrolnego firm o coraz mniejszej skali działalności" - informował rzecznik MŚP.

Jego zdaniem jednocześnie byłoby to odpowiedzią na wyjątkowo trudną sytuację, w której obecnie znalazły się najmniejsze firmy. Według rzecznika MŚP należy spodziewać się, że przy konieczności jednoczesnego dostosowywania systemów księgowych do nowych wymogów w zakresie JPK_VAT przez wszystkie firmy mogą wystąpić dodatkowe trudności z dostępem do usług firm wdrożeniowych, spowodowane spiętrzeniem zapotrzebowania na ich usługi.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24