Przedawnienie długów - czym jest, kiedy następuje, gdzie sprawdzić

Źródło:
TVN24 Biznes, biznes.gov.pl
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 roku
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 rokuTVN24
wideo 2/3
Ekspert o wzroście liczby upadłości i bezrobocia w 2021 rokuTVN24

Przedawnienie długu jest sytuacją mającą chronić dłużników i ograniczać nadużycia. Różne zobowiązania mają jednak różne terminy przedawnienia, wiele zdarzeń powoduje również przerwanie biegu przedawnienia. Czym jest przedawnienie długu i jakich sytuacji dotyczy? Czy przedawnienie oznacza likwidację długu?

●     Przedawnienie długu oznacza, że dług nadal istnieje, ale dłużnik może legalnie odmawiać jego zapłaty. ●     Pomimo przedawnienia dłużnik nadal może zostać zgłoszony do rejestru dłużników. ●     Termin przedawnienia zależy od rodzaju danego długu - wynosi od roku do sześciu lat. ●     Bieg przedawnienia jest przerywany m.in. zgłoszeniem sprawy do sądu lub do komornika.

Przedawnienie długów - regulacje prawne

Kwestia przedawniania roszczeń regulowana jest w art. 117-125 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Przepisy te zawierają między innymi terminy przedawnienia, regulują bieg przedawnienia, a także dopuszczają wskazane wyjątki od przepisów ogólnych.

Przedawnienia długów - co to jest?

Przedawnienie długu jest określoną przepisami sytuacją, w której dłużnik zostaje zwolniony z obowiązku spłaty swojego zobowiązania. Możliwość taka pojawia się po upływie określonego terminu od podjęcia zobowiązania, w czasie trwania którego wierzyciel nie domagał się jego uregulowania.

Z jednej strony przedawnienie długu umożliwia więc dłużnikom uchylanie się od płatności, z drugiej jednak ogranicza niepewność powstającą w sytuacji, w której wierzyciel przez bardzo długi czas nie dochodzi swoich roszczeń, a potem nagle domaga się ich wraz z odsetkami.

Dłużnik, dla którego instytucja przedawnienia długów jest korzystna, może jednocześnie zrzec się swojego prawa do korzystania z niego. Nie może jednak tego zrobić przed upływem wynikającego z przepisów terminu przedawnienia.

Ponadto w przypadku przedawnienia długu po stronie dłużnika nie ma obowiązku udowodnienia tego przedawnienia. To wierzyciel zobowiązany jest do udowodnienia, że dany dług nie jest przedawniony i dłużnik zobowiązany jest do jego spłacenia.

Przedawnianie długów a ich likwidacja

Należy przy tym rozróżnić przedawnienie długu od likwidacji długu. Przedawnienie nie oznacza, że dług przestaje istnieć – oznacza jedynie, że dłużnik może legalnie odmówić jego spłaty. Nadal jednak pozostaje on formalnie dłużnikiem, może więc np. zostać zgłoszony jako dłużnik do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Likwidacja długu jest możliwa tylko w przypadku jego spłaty lub umorzenia.

Więcej o działaniu takich biur, w tym najstarszego z nich Krajowego Rejestru Długów, można przeczytać TUTAJ.

118 KC - terminy przedawnienia długu

Zgodnie z art. 118 Kodeksu Cywilnego istnieją ogólne zasady regulujące terminy przedawnienia. Terminy te wynoszą:

●     sześć lat w przypadku wszystkich roszczeń majątkowych oraz roszczeń potwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu,

●     trzy lata dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. umów pożyczkowych, umów najmu, opłat za telefon.

Wynikających z przepisów terminów przedawnienia nie można skracać ani wydłużać. Co więcej, koniec terminu przedawnienia następuje nie równo po upływie określonego czasu od podjęcia zobowiązania, ale przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego – w praktyce jest więc najczęściej dłuższy niż wskazana liczba lat.

Wyjątkiem od tej zasady są jednocześnie terminy przedawnienia krótsze niż dwa lata. Kodeks Cywilny zezwala bowiem, aby przepisy szczególne odmiennie ustanawiały terminy przedawnienia w odniesieniu do określonych przypadków.

Kiedy przedawnia się dług?

W określonych przypadkach funkcjonują więc odrębnie określone terminy przedawnienia:

●     pięć lat w przypadku zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa, dotyczące m.in. podatku VAT, podatku dochodowego, podatku PCC, składek ZUS,

●     trzy lata w przypadku roszczeń z tytułu umowy o pracę, niezwróconej kaucji, umowy ubezpieczeniowej, umowy kredytu lub pożyczki, umowy najmu, zadłużenia na karcie kredytowej, zobowiązań podatkowych wynikających z otrzymanej decyzji, np. podatek od nieruchomości, mandatów karnych,

●     dwa lata w przypadku roszczeń wynikających z tytułu umowy kupna-sprzedaży, nieopłaconej faktury, umowy o dzieło, usług telekomunikacyjnych, zaliczek, debetu na rachunku bankowym, innych usług,

●     rok w przypadku roszczeń z tytułu umowy przewozu, mandatu za jazdę na gapę, czy umowy przedwstępnej.

Należy pamiętać, że sześcioletni termin przedawnienia długów dotyczy wszystkich roszczeń stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu. Tym samym jeżeli dane roszczenie objęte jest krótszym terminem przedawnienia, ale trafi do sądu, który wyda w tej sprawie prawomocny wyrok, termin ten ulegnie wydłużeniu do sześciu lat od dnia ogłoszenia wyroku.

Nieuwzględnienie terminu przedawnienia

W wyjątkowych sytuacjach prawo pozwala, aby sąd zadecydował o nieuwzględnieniu terminu przedawnienia roszczenia, jeżeli „wymagają tego względy słuszności”.

Oznacza to, że sąd indywidualnie ocenia każdą sprawę, zwracając uwagę m.in. na okoliczności, z powodu których wierzyciel nie dochodził swoich roszczeń w terminie, możliwe działania dłużnika mogące mieć wpływ na opóźnienie w dochodzeniu roszczeń, a także odległość terminu, w którym nastąpiło przedawnienie.

W oparciu o te fakty możliwe jest orzeczenie o ważności danego długu nawet po upływie jego terminu przedawnienia.

Przerwanie biegu przedawnienia

Bieg przedawnienia, czyli upływ terminu przedawnienia, najczęściej rozpoczyna się w dniu, w którym dane roszczenie stało się wymagalne. Kończy się natomiast ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym upływa termin przedawnienia. Wyjątkiem są terminy przedawnienia krótsze niż dwa lata, w przypadku których bieg przedawnienia kończy się dokładnie po upływie określonego terminu, np. po roku, czyli 365 dniach.

W określonych sytuacjach bieg przedawnienia może jednak zostać przerwany, a co za tym idzie – upływ terminu ulega zawieszeniu. Ma to miejsce w przypadku:

●     pisemnego uznania przez dłużnika swojego zobowiązania,

●     skierowania sprawy do sądu,

●     rozpoczęcia procesu mediacji z dłużnikiem,

●     złożenia wniosku o przeprowadzenie egzekucji komorniczej,

●     dokonania przez dłużnika wpłaty jakiejkolwiek części zobowiązania,

●     osiągnięcia ugody,

●     gdy z powodu siły wyższej wierzyciel nie może dochodzić przed sądem swoich roszczeń.

Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?

Osoby chcące sprawdzić, czy dany dług uległ przedawnieniu, muszą zrobić to same. Nie istnieje jedno, określone źródło informacji na ten temat – należy po prostu określić rodzaj danego długu i sprawdzić przepisy regulujące termin przedawnienia długów tego typu, np. mandat karny – trzy lata.

W przypadku, w którym złożony zostanie do sądu pozew o egzekucję należności, domniemanego dłużnika chroni sąd. Obowiązkiem sądu jest w tym przypadku zweryfikowanie, czy dług nie uległ przedawnieniu.

Informacji na temat posiadanych długów można także szukać w Biurach Informacji Gospodarczej (BIG), takich jak Krajowy Rejestr Długów.

Przedawnienie długu u komornika

Weryfikacja terminu przedawnienia długu jest obowiązkiem sądu, a nie komornika. Ten ostatni zajmuje się jedynie wyegzekwowaniem prawomocnego wyroku lub nakazu zapłaty. Dług, którego egzekucją zajmuje się komornik, przedawnia się po sześciu latach od ogłoszenia decyzji sądu w tej sprawie.

Mimo to przedawnienie długu u komornika jest najczęściej niemożliwe. Wynika to z faktu, że wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej wiąże się z automatycznym przerwaniem biegu przedawnienia, a każda czynność podjęta przez komornika zeruje upływ terminu. Do przedawnienia długu zwykle nie dochodzi również w przypadku braku możliwości wyegzekwowania długu. Jeżeli komornik zdecyduje o umorzeniu egzekucji, rozpocznie tym samym od nowa sześcioletni termin przedawnienia należności.

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku długów alimentacyjnych. Również w ich przypadku dłużnicy nie powinni liczyć na przedawnienie zobowiązań. Jednocześnie dla osób, którym należne alimenty nie są płacone, funkcjonuje fundusz alimentacyjny.

Przedawnienie pożyczki

Długi wobec banków, instytucji pożyczkowych i firm windykacyjnych przedawniają się po trzech latach. Taki termin przedawnienia dotyczy m.in. zaciągniętych kredytów i pożyczek. Wyjątkiem jest jedynie dług spowodowany niespłaconym debetem na rachunku bankowym, którego termin przedawnienia jest krótszy i wynosi dwa lata.

Instytucje bankowe i windykacyjne prawie nigdy nie dopuszczają jednak do upływu biegu przedawnienia. Ponieważ żyją one z obracania pieniędzmi, bardzo dobrze znają przepisy i pilnują terminów, których upłynięcie mogłoby przynieść im straty.

Jakie długi się nie przedawniają?

Nie wszystkie zobowiązania ulegają z czasem przedawnieniu – prawo wymienia w tym zakresie pewne wyjątki. Przede wszystkim, przedawnieniu ulegają jedynie roszczenia majątkowe, a więc mające określoną wartość pieniężną. Nie będzie podlegać mu więc np. domaganie się wydania przez kogoś określonego oświadczenia.

Ponadto przedawnieniu nie ulegają:

●     roszczenia windykacyjne,

●     roszczenia o zaprzestanie naruszeń związane z prawem własności nieruchomości,

●     roszczenia o zniesienia współwłasności,

●     roszczenia związane z dokonanymi zbrodniami przeciwko ludzkości, zbrodniami wojennymi, ludobójstwem.

Odpowiednie ustawy:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny 2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy 3. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa 4. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń 5. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

red.

Źródło: TVN24 Biznes, biznes.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za kilka dni najwięksi sprzedawcy prądu będą mieli obowiązek wprowadzenia tak zwanych taryf dynamicznych. Może to pomóc w obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Dla części odbiorców nowa taryfa może okazać się jednak pułapką - ostrzega "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach za prąd

Rewolucja w rachunkach za prąd

Źródło:
tvn24.pl
"Tym razem państwo stanęło po tej stronie, po której stanąć powinno"

"Tym razem państwo stanęło po tej stronie, po której stanąć powinno"

Źródło:
tvn24.pl

Tatry z rekordową liczbą turystów. Do końca lipca odwiedziło je ponad 2,6 miliona osób. - Analizując te statystyki, przychodzi pewna refleksja, czy aby w Tatrach turystów nie jest za dużo. Jeżeli chodzi o przyrodę, to jeżeli każdy z turystów stosowałby się do zasad panujących w parku narodowym, to szkoda dla przyrody byłaby niewielka - mówi przewodnik i edukator z Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Biją rekordy popularności. "Kumulacja następuje w połowie sierpnia"

Biją rekordy popularności. "Kumulacja następuje w połowie sierpnia"

Źródło:
PAP

Brytyjska spółka Mycofeast zajmująca się biotechnologią przemysłową ma przejąć Browar Leżajsk, jest już zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej sprawie. Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk, przekazał, że nowy właściciel już szuka pracowników. - Myślę, że to się powiedzie, ludzie będą mieli pracę, a zakład będzie funkcjonował - przekazał. Jednocześnie nie traci nadziei, że nowy właściciel da się przekonać do poszerzenia działalności i wznowi produkcję browarniczą.

Nowy właściciel znanego browaru szuka chętnych do pracy

Nowy właściciel znanego browaru szuka chętnych do pracy

Źródło:
PAP

Włosi wypłacają z bankomatów około miliard euro dziennie - wynika z danych Unii Biznesu. Jak zauważono, choć coraz więcej transakcji dokonywanych jest kartami, to mieszkańcy Włoch nadal lubią płacić gotówką, a wśród państw strefy euro Italia jest na ostatnim miejscu pod względem użycia innych narzędzi płatniczych.

Tu króluje gotówka. "Nie należy narzucać rezygnacji"

Tu króluje gotówka. "Nie należy narzucać rezygnacji"

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w 2025 roku może wzrosnąć nawet o około 4 procent w związku z obniżką stóp procentowych, a także napływem środków z Krajowego Planu Odbudowy - przekazał agencji Bloomberg szef resortu finansów Andrzej Domański.

Minister liczy na obniżki stóp procentowych i środki unijne

Minister liczy na obniżki stóp procentowych i środki unijne

Źródło:
PAP

Władze kanadyjskiej miejscowości Moosomin, liczącej obecnie 3,3 tysiąca mieszkańców, zamierzają dwukrotnie zwiększyć liczbę ludności. W tym celu uruchomiono wypłatę świadczeń w wysokości 30 tysięcy dolarów kanadyjskich (w przeliczeniu około 85 tysięcy złotych) za wybudowanie domu na jej terenie.

Ta miejscowość płaci 85 tysięcy za wybudowanie domu

Ta miejscowość płaci 85 tysięcy za wybudowanie domu

Źródło:
PAP

Włoskie służby namierzyły jedną z największych drukarni fałszywych banknotów - przekazał dziennik "Corriere della Sera". W toku śledztwa ustalono, że pochodzi stamtąd około 30 procent sfałszowanych banknotów wprowadzonych do obiegu w Europie.

Drukarnia w garażu. Fałszywe banknoty zalewały Europę

Drukarnia w garażu. Fałszywe banknoty zalewały Europę

Źródło:
PAP

Niemieckie służby celne skonfiskowały około 250 kilogramów zepsutego sera w bułgarskim autokarze podczas kontroli na autostradzie A17 - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Zepsuty ser, odbezpieczony pistolet. Kontrole na niemieckiej autostradzie

Zepsuty ser, odbezpieczony pistolet. Kontrole na niemieckiej autostradzie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano natomiast wygraną drugiego stopnia w wysokości ponad trzech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 sierpnia 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
lotto.pl

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"