Aktywa obrotowe w przedsiębiorstwie - co to? Definicja i przykłady

Źródło:
TVN24 Biznes
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24
wideo 2/5
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24

Aktywa posiadane przez przedsiębiorstwo wskazują nie tylko na jego wartość, ale pozwalają również na ocenę jego kondycji finansowej. Szczególne znaczenie mają w tym przypadku aktywa obrotowe. Co wchodzi w skład aktywów obrotowych, a co nie? Czym aktywa obrotowe różnią się od kapitału obrotowego?

●     Na majątek przedsiębiorstwa składają się aktywa trwałe i aktywa obrotowe. ●     Aktywa obrotowe to takie, których zbycie lub zużycie nastąpi w ciągu 12 miesięcy. ●     Aktywa obrotowe dzielą się na rzeczowe, finansowe, krótkoterminowe należności i inwestycje, oraz krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. ●     Aktywa obrotowe należy odróżnić od pojęcia kapitału obrotowego netto, który może być istotnym wskaźnikiem wypłacalności przedsiębiorstwa.

Prawne regulacje aktywów, w tym aktywów obrotowych, znajdują się w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W dokumencie tym znajdują się zarówno definicje, jak i podział, wycena i inne przepisy dotyczące aktywów.

Aktywa obrotowe i trwałe - definicja

Zgodnie z definicją aktywa to "kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych". Najprościej mówiąc, aktywami nazywa się więc określony majątek posiadany przez dane przedsiębiorstwo.

Aktywa te dzieli się na dwie kategorie:

- aktywa trwałe, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok podatkowy,

- aktywa obrotowe, których zbycie lub zużycie nastąpi w ciągu 12 miesięcy.

Inaczej mówiąc aktywa to takie składniki majątku, które oczekuje się, że zostaną w krótkim czasie zużyte, sprzedane lub wykorzystane w inny sposób. Wszystkie aktywa obrotowe charakteryzują się przy tym dużą płynnością, co oznacza, że przynajmniej teoretycznie mogą w każdej chwili zostać spieniężone.

Aktywa trwałe to z kolei wszystkie aktywa, które nie są aktywami obrotowymi - kluczową cechą jest w tym przypadku ich dłuższy okres użytkowania.

Aktywa obrotowe - przykłady

Aktywa obrotowe przedsiębiorstwa można podzielić na:

●     aktywa rzeczowe,

●     aktywa finansowe,

●     należności i inwestycje krótkoterminowe,

●     krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.

Przykład rzeczowych aktywów obrotowych to materiały zużywane w toku codziennej działalności firmy, np. materiały biurowe oraz środki czystości, a także wszystkie posiadane gotowe produkty czy usługi oraz znajdujące się w produkcji półprodukty i materiały.

Finansowe aktywa obrotowe to przede wszystkim wszystkie posiadane środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych przedsiębiorstwa, ale też krótkoterminowe papiery wartościowe czy kontrakty, z których wynikają prawa do określonego majątku.

Należności krótkoterminowe to wszelkie należności wymagalne w ciągu 12 miesięcy, przede wszystkim z tytułu wykonanych usług czy dostaw. Z kolei rozliczenia międzyokresowe to koszty poniesione w innym okresie sprawozdawczym niż okres, w którym przyniosły one przychody.

Aktywa trwałe - przykłady

Aktywa trwałe przedsiębiorstwa można podzielić na:

●     wartości niematerialne i prawne, m.in. prawa autorskie, licencje, spółdzielcze prawo do lokalu.

●     rzeczowe aktywa trwałe (środki trwałe i środki trwałe w budowie),

●     należności i inwestycje długoterminowe,

●     długoterminowe rozliczenia międzyokresowe.

Aktywa trwałe to ta część aktywów przedsiębiorstwa, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż jeden rok podatkowy. Wykorzystywać można je przez wiele tzw. cykli operacyjnych, na przykład samochód firmowy można używać przez wiele lat.  

Aktywów trwałych nie należy mylić ze środkami trwałymi. Środki trwałe to część rzeczowych aktywów trwałych, m.in. nieruchomości, maszyny, urządzenia i samochody. Co istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa, środki trwałe nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, podlegają natomiast amortyzacji.

Aktywa obrotowe a kapitał obrotowy

Aktywa obrotowe należy rozróżnić z pojęciami kapitału obrotowego brutto i kapitału obrotowego netto. Kapitał obrotowy brutto to środki zaangażowanie w finansowanie działalności bieżącej przedsiębiorstwa, czyli finansowanie całkowitej wartości aktywów obrotowych przedsiębiorstwa. Upraszczając, można kapitałem obrotowym brutto nazwać całość aktywów obrotowych przedsiębiorstwa.

Kapitał pracujący, inaczej kapitał obrotowy netto, to z kolei nadwyżka aktywów obrotowych nad bieżącymi, krótkoterminowymi zobowiązaniami przedsiębiorstwa, takimi jak otrzymane faktury, podatki, składki i wynagrodzenia dla pracowników. Są to więc środki pieniężne, krótkoterminowe papiery wartościowe, materiały, zapasy, półprodukty i należności krótkoterminowe, które mogą w każdej chwili zostać wykorzystane przez przedsiębiorstwo na dowolny cel.

Kapitał obrotowy netto uważany jest za istotny wskaźnik pokazujący wypłacalność danego przedsiębiorstwa. Im wyższy, tym lepsza jest jego kondycja finansowa.

Kapitał obrotowy netto - wzory

W praktyce istnieją dwa sposoby obliczania kapitału obrotowego netto przedsiębiorstwa. Pierwszym jest podejście majątkowe, w którym kapitał obrotowy netto stanowią aktywa obrotowe pomniejszone o krótkoterminowe zobowiązania.

Drugim jest podejście kapitałowe, w którym kapitał obrotowy netto stanowi kapitał stały (długoterminowy) po odjęciu aktywów trwałych. Niezależnie od wybranego wzoru wyliczenia powinny jednak przynieść taki sam wynik.

Wskaźnik ROA

Ocena posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów jest sposobem na zmierzenie jego rentowności. Jednym z najczęściej wykorzystywanych na to sposobów jest wskaźnik rentowności aktywów ROA (Return On Assets).

Wskaźnik ten uzyskuje się poprzez podzielenie zysku netto przedsiębiorstwa przez wartość jej całego majątku. Im wyższy wskaźnik ROA, tym lepiej. Przy ocenie kondycji finansowej firmy brany bywa również stałość wskaźnika ROA w kolejnych latach działalności – im mniejsze są jego wahania, tym przedsiębiorstwo wydaje się stabilniejsze.

Odpowiednie ustawy i rozporządzenia:

1. Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości 2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych 3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24