Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej to szansa dla tych, którzy mają dobry pomysł na biznes, ale problemem jest pozyskanie funduszy. Jeżeli nasze oszczędności nie są wystarczające, warto rozważyć skorzystanie z oferowanych początkującym przedsiębiorcom dotacji i pożyczek. Gdzie można ubiegać się o dotację na otwarcie i rozwój firmy?
Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą pomóc uzyskać wystarczający kapitał, by otworzyć firmę i rozpocząć pracę na własny rachunek. Z pomocą przychodzi wiele instytucji, które ułatwiają biznesowy start. Jak otrzymać dotację na otwarcie lub rozwój firmy?
Dotacja z urzędu pracy
Jedną z najpopularniejszych form dostępnej pomocy dla osób rozpoczynających własny biznes są dotacje z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Olbrzymią zaletą tych dotacji jest fakt, że są one bezzwrotne. Co więcej wypłacane są dość szybko i w całości z góry, a środki, jakie można otrzymać, to nawet ponad 30 tys. zł.
O dotację z urzędu pracy może ubiegać się osoba, która:
• jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna
• nie jest studentem studiów dziennych
• w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziła innej działalności gospodarczej
• w okresie ostatnich 24 miesięcy nie była uznana winną przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu
• w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła podjęcia pracy lub stażu bez podania uzasadnienia.
Aby uzyskać dotację, wystarczy by osoba bezrobotna złożyła w urzędzie pracy odpowiedni wniosek i załączyła do niego przygotowany biznesplan wraz z wykazem kosztów, które pokryje z otrzymanych pieniędzy. Każdy bezrobotny może tylko raz otrzymać bezzwrotną dotację publiczną na podjęcie własnej działalności.
Pożyczki dla studentów i absolwentów
Innym państwowym programem jest "Pierwszy biznes – wsparcie w starcie", realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Skierowany jest on do studentów, absolwentów, osób bezrobotnych i opiekunów osób niepełnosprawnych, które mają już pomysł na własny biznes.
W ramach tego programu uzyskać można do ponad 100 tys. zł minimalnie oprocentowanej pożyczki udzielanej na czas siedmiu lat. Dokładna maksymalna kwota pożyczki regularnie zmienia się, ponieważ stanowi ona 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia ustalanego przez Główny Urząd Statystyczny.
Pożyczki te udzielane są nie tylko na rozpoczęcie własnej działalności, ale również na utworzenie nowego stanowiska pracy przez już działających przedsiębiorców. Ponadto w ramach programu oferowane jest bezpłatne doradztwo i szkolenia dla jego uczestników.
Szczegóły na temat tego programu dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego http://wsparciewstarcie.bgk.pl/. Należy jednak pamiętać, że dotacje z urzędu pracy oraz pożyczki z BGK finansowane są z tej samej puli pieniędzy Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Co za tym idzie, wzajemnie się wykluczają - dana osoba może skorzystać tylko z jednego z tych programów.
Rządowe granty dla przedsiębiorców
Istniejące już małe, średnie i duże firmy mogą z kolei skorzystać z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 – 2030", prowadzonego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAiH). Wsparcie to przewidziane jest dla inwestycji w wybranych, strategicznych branżach, a także na tworzenie nowych miejsc pracy.
Wysokość wsparcia finansowego, na które można liczyć, zależy nie tylko od przedmiotu inwestycji, ale także od wielkości i lokalizacji danego przedsiębiorstwa. Szczegóły dotyczące zasad przyznawania grantów i sposobów ubiegania się o nie dostępne są na stronie PAiH.
Gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego
Rozpoczynając własny biznes, można spróbować również pozyskać w zwykłym banku tradycyjny kredyt. Osoby, które dopiero wchodzą w świat biznesu i nie dysponują dostatecznym zabezpieczeniem spłaty kredytu, mogą mieć jednak problem z jego uzyskaniem.
W tej sytuacji z pomocą przychodzi program "Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego". Poręczenie BGK nie tylko w wielu przypadkach stanowi jedyną szansę na uzyskanie kredytu, ale też umożliwia uzyskanie go na korzystniejszych warunkach. Należy jednak pamiętać, że pomimo udzielanych gwarancji wysokość kredytu zależna jest od indywidualnej zdolności kredytowej.
Szczegóły dotyczące poręczeń i gwarancji ze strony BGK znaleźć można na jego stronie internetowej.
Dotacje na otwarcie firmy dla początkujących
Istnieją również programy skierowane jedynie do ściśle określonych grup początkujących przedsiębiorców. Jednym z nich jest program "Rozwój startupów w Polsce Wschodniej". To oferta skierowana do przedsiębiorstw, które pomyślnie zrealizowały własny projekt w ramach Platform Startowych, czyli inkubatorów przedsiębiorczości prowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Mikro i mali przedsiębiorcy, których projekty uzyskały rekomendację w ramach Platformy Startowej i których działalność odbywać się będzie w makroregionie Polski Wschodniej, mogą w ramach tego programu liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet miliona złotych. Obowiązkowe jest jednak zawsze posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowanych.
Na stronach PARP dostępne są szczegóły dotyczące tego programu, w tym sposobu składania wniosków. Można tam również znaleźć informacje o możliwościach uczestnictwa w Platformie Startowej.
Crowdfunding i fundusze venture capital
Oprócz inicjatyw podejmowanych przez instytucje państwowe istnieje również wiele programów wsparcia dla osób otwierających własną firmę oferowanych przez instytucje prywatne. Koszt skorzystania z nich bywa jednak bardzo różny, należy więc w każdym przypadku uważnie zapoznać się z warunkami skorzystania z danej formy pomocy.
Rosnącą popularnością cieszą się również alternatywne formy wsparcia nowych inicjatyw. Jedną z nich jest crowdfunding, czyli zbieranie środków na realizację własnego pomysłu na biznes za pomocą zbiórki internetowej. W tym przypadku kluczowa jest zdolność do przekonania do danego projektu jak największej liczby osób, od czego bezpośrednio zależeć będzie wysokość uzyskanego od nich wsparcia finansowego. Choć ta forma pomocy dopiero się rozwija, w internecie dostępnych jest już wiele platform, na których możemy zaprezentować własny biznes i liczyć na zainteresowanie przyszłych klientów.
Coraz popularniejsze staje się również korzystanie z finansowania w postaci venture capital. Są to fundusze, które finansują obiecujące inicjatywy z najbardziej zyskownych branż, w zamian za sprzedaż udziałów w tym projekcie. Ten sposób finansowania oferowany jest jednak tylko wąskiemu gronu inicjatyw, ocenianemu przez fundusze jako potencjalnie najbardziej zyskowne. Rozwiązanie to ma i wady, i zalety. Choć w ramach wsparcia zyskać można nie tylko dofinansowanie, ale też doradztwo biznesowe, w zamian czasowo traci się część kontroli nad własną firmą.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock