Wątpliwości wokół pracy zdalnej. Jakie koszty będą zwracane pracownikom?

Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacja
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacjaTVN24
wideo 2/4
Nowy "kodeks dobrych praktyk" w RPP? Kotecki: to nadmiarowa, szkodliwa regulacjaTVN24

Regulacje dotyczące pracy zdalnej zaczęły obowiązywać 7 kwietnia 2023 roku. Przy wdrożeniu nowych przepisów najbardziej kłopotliwe wydaje się ustalenie wysokości kosztów, które są niezbędne do świadczenia pracy zdalnej oraz bezpośrednio z nią związane. Szereg wątpliwości w tej sprawie zgłaszają związki zawodowe. - Dostajemy z kraju sygnały, że pracodawcy starają się maksymalnie oszczędzić na ryczałcie. Proponują kwoty 20 złotych - powiedział TVN24 Biznes Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Do Kodeksu pracy od 7 kwietnia wprowadzono definicję pracy zdalnej. Jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Wszystko, co trzeba wiedzieć. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przekazał w rozmowie z TVN24 Biznes, że najwięcej zapytań w kontekście zmian w Kodeksie pracy dotyczy kosztów, jakie będą zwracane pracownikom.

Przepisy zobowiązują pracodawców do pokrycia kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. 

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, szczegółowe zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej (oraz ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu) będą stanowiły obowiązkowy element wewnątrzzakładowego porozumienia lub regulaminu bądź porozumienia z pracownikiem w przypadku, gdy nie zostało zawarte zakładowe porozumienie lub nie został wydany regulamin.

Obowiązkowe pokrycie kosztów w zakresie kosztów zużycia mediów, dotyczy wyłącznie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej .Nie obejmuje ono zatem kosztów zużycia wody lub użytkowania powierzchni w domu, o ile regulacje dotyczące obowiązku zwrotu takich kosztów nie zostały wprowadzone do wewnątrzzakładowych aktów prawnych (porozumienia lub regulaminu).

Katalog kosztów powinien być szerszy

- Pracodawcy bardzo sztywno trzymają się wyliczania kosztów. Czasami wliczają własny sprzęt pracownika użyty do celów służbowych. Jednak nie chcą uwzględniać innych kosztów, które są związane z wykonywaniem pracy zdalnej - zauważył Śmigielski.

- W naszej ocenie pracownik ponosi koszty związane z ogrzewaniem, wodą, ściekami, klimatyzacją, herbatą, kawą, środkami czystości, higieną - wytłumaczył.

Śmigielski wskazał, że należy rozpocząć dyskusję o opłatach za wykorzystywanie powierzchni biurowej w mieszkaniu pracownika. - Chodzi o tę część, która jest wykorzystywana w domu do pracy zdalnej - wyjaśnił.

Podkreślił, że "katalog kosztów, które ponosi pracownik jest zdecydowanie szerszy i należy go uwzględniać w trakcie negocjacji". 

- Druga kwestia to jest wysokość ryczałtu. Dostajemy z kraju sygnały, że pracodawcy starają się maksymalnie oszczędzić na tym ryczałcie. Proponują kwoty 20, 30 czy 40 złotych - zaznaczył.

Zauważył, że pracownik, pracując zdalnie przez osiem godzin, ma cały czas podłączony do kontaktu sprzęt, internet, ale i włączone ogrzewanie. - Wiadomo, że po przekroczeniu dwóch tysięcy kilowatogodzin w skali roku, to ta cena za prąd będzie inna, zgodnie z tym, co nam rząd zafundował. To są zdecydowanie wyższe koszty, i my na to również wskazujemy - zaznaczył. 

- Chcemy podnieść też fakt, że wszystkie dokumenty związane z pracą zdalną, czyli oceną ryzyka zawodowego, informacją o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania pracy, powinna być należycie przygotowana przez pracodawcę - powiedział. - Chcemy, aby te dokumenty były dobrej jakości, a nie jakieś kopiuj-wklej z internetu. Żeby były dostosowane do specyfiki danej pracy - dodał.

Na pytanie, jaka jest szansa poszerzenia katalogu, na podstawie którego wyliczany jest zwrot kosztów dla pracowników zdalnych, odpowiedział, że "mała". 

- Na dzisiaj to są małe szanse, bo teraz wchodzą w życie przepisy o pracy zdalnej. Musimy dać czas na ich zadomowienie się, ale to nie oznacza, że nie można podejmować już dyskusji - wyjaśnił dodając, że "jest niezwykle ciężko negocjować dodatkowe koszty, ale warto to robić".

W jego ocenie "ryczałt powinien być sprawiedliwy, o racjonalniej wielkości. Tak, aby faktycznie zbilansował wydatki pracownika, które on ponosi na wykonywanie pracy zdalnej".

Aktywizowanie rynku pracy

Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski powiedział TVN24 Biznes, że upowszechniło się, że ryczałt wynosi między 50 a 100 zł. 

- To będzie uzależnione od tego, co dana osoba w pracy robi, ale przeciętny pracownik umysłowy potrzebuje krzesła, biurka i komputera. Myślę, że obu stronom zależy, aby nie mnożyć papierologii dla 50 czy 100 złotych miesięcznie - zaznaczył. 

Na pytanie, czy wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy może spowodować, że paradoksalnie firmom będzie bardziej zależeć na tym, aby pracownicy wrócili do biur, aby nie płacić dodatkowych kosztów, odpowiedział, że "jest to zgrabna wymówka lub pretekst".

- Takie historie to herezje. Obserwujemy na rynku takich pracodawców, którym zależy na powrocie pracownika do biur. Uważam, że nowe regulacje nie są tego powodem. Dla pracowników zarabiających minimalną krajową obowiązkowa podwyżka płac w tym roku wyniesie 590 złotych plus obciążenia podatkowe, głównie ZUS. Natomiast przy pracy zdalnej mówimy o kwocie 50 złotych, która nie podlega ozusowaniu. To nie jest szczególna bariera kosztowa dla pracodawców - wyliczył.

Podkreślił, że "idea jest taka, że zwraca się koszty pracownikom, więc realnie firma ma mniej kosztów, bo potrzebuje mniej aparatów telefonicznych, łączy, mniej sprzętu". - Nawet jeśli natychmiastowo trudno jest wypowiedzieć umowę najmu lokalu, to w dłuższej perspektywie praca zdalna doprowadzi do pewnej racjonalizacji wykorzystania powierzchni biurowej - ocenił.

Jego zdaniem bolączką pracodawców jest obawa przed masową zmianą. - Chodzi o wydajną pracę, a nie zajmowanie się sprawami osobistymi. Nawet w biurach i pod nadzorem zdarzają się pracownicy, którzy symulują pracę. To nie jest problem unikalny dla pracy zdalnej. Coraz bardziej na naszym rynku pracy liczy się elastyczność. Nie powinniśmy patrzeć na pracę zdalną jedynie z perspektywy osób, które już są na rynku i żeby im się pracowało wygodniej. Powinniśmy dostrzec też w pracy zdalnej genialne narzędzie postępu, które prowadzi do tego, że pracę mogą podjąć ludzie, którzy do tej pory nie zdecydowali się pracować z różnych powodów - zaznaczył. 

Podał, że 30 proc. mężczyzn i 60 proc. kobiet w Polsce, będących w wieku produkcyjnym jest nieaktywnych zawodowo. Jako powody tej nieaktywności wskazują obowiązki opiekuńcze nad dzieckiem, rodzeństwem, rodzicami.

- Jeśli ten problem uda się rozwiązać, to możemy mówić o setkach tysięcy ludzi, o kilku procentach populacji, która mogłaby zostać uwolniona z trwałej nieaktywności zawodowej na rynek pracy. Praca zdalna sprzyja łączeniu obowiązków zawodowych z prywatnymi - ocenił. 

Praca zdalna: zamiast stać w korkach, możemy zrobić jeszcze jakiś projekt za pieniądze

Jego zdaniem "w dobie kurczącej się populacji w wieku produkcyjnym, mobilizacja zawodowa, podnoszenie aktywności, być może przekona niektórych ludzi do zwiększenia wymiaru pracy lub podjęcia pracy w ogóle".

- Zamiast stać w korkach, możemy zrobić jeszcze jakiś projekt za pieniądze lub iść na spacer i odpocząć. To jest benefit, który podnosi nam produkcje, czyli też dobrobyt. Pieniądze nie powinny być manną z nieba, a wynagrodzeniem za pracę - podkreślił. 

Zauważył jednocześnie, że praca zdalna niesie za sobą pewne zagrożenia. - Osobiście postrzegam największe zagrożenie w pewnym sensie utracie relacji międzyludzkich, która następuje na skutek pracy zdalnej. Wycina się kawał życia społecznego. Pytanie, jakie będą społeczne koszty alienacji, braku społecznych kontaktów wynikających z na przykład pracy w biurze? - podsumował.

Czytaj więcej: Zmiany w Kodeksie pracy. Związki zgłaszają zastrzeżenia

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny