Przedawnienie długów - czym jest, kiedy następuje, gdzie sprawdzić

Źródło:
TVN24 Biznes, biznes.gov.pl
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 roku
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 rokuTVN24
wideo 2/3
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 rokuTVN24

Przedawnienie długu jest sytuacją mającą chronić dłużników i ograniczać nadużycia. Różne zobowiązania mają jednak różne terminy przedawnienia, wiele zdarzeń powoduje również przerwanie biegu przedawnienia. Czym jest przedawnienie długu i jakich sytuacji dotyczy? Czy przedawnienie oznacza likwidację długu?

●     Przedawnienie długu oznacza, że dług nadal istnieje, ale dłużnik może legalnie odmawiać jego zapłaty. ●     Pomimo przedawnienia dłużnik nadal może zostać zgłoszony do rejestru dłużników. ●     Termin przedawnienia zależy od rodzaju danego długu - wynosi od roku do sześciu lat. ●     Bieg przedawnienia jest przerywany m.in. zgłoszeniem sprawy do sądu lub do komornika.

Przedawnienie długów - regulacje prawne

Kwestia przedawniania roszczeń regulowana jest w art. 117-125 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Przepisy te zawierają między innymi terminy przedawnienia, regulują bieg przedawnienia, a także dopuszczają wskazane wyjątki od przepisów ogólnych.

Przedawnienia długów - co to jest?

Przedawnienie długu jest określoną przepisami sytuacją, w której dłużnik zostaje zwolniony z obowiązku spłaty swojego zobowiązania. Możliwość taka pojawia się po upływie określonego terminu od podjęcia zobowiązania, w czasie trwania którego wierzyciel nie domagał się jego uregulowania.

Z jednej strony przedawnienie długu umożliwia więc dłużnikom uchylanie się od płatności, z drugiej jednak ogranicza niepewność powstającą w sytuacji, w której wierzyciel przez bardzo długi czas nie dochodzi swoich roszczeń, a potem nagle domaga się ich wraz z odsetkami.

Dłużnik, dla którego instytucja przedawnienia długów jest korzystna, może jednocześnie zrzec się swojego prawa do korzystania z niego. Nie może jednak tego zrobić przed upływem wynikającego z przepisów terminu przedawnienia.

Ponadto w przypadku przedawnienia długu po stronie dłużnika nie ma obowiązku udowodnienia tego przedawnienia. To wierzyciel zobowiązany jest do udowodnienia, że dany dług nie jest przedawniony i dłużnik zobowiązany jest do jego spłacenia.

Przedawnianie długów a ich likwidacja

Należy przy tym rozróżnić przedawnienie długu od likwidacji długu. Przedawnienie nie oznacza, że dług przestaje istnieć – oznacza jedynie, że dłużnik może legalnie odmówić jego spłaty. Nadal jednak pozostaje on formalnie dłużnikiem, może więc np. zostać zgłoszony jako dłużnik do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Likwidacja długu jest możliwa tylko w przypadku jego spłaty lub umorzenia.

Więcej o działaniu takich biur, w tym najstarszego z nich Krajowego Rejestru Długów, można przeczytać TUTAJ.

118 KC - terminy przedawnienia długu

Zgodnie z art. 118 Kodeksu Cywilnego istnieją ogólne zasady regulujące terminy przedawnienia. Terminy te wynoszą:

●     sześć lat w przypadku wszystkich roszczeń majątkowych oraz roszczeń potwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu,

●     trzy lata dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. umów pożyczkowych, umów najmu, opłat za telefon.

Wynikających z przepisów terminów przedawnienia nie można skracać ani wydłużać. Co więcej, koniec terminu przedawnienia następuje nie równo po upływie określonego czasu od podjęcia zobowiązania, ale przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego – w praktyce jest więc najczęściej dłuższy niż wskazana liczba lat.

Wyjątkiem od tej zasady są jednocześnie terminy przedawnienia krótsze niż dwa lata. Kodeks Cywilny zezwala bowiem, aby przepisy szczególne odmiennie ustanawiały terminy przedawnienia w odniesieniu do określonych przypadków.

Kiedy przedawnia się dług?

W określonych przypadkach funkcjonują więc odrębnie określone terminy przedawnienia:

●     pięć lat w przypadku zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa, dotyczące m.in. podatku VAT, podatku dochodowego, podatku PCC, składek ZUS,

●     trzy lata w przypadku roszczeń z tytułu umowy o pracę, niezwróconej kaucji, umowy ubezpieczeniowej, umowy kredytu lub pożyczki, umowy najmu, zadłużenia na karcie kredytowej, zobowiązań podatkowych wynikających z otrzymanej decyzji, np. podatek od nieruchomości, mandatów karnych,

●     dwa lata w przypadku roszczeń wynikających z tytułu umowy kupna-sprzedaży, nieopłaconej faktury, umowy o dzieło, usług telekomunikacyjnych, zaliczek, debetu na rachunku bankowym, innych usług,

●     rok w przypadku roszczeń z tytułu umowy przewozu, mandatu za jazdę na gapę, czy umowy przedwstępnej.

Należy pamiętać, że sześcioletni termin przedawnienia długów dotyczy wszystkich roszczeń stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu. Tym samym jeżeli dane roszczenie objęte jest krótszym terminem przedawnienia, ale trafi do sądu, który wyda w tej sprawie prawomocny wyrok, termin ten ulegnie wydłużeniu do sześciu lat od dnia ogłoszenia wyroku.

Nieuwzględnienie terminu przedawnienia

W wyjątkowych sytuacjach prawo pozwala, aby sąd zadecydował o nieuwzględnieniu terminu przedawnienia roszczenia, jeżeli „wymagają tego względy słuszności”.

Oznacza to, że sąd indywidualnie ocenia każdą sprawę, zwracając uwagę m.in. na okoliczności, z powodu których wierzyciel nie dochodził swoich roszczeń w terminie, możliwe działania dłużnika mogące mieć wpływ na opóźnienie w dochodzeniu roszczeń, a także odległość terminu, w którym nastąpiło przedawnienie.

W oparciu o te fakty możliwe jest orzeczenie o ważności danego długu nawet po upływie jego terminu przedawnienia.

Przerwanie biegu przedawnienia

Bieg przedawnienia, czyli upływ terminu przedawnienia, najczęściej rozpoczyna się w dniu, w którym dane roszczenie stało się wymagalne. Kończy się natomiast ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym upływa termin przedawnienia. Wyjątkiem są terminy przedawnienia krótsze niż dwa lata, w przypadku których bieg przedawnienia kończy się dokładnie po upływie określonego terminu, np. po roku, czyli 365 dniach.

W określonych sytuacjach bieg przedawnienia może jednak zostać przerwany, a co za tym idzie – upływ terminu ulega zawieszeniu. Ma to miejsce w przypadku:

●     pisemnego uznania przez dłużnika swojego zobowiązania,

●     skierowania sprawy do sądu,

●     rozpoczęcia procesu mediacji z dłużnikiem,

●     złożenia wniosku o przeprowadzenie egzekucji komorniczej,

●     dokonania przez dłużnika wpłaty jakiejkolwiek części zobowiązania,

●     osiągnięcia ugody,

●     gdy z powodu siły wyższej wierzyciel nie może dochodzić przed sądem swoich roszczeń.

Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?

Osoby chcące sprawdzić, czy dany dług uległ przedawnieniu, muszą zrobić to same. Nie istnieje jedno, określone źródło informacji na ten temat – należy po prostu określić rodzaj danego długu i sprawdzić przepisy regulujące termin przedawnienia długów tego typu, np. mandat karny – trzy lata.

W przypadku, w którym złożony zostanie do sądu pozew o egzekucję należności, domniemanego dłużnika chroni sąd. Obowiązkiem sądu jest w tym przypadku zweryfikowanie, czy dług nie uległ przedawnieniu.

Informacji na temat posiadanych długów można także szukać w Biurach Informacji Gospodarczej (BIG), takich jak Krajowy Rejestr Długów.

Przedawnienie długu u komornika

Weryfikacja terminu przedawnienia długu jest obowiązkiem sądu, a nie komornika. Ten ostatni zajmuje się jedynie wyegzekwowaniem prawomocnego wyroku lub nakazu zapłaty. Dług, którego egzekucją zajmuje się komornik, przedawnia się po sześciu latach od ogłoszenia decyzji sądu w tej sprawie.

Mimo to przedawnienie długu u komornika jest najczęściej niemożliwe. Wynika to z faktu, że wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej wiąże się z automatycznym przerwaniem biegu przedawnienia, a każda czynność podjęta przez komornika zeruje upływ terminu. Do przedawnienia długu zwykle nie dochodzi również w przypadku braku możliwości wyegzekwowania długu. Jeżeli komornik zdecyduje o umorzeniu egzekucji, rozpocznie tym samym od nowa sześcioletni termin przedawnienia należności.

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku długów alimentacyjnych. Również w ich przypadku dłużnicy nie powinni liczyć na przedawnienie zobowiązań. Jednocześnie dla osób, którym należne alimenty nie są płacone, funkcjonuje fundusz alimentacyjny.

Przedawnienie pożyczki

Długi wobec banków, instytucji pożyczkowych i firm windykacyjnych przedawniają się po trzech latach. Taki termin przedawnienia dotyczy m.in. zaciągniętych kredytów i pożyczek. Wyjątkiem jest jedynie dług spowodowany niespłaconym debetem na rachunku bankowym, którego termin przedawnienia jest krótszy i wynosi dwa lata.

Instytucje bankowe i windykacyjne prawie nigdy nie dopuszczają jednak do upływu biegu przedawnienia. Ponieważ żyją one z obracania pieniędzmi, bardzo dobrze znają przepisy i pilnują terminów, których upłynięcie mogłoby przynieść im straty.

Jakie długi się nie przedawniają?

Nie wszystkie zobowiązania ulegają z czasem przedawnieniu – prawo wymienia w tym zakresie pewne wyjątki. Przede wszystkim, przedawnieniu ulegają jedynie roszczenia majątkowe, a więc mające określoną wartość pieniężną. Nie będzie podlegać mu więc np. domaganie się wydania przez kogoś określonego oświadczenia.

Ponadto przedawnieniu nie ulegają:

●     roszczenia windykacyjne,

●     roszczenia o zaprzestanie naruszeń związane z prawem własności nieruchomości,

●     roszczenia o zniesienia współwłasności,

●     roszczenia związane z dokonanymi zbrodniami przeciwko ludzkości, zbrodniami wojennymi, ludobójstwem.

Odpowiednie ustawy:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny 2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy 3. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa 4. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń 5. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

red.

Źródło: TVN24 Biznes, biznes.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w sierpniu 2024 roku wyniosła 6697,52 zł brutto i była niższa o 18 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że połowie zatrudnionych zostało wypłacone wynagrodzenie nie wyższe niż ta kwota, a druga połowa otrzymała wynagrodzenie nie niższe.

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Źródło:
PAP

Poselski projekt ustawy, znany pod nazwą "Jasne zarobki", zakłada obowiązkowe podawanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Pomysł ujawnienia płac, pomimo dużego poparcia społecznego, budzi też jednak pewne obawy. Jakie zmiany przewiduje projekt zmiany Kodeksu pracy i czy Polska jest na to gotowa?

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Źródło:
tvn24.pl, OPZZ

Największą grupą pracujących obcokrajowców w Polsce nadal są Ukraińcy, ale ich udział stopniowo maleje. W ostatnich latach niemal 50-krotnie wzrosła natomiast liczba Kolumbijczyków, których pracodawcy cenią za elastyczność adaptacyjną i dobrą znajomość języka angielskiego - wynika z raportu Smart Solutions.

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Źródło:
PAP

Rosja nadal zarabia miliardy euro, sprzedając swoje towary w Europie. Oczywiście nie sama, robi to rękami innych krajów. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

Źródło:
TVN24

Jednodniowy bojkot zakupów zorganizowany w piątek w kilku krajach bałkańskich skłonił część rządów do obniżenia cen podstawowych produktów oraz zobowiązania się do "walki o pobudzenie konkurencji". W kilku krajach objętych akcją ruch w sklepach spadł tego dnia o około połowę.

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Źródło:
PAP

Ja mówię, że nie będzie dopłat do kredytów. To znaczy Polska 2050, nie tylko ja, cała moja formacja, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, nie zagłosuje za dopłatami do kredytów. Nie zagłosujemy za czymś, co spowoduje, że znowu ceny mieszkań zaczną rosnąć - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Nie zagłosujemy za czymś, co spowoduje, że znowu ceny mieszkań zaczną rosnąć"

"Nie zagłosujemy za czymś, co spowoduje, że znowu ceny mieszkań zaczną rosnąć"

Źródło:
TVN24

Rząd Hiszpanii podjął na wtorkowym posiedzeniu decyzję o skróceniu ustawowego tygodnia pracy z 40 do 37,5 godziny, pomimo sprzeciwu ze strony pracodawców. Decyzja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez parlament.

Skracają tydzień pracy. Decyzja rządu

Skracają tydzień pracy. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Na świecie mnożą się przykłady miast, które w najróżniejszy sposób próbują poradzić sobie z problemem nadmiernej turystyki. Niedawno do tej listy dołączyło japońskie Otaru, położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Hokaido. Aby przywołać kłopotliwych turystów do porządku, lokalne władze zaangażowały do pomocy ochroniarzy.

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Źródło:
PAP

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Ekspert Banku Pekao Piotr Bartkiewicz ocenia, że do pierwszej obniżki dojdzie po wakacjach.

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Największe braki pracowników występują w branży budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej - poinformowała dyrektorka Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ewa Flaszyńska. Dodała, że 23 zawody w Polsce są uznane za deficytowe.

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Źródło:
PAP

Lidl wycofuje ze sprzedaży precle w czekoladzie mlecznej i deserowej. Apeluje także o zwrot zakupionych produktów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt można zwrócić w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Źródło:
tvn24.pl

- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki w grudniu ubiegłego roku.

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zrobił pierwszy krok w kierunku utworzenia państwowego funduszu majątkowego dla Stanów Zjednoczonych i zasugerował, że możliwe, iż w przyszłości fundusz kupi platformę TikTok - podał portal stacji BBC.

Co z TikTokiem? Trump ma nowy pomysł

Co z TikTokiem? Trump ma nowy pomysł

Źródło:
BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości prawie 800 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lutego 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wyniosą w zależności od wykształcenia od 5027 złotych do 6211 złotych brutto - przewiduje projekt, który we wtorek trafił do opiniowania.

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Źródło:
PAP

Resort pracuje nad zmianą regulacji w obszarze najmu krótkotrwałego i usług hotelarskich - przekazało tvn24.pl Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Wyjaśniło, że ma zostać między innymi stworzony centralny rejestru wszystkich obiektów, w których są świadczone usługi najmu krótkoterminowego.

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zespół CSIRT NASK zaobserwował kampanię wiadomości e-mail, podszywających się pod Pekao. Oszuści wysyłają wiadomości, które rzekomo pochodzą od zespołu wsparcia banku.

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili, że zapowiadane 25-procentowe cła na towary z Kanady zostaną wstrzymane na 30 dni. Trudeau zobowiązał się do zwiększenia ochrony granicy i współpracy z USA przeciwko przemytowi fentanylu. Wcześniej podobne porozumienie Trump zawarł z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum.

Wojna celna z Kanadą i Meksykiem odłożona

Wojna celna z Kanadą i Meksykiem odłożona

Źródło:
PAP

We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy zakładający uregulowanie kwestii nabywania uprawnień do obsługi maszyn wykorzystywanych w pracach ziemnych, drogowych czy budowlanych. Nowe przepisy określą zasady prowadzenia szkoleń, egzaminów, a także warunków, jakie należy spełnić, by ubiegać się o uprawnienia.

Uprawnienia na maszyny budowlane. Resort szykuje zmiany

Uprawnienia na maszyny budowlane. Resort szykuje zmiany

Źródło:
PAP

- Polska znajduje się na ścieżce intensywnego wzrostu gospodarczego mimo największego kryzysu energetycznego w Europie od lat 70. - poinformował we wtorek główny ekonomista Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Alvaro Pereira. W jego opinii w ciągu najbliższych dwóch lat Polska pod względem wzrostu PKB będzie w unijnej czołówce.

Polska w unijnej czołówce. Mimo "największego kryzysu w Europie od lat 70."

Polska w unijnej czołówce. Mimo "największego kryzysu w Europie od lat 70."

Źródło:
PAP

Skrzypce Stradivariusa ("Joachim-Ma Stradivarius") z 1714 roku zostaną wystawione w piątek na sprzedaż przez dom aukcyjny Sotheby's. Wartość instrumentu oszacowano na 12-18 milionów dolarów.

Może paść rekord. "To szczyt jego kunsztu"

Może paść rekord. "To szczyt jego kunsztu"

Źródło:
PAP

Oddział austriackiego Raiffeisen Bank International AG (RBI) czerpał korzyści dzięki przedsiębiorstwom, które wspierały rosyjski przemysł wojenny - podała agencja Bloomberg, powołując się na oficjalne dokumenty banku.

Media: oddział europejskiego banku zarabiał na rosyjskiej agresji

Media: oddział europejskiego banku zarabiał na rosyjskiej agresji

Źródło:
PAP, Bloomberg

Burmistrz stolicy Kosowa, Prisztiny, ogłosił w poniedziałek stan wyjątkowy w związku z niewywożeniem z miasta śmieci. Służby komunalne ostrzegły, że "sytuacja stwarza poważne ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii" - przekazały kosowskie media.

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Turkiye Today

Na lotniskach wiele towarów podlega konfiskacie - woda, żywność, kosmetyki. To standard. Jednak ochrona koreańskiego lotniska Incheon, obsługującego loty międzynarodowe, zajęta jest zatrzymywaniem jeszcze jednego produktu - kimchi. Chociaż to danie z płynem nie ma wiele wspólnego, to tak jest traktowane i w konsekwencji w zeszłym roku skonfiskowano niemal 11 ton tej potrawy.

Rekwirują na lotnisku narodowy przysmak. Prawie 11 ton w jednym roku

Rekwirują na lotnisku narodowy przysmak. Prawie 11 ton w jednym roku

Źródło:
CNN

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario Doug Ford zapowiedział zerwanie umowy z firmą Elona Muska Starlink - podała Associated Press (AP). Dodała, że to reakcja na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na towary z Kanady.

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Źródło:
Associated Press, PAP