Wątpliwości wokół pracy zdalnej. Jakie koszty będą zwracane pracownikom?

Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacja
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacjaTVN24
wideo 2/4
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacjaTVN24

Regulacje dotyczące pracy zdalnej zaczęły obowiązywać 7 kwietnia 2023 roku. Przy wdrożeniu nowych przepisów najbardziej kłopotliwe wydaje się ustalenie wysokości kosztów, które są niezbędne do świadczenia pracy zdalnej oraz bezpośrednio z nią związane. Szereg wątpliwości w tej sprawie zgłaszają związki zawodowe. - Dostajemy z kraju sygnały, że pracodawcy starają się maksymalnie oszczędzić na ryczałcie. Proponują kwoty 20 złotych - powiedział TVN24 Biznes Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Do Kodeksu pracy od 7 kwietnia wprowadzono definicję pracy zdalnej. Jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Wszystko, co trzeba wiedzieć. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przekazał w rozmowie z TVN24 Biznes, że najwięcej zapytań w kontekście zmian w Kodeksie pracy dotyczy kosztów, jakie będą zwracane pracownikom.

Przepisy zobowiązują pracodawców do pokrycia kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. 

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, szczegółowe zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej (oraz ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu) będą stanowiły obowiązkowy element wewnątrzzakładowego porozumienia lub regulaminu bądź porozumienia z pracownikiem w przypadku, gdy nie zostało zawarte zakładowe porozumienie lub nie został wydany regulamin.

Obowiązkowe pokrycie kosztów w zakresie kosztów zużycia mediów, dotyczy wyłącznie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej .Nie obejmuje ono zatem kosztów zużycia wody lub użytkowania powierzchni w domu, o ile regulacje dotyczące obowiązku zwrotu takich kosztów nie zostały wprowadzone do wewnątrzzakładowych aktów prawnych (porozumienia lub regulaminu).

Katalog kosztów powinien być szerszy

- Pracodawcy bardzo sztywno trzymają się wyliczania kosztów. Czasami wliczają własny sprzęt pracownika użyty do celów służbowych. Jednak nie chcą uwzględniać innych kosztów, które są związane z wykonywaniem pracy zdalnej - zauważył Śmigielski.

- W naszej ocenie pracownik ponosi koszty związane z ogrzewaniem, wodą, ściekami, klimatyzacją, herbatą, kawą, środkami czystości, higieną - wytłumaczył.

Śmigielski wskazał, że należy rozpocząć dyskusję o opłatach za wykorzystywanie powierzchni biurowej w mieszkaniu pracownika. - Chodzi o tę część, która jest wykorzystywana w domu do pracy zdalnej - wyjaśnił.

Podkreślił, że "katalog kosztów, które ponosi pracownik jest zdecydowanie szerszy i należy go uwzględniać w trakcie negocjacji". 

- Druga kwestia to jest wysokość ryczałtu. Dostajemy z kraju sygnały, że pracodawcy starają się maksymalnie oszczędzić na tym ryczałcie. Proponują kwoty 20, 30 czy 40 złotych - zaznaczył.

Zauważył, że pracownik, pracując zdalnie przez osiem godzin, ma cały czas podłączony do kontaktu sprzęt, internet, ale i włączone ogrzewanie. - Wiadomo, że po przekroczeniu dwóch tysięcy kilowatogodzin w skali roku, to ta cena za prąd będzie inna, zgodnie z tym, co nam rząd zafundował. To są zdecydowanie wyższe koszty, i my na to również wskazujemy - zaznaczył. 

- Chcemy podnieść też fakt, że wszystkie dokumenty związane z pracą zdalną, czyli oceną ryzyka zawodowego, informacją o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania pracy, powinna być należycie przygotowana przez pracodawcę - powiedział. - Chcemy, aby te dokumenty były dobrej jakości, a nie jakieś kopiuj-wklej z internetu. Żeby były dostosowane do specyfiki danej pracy - dodał.

Na pytanie, jaka jest szansa poszerzenia katalogu, na podstawie którego wyliczany jest zwrot kosztów dla pracowników zdalnych, odpowiedział, że "mała". 

- Na dzisiaj to są małe szanse, bo teraz wchodzą w życie przepisy o pracy zdalnej. Musimy dać czas na ich zadomowienie się, ale to nie oznacza, że nie można podejmować już dyskusji - wyjaśnił dodając, że "jest niezwykle ciężko negocjować dodatkowe koszty, ale warto to robić".

W jego ocenie "ryczałt powinien być sprawiedliwy, o racjonalniej wielkości. Tak, aby faktycznie zbilansował wydatki pracownika, które on ponosi na wykonywanie pracy zdalnej".

Aktywizowanie rynku pracy

Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski powiedział TVN24 Biznes, że upowszechniło się, że ryczałt wynosi między 50 a 100 zł. 

- To będzie uzależnione od tego, co dana osoba w pracy robi, ale przeciętny pracownik umysłowy potrzebuje krzesła, biurka i komputera. Myślę, że obu stronom zależy, aby nie mnożyć papierologii dla 50 czy 100 złotych miesięcznie - zaznaczył. 

Na pytanie, czy wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy może spowodować, że paradoksalnie firmom będzie bardziej zależeć na tym, aby pracownicy wrócili do biur, aby nie płacić dodatkowych kosztów, odpowiedział, że "jest to zgrabna wymówka lub pretekst".

- Takie historie to herezje. Obserwujemy na rynku takich pracodawców, którym zależy na powrocie pracownika do biur. Uważam, że nowe regulacje nie są tego powodem. Dla pracowników zarabiających minimalną krajową obowiązkowa podwyżka płac w tym roku wyniesie 590 złotych plus obciążenia podatkowe, głównie ZUS. Natomiast przy pracy zdalnej mówimy o kwocie 50 złotych, która nie podlega ozusowaniu. To nie jest szczególna bariera kosztowa dla pracodawców - wyliczył.

Podkreślił, że "idea jest taka, że zwraca się koszty pracownikom, więc realnie firma ma mniej kosztów, bo potrzebuje mniej aparatów telefonicznych, łączy, mniej sprzętu". - Nawet jeśli natychmiastowo trudno jest wypowiedzieć umowę najmu lokalu, to w dłuższej perspektywie praca zdalna doprowadzi do pewnej racjonalizacji wykorzystania powierzchni biurowej - ocenił.

Jego zdaniem bolączką pracodawców jest obawa przed masową zmianą. - Chodzi o wydajną pracę, a nie zajmowanie się sprawami osobistymi. Nawet w biurach i pod nadzorem zdarzają się pracownicy, którzy symulują pracę. To nie jest problem unikalny dla pracy zdalnej. Coraz bardziej na naszym rynku pracy liczy się elastyczność. Nie powinniśmy patrzeć na pracę zdalną jedynie z perspektywy osób, które już są na rynku i żeby im się pracowało wygodniej. Powinniśmy dostrzec też w pracy zdalnej genialne narzędzie postępu, które prowadzi do tego, że pracę mogą podjąć ludzie, którzy do tej pory nie zdecydowali się pracować z różnych powodów - zaznaczył. 

Podał, że 30 proc. mężczyzn i 60 proc. kobiet w Polsce, będących w wieku produkcyjnym jest nieaktywnych zawodowo. Jako powody tej nieaktywności wskazują obowiązki opiekuńcze nad dzieckiem, rodzeństwem, rodzicami.

- Jeśli ten problem uda się rozwiązać, to możemy mówić o setkach tysięcy ludzi, o kilku procentach populacji, która mogłaby zostać uwolniona z trwałej nieaktywności zawodowej na rynek pracy. Praca zdalna sprzyja łączeniu obowiązków zawodowych z prywatnymi - ocenił. 

Praca zdalna: zamiast stać w korkach, możemy zrobić jeszcze jakiś projekt za pieniądze

Jego zdaniem "w dobie kurczącej się populacji w wieku produkcyjnym, mobilizacja zawodowa, podnoszenie aktywności, być może przekona niektórych ludzi do zwiększenia wymiaru pracy lub podjęcia pracy w ogóle".

- Zamiast stać w korkach, możemy zrobić jeszcze jakiś projekt za pieniądze lub iść na spacer i odpocząć. To jest benefit, który podnosi nam produkcje, czyli też dobrobyt. Pieniądze nie powinny być manną z nieba, a wynagrodzeniem za pracę - podkreślił. 

Zauważył jednocześnie, że praca zdalna niesie za sobą pewne zagrożenia. - Osobiście postrzegam największe zagrożenie w pewnym sensie utracie relacji międzyludzkich, która następuje na skutek pracy zdalnej. Wycina się kawał życia społecznego. Pytanie, jakie będą społeczne koszty alienacji, braku społecznych kontaktów wynikających z na przykład pracy w biurze? - podsumował.

Czytaj więcej: Zmiany w Kodeksie pracy. Związki zgłaszają zastrzeżenia

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Źródło:
PAP

W rozpoczynającym się tygodniu notowania złotego pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i trendów, a te kształtować będzie wynik wyborów prezydenckich w USA, dane makroekonomiczne i wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści.

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 punktu - podał S&P Global. Wskazał, że oznacza to "ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym".

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Źródło:
PAP

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto padła główna wygrana. Do jednego z graczy trafi 2,6 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 2 listopada 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Gmina Kościelisko zaapelowała do mieszkańców, którzy nielegalnie wynajmowali pokoje, by zarejestrowali swoją działalność, bo nie spotkają ich za to żadne konsekwencje. Z szarej strefy wyszło wielu przedsiębiorców. Tylko w jednym apartamentowcu znalazły się 134 miejsca hotelowe

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Źródło:
PAP

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl