Wątpliwości wokół pracy zdalnej. Jakie koszty będą zwracane pracownikom?

Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacja
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacjaTVN24
wideo 2/4
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacjaTVN24

Regulacje dotyczące pracy zdalnej zaczęły obowiązywać 7 kwietnia 2023 roku. Przy wdrożeniu nowych przepisów najbardziej kłopotliwe wydaje się ustalenie wysokości kosztów, które są niezbędne do świadczenia pracy zdalnej oraz bezpośrednio z nią związane. Szereg wątpliwości w tej sprawie zgłaszają związki zawodowe. - Dostajemy z kraju sygnały, że pracodawcy starają się maksymalnie oszczędzić na ryczałcie. Proponują kwoty 20 złotych - powiedział TVN24 Biznes Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Do Kodeksu pracy od 7 kwietnia wprowadzono definicję pracy zdalnej. Jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Wszystko, co trzeba wiedzieć. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przekazał w rozmowie z TVN24 Biznes, że najwięcej zapytań w kontekście zmian w Kodeksie pracy dotyczy kosztów, jakie będą zwracane pracownikom.

Przepisy zobowiązują pracodawców do pokrycia kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. 

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, szczegółowe zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej (oraz ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu) będą stanowiły obowiązkowy element wewnątrzzakładowego porozumienia lub regulaminu bądź porozumienia z pracownikiem w przypadku, gdy nie zostało zawarte zakładowe porozumienie lub nie został wydany regulamin.

Obowiązkowe pokrycie kosztów w zakresie kosztów zużycia mediów, dotyczy wyłącznie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej .Nie obejmuje ono zatem kosztów zużycia wody lub użytkowania powierzchni w domu, o ile regulacje dotyczące obowiązku zwrotu takich kosztów nie zostały wprowadzone do wewnątrzzakładowych aktów prawnych (porozumienia lub regulaminu).

Katalog kosztów powinien być szerszy

- Pracodawcy bardzo sztywno trzymają się wyliczania kosztów. Czasami wliczają własny sprzęt pracownika użyty do celów służbowych. Jednak nie chcą uwzględniać innych kosztów, które są związane z wykonywaniem pracy zdalnej - zauważył Śmigielski.

- W naszej ocenie pracownik ponosi koszty związane z ogrzewaniem, wodą, ściekami, klimatyzacją, herbatą, kawą, środkami czystości, higieną - wytłumaczył.

Śmigielski wskazał, że należy rozpocząć dyskusję o opłatach za wykorzystywanie powierzchni biurowej w mieszkaniu pracownika. - Chodzi o tę część, która jest wykorzystywana w domu do pracy zdalnej - wyjaśnił.

Podkreślił, że "katalog kosztów, które ponosi pracownik jest zdecydowanie szerszy i należy go uwzględniać w trakcie negocjacji". 

- Druga kwestia to jest wysokość ryczałtu. Dostajemy z kraju sygnały, że pracodawcy starają się maksymalnie oszczędzić na tym ryczałcie. Proponują kwoty 20, 30 czy 40 złotych - zaznaczył.

Zauważył, że pracownik, pracując zdalnie przez osiem godzin, ma cały czas podłączony do kontaktu sprzęt, internet, ale i włączone ogrzewanie. - Wiadomo, że po przekroczeniu dwóch tysięcy kilowatogodzin w skali roku, to ta cena za prąd będzie inna, zgodnie z tym, co nam rząd zafundował. To są zdecydowanie wyższe koszty, i my na to również wskazujemy - zaznaczył. 

- Chcemy podnieść też fakt, że wszystkie dokumenty związane z pracą zdalną, czyli oceną ryzyka zawodowego, informacją o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania pracy, powinna być należycie przygotowana przez pracodawcę - powiedział. - Chcemy, aby te dokumenty były dobrej jakości, a nie jakieś kopiuj-wklej z internetu. Żeby były dostosowane do specyfiki danej pracy - dodał.

Na pytanie, jaka jest szansa poszerzenia katalogu, na podstawie którego wyliczany jest zwrot kosztów dla pracowników zdalnych, odpowiedział, że "mała". 

- Na dzisiaj to są małe szanse, bo teraz wchodzą w życie przepisy o pracy zdalnej. Musimy dać czas na ich zadomowienie się, ale to nie oznacza, że nie można podejmować już dyskusji - wyjaśnił dodając, że "jest niezwykle ciężko negocjować dodatkowe koszty, ale warto to robić".

W jego ocenie "ryczałt powinien być sprawiedliwy, o racjonalniej wielkości. Tak, aby faktycznie zbilansował wydatki pracownika, które on ponosi na wykonywanie pracy zdalnej".

Aktywizowanie rynku pracy

Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski powiedział TVN24 Biznes, że upowszechniło się, że ryczałt wynosi między 50 a 100 zł. 

- To będzie uzależnione od tego, co dana osoba w pracy robi, ale przeciętny pracownik umysłowy potrzebuje krzesła, biurka i komputera. Myślę, że obu stronom zależy, aby nie mnożyć papierologii dla 50 czy 100 złotych miesięcznie - zaznaczył. 

Na pytanie, czy wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy może spowodować, że paradoksalnie firmom będzie bardziej zależeć na tym, aby pracownicy wrócili do biur, aby nie płacić dodatkowych kosztów, odpowiedział, że "jest to zgrabna wymówka lub pretekst".

- Takie historie to herezje. Obserwujemy na rynku takich pracodawców, którym zależy na powrocie pracownika do biur. Uważam, że nowe regulacje nie są tego powodem. Dla pracowników zarabiających minimalną krajową obowiązkowa podwyżka płac w tym roku wyniesie 590 złotych plus obciążenia podatkowe, głównie ZUS. Natomiast przy pracy zdalnej mówimy o kwocie 50 złotych, która nie podlega ozusowaniu. To nie jest szczególna bariera kosztowa dla pracodawców - wyliczył.

Podkreślił, że "idea jest taka, że zwraca się koszty pracownikom, więc realnie firma ma mniej kosztów, bo potrzebuje mniej aparatów telefonicznych, łączy, mniej sprzętu". - Nawet jeśli natychmiastowo trudno jest wypowiedzieć umowę najmu lokalu, to w dłuższej perspektywie praca zdalna doprowadzi do pewnej racjonalizacji wykorzystania powierzchni biurowej - ocenił.

Jego zdaniem bolączką pracodawców jest obawa przed masową zmianą. - Chodzi o wydajną pracę, a nie zajmowanie się sprawami osobistymi. Nawet w biurach i pod nadzorem zdarzają się pracownicy, którzy symulują pracę. To nie jest problem unikalny dla pracy zdalnej. Coraz bardziej na naszym rynku pracy liczy się elastyczność. Nie powinniśmy patrzeć na pracę zdalną jedynie z perspektywy osób, które już są na rynku i żeby im się pracowało wygodniej. Powinniśmy dostrzec też w pracy zdalnej genialne narzędzie postępu, które prowadzi do tego, że pracę mogą podjąć ludzie, którzy do tej pory nie zdecydowali się pracować z różnych powodów - zaznaczył. 

Podał, że 30 proc. mężczyzn i 60 proc. kobiet w Polsce, będących w wieku produkcyjnym jest nieaktywnych zawodowo. Jako powody tej nieaktywności wskazują obowiązki opiekuńcze nad dzieckiem, rodzeństwem, rodzicami.

- Jeśli ten problem uda się rozwiązać, to możemy mówić o setkach tysięcy ludzi, o kilku procentach populacji, która mogłaby zostać uwolniona z trwałej nieaktywności zawodowej na rynek pracy. Praca zdalna sprzyja łączeniu obowiązków zawodowych z prywatnymi - ocenił. 

Praca zdalna: zamiast stać w korkach, możemy zrobić jeszcze jakiś projekt za pieniądze

Jego zdaniem "w dobie kurczącej się populacji w wieku produkcyjnym, mobilizacja zawodowa, podnoszenie aktywności, być może przekona niektórych ludzi do zwiększenia wymiaru pracy lub podjęcia pracy w ogóle".

- Zamiast stać w korkach, możemy zrobić jeszcze jakiś projekt za pieniądze lub iść na spacer i odpocząć. To jest benefit, który podnosi nam produkcje, czyli też dobrobyt. Pieniądze nie powinny być manną z nieba, a wynagrodzeniem za pracę - podkreślił. 

Zauważył jednocześnie, że praca zdalna niesie za sobą pewne zagrożenia. - Osobiście postrzegam największe zagrożenie w pewnym sensie utracie relacji międzyludzkich, która następuje na skutek pracy zdalnej. Wycina się kawał życia społecznego. Pytanie, jakie będą społeczne koszty alienacji, braku społecznych kontaktów wynikających z na przykład pracy w biurze? - podsumował.

Czytaj więcej: Zmiany w Kodeksie pracy. Związki zgłaszają zastrzeżenia

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET