Mobbing w pracy – jak go udowodnić, co grozi sprawcy i jakie zadośćuczynienie można uzyskać

Źródło:
TVN24 Biznes
Według absolwentki szkoły filmowej miało tam dochodzić do aktów przemocy i mobbingu
Według absolwentki szkoły filmowej miało tam dochodzić do aktów przemocy i mobbinguTVN24
wideo 2/6
Według absolwentki szkoły filmowej miało tam dochodzić do aktów przemocy i mobbinguTVN24

Mobbing to zachowania polegające na długotrwałym upokarzaniu, nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Mobbing jest zjawiskiem jednoznacznie negatywnym, a jego przejawy oraz formy zadośćuczynienia pracownikowi doświadczającemu mobbingu w pracy reguluje art. 943 Kodeksu pracy.

Mobbing to celowe, świadome i długotrwałe nękanie pracownika. Mobbing w pracy definiuje art. 943 Kodeksu pracy.Kodeks pracy zobowiązuje pracodawców do przeciwdziałania mobbingowi w pracy.Ofiara mobbingu w pracy może udowodnić swoje racje przed sądem, domagając się zadośćuczynienia finansowego za doznane krzywdy.

Mobbing – definicja

Mobbing to celowe, świadome i długotrwałe nękanie pracownika. Osobą stosującą mobbing może być zarówno pracodawca, jak i współpracownik. Zdarza się także, że mobbing stosuje większa grupa osób. Mobbing może przybierać formę werbalną lub niewerbalną. Ofiara mobbingu podupada na zdrowiu psychicznym, ma obniżoną samoocenę, nierzadko rozwija się u niego depresja lub stany lękowe

Mobbing – Kodeks pracy

Mobbing, zgodnie z Kodeksem pracy (art. 943 k.p.), to „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.

Kodeks pracy, poza określeniem, co to jest mobbing, zobowiązuje pracodawców do przeciwdziałania mobbingowi w pracy (art. 943). Wymienia również środki naprawcze wobec pracownika, który doświadczył w miejscu pracy mobbingu:

„Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę” (art. 943 §3 k.p.). 

„Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów” (art. 943 §4).

Przejawy mobbingu

Osobą stosującą mobbing w pracy może być pracodawca, przełożony, współpracownik lub grupa osób. Aby mówić o mobbingu w pracy, zaistnieć muszą wszystkie poniższe czynniki:

– skierowane przeciwko pracownikowi zachowania osoby mobbigującej (mobbera) muszą być długotrwałe, powtarzające się, uporczywe i upokarzające, – zachowania muszą nosić znamiona nękania lub zastraszania, – działania te muszą mieć na celu poniżenie i/lub ośmieszenie pracownika, skutkując jego izolacją lub wyeliminowaniem go z zespołu, – działania lub zachowania polegają na nękaniu lub zastraszaniu, – ofiara mobbingu w pracy ma obniżone poczucie wartości i kompetencji zawodowych, czuje się poniżona i ośmieszona.

Mobbing w pracy – przykłady

Przykładami mobbingu w pracy są niepożądane działania lub zachowania względem pracownika, które wpływają negatywnie na:

– komunikację w firmie, – relacje międzypracownicze, – postrzeganie pracownika w zespole, – pozycję zawodową ofiary mobbingu w pracy, – zdrowie psychiczne lub fizyczne pracownika.

Przejawami mobbingu w pracy mogą więc być obgadywanie pracownika przed innymi zatrudnionymi w firmie osobami, uniemożliwianie wypowiedzenia się, np. przez niedopuszczanie do głosu lub przerywanie, uporczywa i częsta krytyka, grożenie i wyśmiewanie. Przykładem mobbingu może być też przydzielanie pracownikowi zadań wykraczających poza jego kompetencje i nienależących do jego obowiązków, nękanie poza godzinami pracy.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Udowodnienie mobbingu w pracy odbywa się na drodze sądowej. Sąd ustala okoliczności i sprawdza dowody świadczące o mobbingu względem poszkodowanego, a obowiązek udowodnienia mobbingu w pracy spoczywa na ofierze. Aby udowodnić mobbing w pracy, pracownik, który go doświadczył, powinien:

– prowadzić dokumentację wszelkich przejawów mobbingu – wraz z datami, miejscem zdarzenia i jego okolicznościami, – zbierać dowody, tj. maile, SMS-y, nagrania głosowe (warto je dodatkowo drukować) – zebrać świadków – ich zeznania są ważnym dowodem w postępowaniu sądowym; istotne jest to, że nie muszą to być aktualni pracownicy firmy; świadkiem mogą być też osoby spoza organizacji, np. klienci, którzy byli świadkami mobbingu wobec poszkodowanego, – odbyć wizytę u lekarza (np. psychiatry w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym wskutek mobbingu) i/lub psychologa i otrzymać stosowne zaświadczenie o stanie zdrowia i ewentualnym wpływie mobbingu w pracy na jego pogorszenie lub długotrwałe zwolnienie lekarskie, wystawione z tego powodu.

Ofiara mobbingu w pracy powinna też złożyć oficjalną skargę do przełożonego. Jeśli to przełożony stosuje mobbing wobec pracownika, ofiara powinna zawiadomić o tym fakcie osobę, która jest jego zwierzchnikiem, lub dział HR. 

Co grozi za mobbing?

Ofiara mobbingu, zgodnie z zapisami w Kodeksie pracy, może ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu psychicznym lub fizycznym. Wysokość odszkodowania za mobbing ustala lekarz biegły sądowy. Jeśli pracownik, który był ofiarą mobbingu, zwolnił się z tego powodu z pracy, również może domagać się odszkodowania, wcześniej udowadniając mobbing w pracy przed sądem.

Pracodawca stosujący mobbing wobec pracownika łamie zasadę poszanowania dóbr osobistych pracownika. Oznacza to, że pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia i zachować prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia, które otrzymałby w czasie obowiązywania wypowiedzenia.

Akt prawny: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz.U. 2020 r. poz. 1320), Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz.U. 2020 r. poz. 1444 ze zm.)

Autorka/Autor:red..

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC