Venture capital jest stosunkowo nową w Polsce metodą pozyskiwania funduszy przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o venture capital.
Venture capital - co to jest?
Venture capital jest alternatywną wobec kredytu czy pożyczki formą dofinansowania. Skierowana jest ona do małych i średnich przedsiębiorstw, znajdujących się na wczesnych etapach rozwoju i mających wysoki potencjał wzrostu. Dofinansowanie to udzielane jest nie przez banki, ale przez wyspecjalizowane duże przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji rynkowej. Oprócz środków finansowych wsparcie obejmować może również doradztwo eksperckie, tzw. know-how.
Wsparcie w ramach venture capital udzielane jest poprzez zakup udziałów lub akcji przedsiębiorstwa. Jego celem jest zapewnienie wzrostu wartości małej firmy i osiągnięcie zysku poprzez późniejszą odsprzedaż posiadanych udziałów lub akcji. Inwestycje tego typu, w zależności od przypadku, trwają zwykle maksymalnie do 5 lat.
Venture capital oferuje potencjalne korzyści obu stronom. Małe przedsiębiorstwo otrzymuje wsparcie swojego dalszego rozwoju i realizacji założonych celów. Duże przedsiębiorstwo liczy natomiast na wzrost wartości mniejszego partnera i szybkie wypracowanie dużego zysku.
Venture capital uważane są za inwestycje obarczone wysokim ryzykiem i sprawdzają się nie w każdej branży. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w IT, telekomunikacji i nowych technologiach, czyli branżach, w których możliwe są najszybsze wzrosty. Z inwestycji tego typu korzystają m.in. liczne technologiczne startupy.
Venture capital - zalety
Jak każde rozwiązanie finansowe venture capital mają swoje silne i słabe strony.
Główną zaletą tego typu wsparcia jest fakt, że skierowane jest ono przede wszystkim do przedsięwzięć innowacyjnych. O ile dla banku innowacyjność jest często czynnikiem ryzyka, o tyle dla spółki wyspecjalizowanej w venture capital może to oznaczać szansę na ponadprzeciętne zyski. Przy venture capital nie trzeba więc spełniać rygorystycznych kryteriów ani posiadać zabezpieczeń, aby uzyskać dofinansowanie. Później nie ma również konieczności comiesięcznego płacenia rat kredytu i odsetek.
Co więcej ta forma pomocy umożliwia wsparcie nie tylko finansowe, ale również eksperckie. Spółka udzielająca dofinansowania staje się partnerem mniejszej spółki, w obopólnym interesie jest więc odniesienie sukcesu.
Pozyskanie finansowania w formie venture capital poprawia również wizerunek mniejszego przedsiębiorstwa. Świadczy, że udzielająca dofinansowania uznana firma dostrzega w nim duży potencjał. Za sprawą zwiększenia kapitału zakładowego łatwiejsze staje się również pozyskanie dofinansowania przez wspierany podmiot z innych źródeł, np. z systemu bankowego.
Venture capital - wady
Venture Capital nie jest jednocześnie pozbawione wad. Przede wszystkim ten rodzaj dofinansowania wiąże się z częściową utratą kontroli nad własnym przedsiębiorstwem. Partnerstwo tego typu oznacza zarówno wymóg konsultowania wielu decyzji, ale też dzielenia się zyskami. Niewiadomą pozostaje również to, komu na koniec fundusz venture capital odsprzeda udziały mniejszego przedsiębiorstwa – kwestię tę można jednak starać się uregulować na samym początku współpracy.
Dofinansowanie tą drogą jest również względnie drogie, choć jego koszt opłacany jest pośrednio. Inwestor venture capital kupuje udziały mniejszego partnera stosunkowo tanio. W przypadku odniesienia następnie przez mniejsze przedsiębiorstwo szybkiego sukcesu inwestor potrafi odnieść dzięki temu olbrzymi zysk. Rzeczywisty wybór, przed jakim stoi mniejszy przedsiębiorca, jest więc pomiędzy posiadaniem niewielkiej firmy w całości, lub większej firmy, ale jedynie w części.
Ponieważ przypadek każdego przedsiębiorstwa jest inny, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z dofinansowania w formie venture capital należy dokładnie przeanalizować bilans możliwych zysków i strat z tego rodzaju rozwiązania.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock