Dotacje na otwarcie i rozwój firmy. Gdzie można uzyskać dofinansowanie?

Abramowicz o Polskim Ładzie: przy podatku liniowym wszyscy przedsiębiorcy będą płacić więcej
Abramowicz o Polskim Ładzie: przy podatku liniowym wszyscy przedsiębiorcy będą płacić więcejTVN24
wideo 2/12
Abramowicz o Polskim Ładzie: przy podatku liniowym wszyscy przedsiębiorcy będą płacić więcejTVN24

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej to szansa dla tych, którzy mają dobry pomysł na biznes, ale problemem jest pozyskanie funduszy. Jeżeli nasze oszczędności nie są wystarczające, warto rozważyć skorzystanie z oferowanych początkującym przedsiębiorcom dotacji i pożyczek. Gdzie można ubiegać się o dotację na otwarcie i rozwój firmy?

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą pomóc uzyskać wystarczający kapitał, by otworzyć firmę i rozpocząć pracę na własny rachunek. Z pomocą przychodzi wiele instytucji, które ułatwiają biznesowy start. Jak otrzymać dotację na otwarcie lub rozwój firmy?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dotacja z urzędu pracy

Jedną z najpopularniejszych form dostępnej pomocy dla osób rozpoczynających własny biznes są dotacje z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Olbrzymią zaletą tych dotacji jest fakt, że są one bezzwrotne. Co więcej wypłacane są dość szybko i w całości z góry, a środki, jakie można otrzymać, to nawet ponad 30 tys. zł.

O dotację z urzędu pracy może ubiegać się osoba, która:

• jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna

• nie jest studentem studiów dziennych

• w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziła innej działalności gospodarczej

• w okresie ostatnich 24 miesięcy nie była uznana winną przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu

• w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła podjęcia pracy lub stażu bez podania uzasadnienia.

Aby uzyskać dotację, wystarczy by osoba bezrobotna złożyła w urzędzie pracy odpowiedni wniosek i załączyła do niego przygotowany biznesplan wraz z wykazem kosztów, które pokryje z otrzymanych pieniędzy. Każdy bezrobotny może tylko raz otrzymać bezzwrotną dotację publiczną na podjęcie własnej działalności.

Pożyczki dla studentów i absolwentów

Innym państwowym programem jest "Pierwszy biznes – wsparcie w starcie", realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Skierowany jest on do studentów, absolwentów, osób bezrobotnych i opiekunów osób niepełnosprawnych, które mają już pomysł na własny biznes.

W ramach tego programu uzyskać można do ponad 100 tys. zł minimalnie oprocentowanej pożyczki udzielanej na czas siedmiu lat. Dokładna maksymalna kwota pożyczki regularnie zmienia się, ponieważ stanowi ona 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia ustalanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Pożyczki te udzielane są nie tylko na rozpoczęcie własnej działalności, ale również na utworzenie nowego stanowiska pracy przez już działających przedsiębiorców. Ponadto w ramach programu oferowane jest bezpłatne doradztwo i szkolenia dla jego uczestników.

Szczegóły na temat tego programu dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego http://wsparciewstarcie.bgk.pl/. Należy jednak pamiętać, że dotacje z urzędu pracy oraz pożyczki z BGK finansowane są z tej samej puli pieniędzy Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Co za tym idzie, wzajemnie się wykluczają - dana osoba może skorzystać tylko z jednego z tych programów.

Rządowe granty dla przedsiębiorców

Istniejące już małe, średnie i duże firmy mogą z kolei skorzystać z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 – 2030", prowadzonego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAiH). Wsparcie to przewidziane jest dla inwestycji w wybranych, strategicznych branżach, a także na tworzenie nowych miejsc pracy.

Wysokość wsparcia finansowego, na które można liczyć, zależy nie tylko od przedmiotu inwestycji, ale także od wielkości i lokalizacji danego przedsiębiorstwa. Szczegóły dotyczące zasad przyznawania grantów i sposobów ubiegania się o nie dostępne są na stronie PAiH.

Gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego

Rozpoczynając własny biznes, można spróbować również pozyskać w zwykłym banku tradycyjny kredyt. Osoby, które dopiero wchodzą w świat biznesu i nie dysponują dostatecznym zabezpieczeniem spłaty kredytu, mogą mieć jednak problem z jego uzyskaniem.

W tej sytuacji z pomocą przychodzi program "Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego". Poręczenie BGK nie tylko w wielu przypadkach stanowi jedyną szansę na uzyskanie kredytu, ale też umożliwia uzyskanie go na korzystniejszych warunkach. Należy jednak pamiętać, że pomimo udzielanych gwarancji wysokość kredytu zależna jest od indywidualnej zdolności kredytowej.

Szczegóły dotyczące poręczeń i gwarancji ze strony BGK znaleźć można na jego stronie internetowej.

Dotacje na otwarcie firmy dla początkujących

Istnieją również programy skierowane jedynie do ściśle określonych grup początkujących przedsiębiorców. Jednym z nich jest program "Rozwój startupów w Polsce Wschodniej". To oferta skierowana do przedsiębiorstw, które pomyślnie zrealizowały własny projekt w ramach Platform Startowych, czyli inkubatorów przedsiębiorczości prowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Mikro i mali przedsiębiorcy, których projekty uzyskały rekomendację w ramach Platformy Startowej i których działalność odbywać się będzie w makroregionie Polski Wschodniej, mogą w ramach tego programu liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet miliona złotych. Obowiązkowe jest jednak zawsze posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowanych.

Na stronach PARP dostępne są szczegóły dotyczące tego programu, w tym sposobu składania wniosków. Można tam również znaleźć informacje o możliwościach uczestnictwa w Platformie Startowej.

Crowdfunding i fundusze venture capital

Oprócz inicjatyw podejmowanych przez instytucje państwowe istnieje również wiele programów wsparcia dla osób otwierających własną firmę oferowanych przez instytucje prywatne. Koszt skorzystania z nich bywa jednak bardzo różny, należy więc w każdym przypadku uważnie zapoznać się z warunkami skorzystania z danej formy pomocy.

Rosnącą popularnością cieszą się również alternatywne formy wsparcia nowych inicjatyw. Jedną z nich jest crowdfunding, czyli zbieranie środków na realizację własnego pomysłu na biznes za pomocą zbiórki internetowej. W tym przypadku kluczowa jest zdolność do przekonania do danego projektu jak największej liczby osób, od czego bezpośrednio zależeć będzie wysokość uzyskanego od nich wsparcia finansowego. Choć ta forma pomocy dopiero się rozwija, w internecie dostępnych jest już wiele platform, na których możemy zaprezentować własny biznes i liczyć na zainteresowanie przyszłych klientów.

Coraz popularniejsze staje się również korzystanie z finansowania w postaci venture capital. Są to fundusze, które finansują obiecujące inicjatywy z najbardziej zyskownych branż, w zamian za sprzedaż udziałów w tym projekcie. Ten sposób finansowania oferowany jest jednak tylko wąskiemu gronu inicjatyw, ocenianemu przez fundusze jako potencjalnie najbardziej zyskowne. Rozwiązanie to ma i wady, i zalety. Choć w ramach wsparcia zyskać można nie tylko dofinansowanie, ale też doradztwo biznesowe, w zamian czasowo traci się część kontroli nad własną firmą.

Autorka/Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl