Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
wideo 2/4
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Nie ma znaczenia, czy w ramach swojego urlopu chcesz wyjechać za granicę, nad polskie morze, do cioci na Podlasie, czy przeznaczyć wolne na porządki w domu. Zgodnie z polskim prawem znaczenie ma, na jak długo jednorazowo go weźmiesz. "Co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych" - przewiduje Kodeks pracy.

- Nieudzielenie przez pracodawcę wypoczynku w wyżej wskazanym wymiarze nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika, jest jednak naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - wyjaśnia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Co to oznacza w praktyce?

Urlop wypoczynkowy. Ile dni?

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, bo tylko takiemu przysługuje urlop wypoczynkowy, może skorzystać z 20 lub 26 dni w pełni płatnego urlopu w ciągu roku kalendarzowego. Tak stanowi polskie prawo. Jego długość jest uzależniona od stażu pracy, przy czym wlicza się do niego również czas nauki. Ponadto niektóre grupy zawodowe mają prawo do nawet 35 dni urlopu, np. urzędnicy służby cywilnej. Niemniej jednak, zgodnie z Kodeksem pracy, każdy z nich "ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego", w tym do tego, aby jedna jego część mogła wynosić 2 tygodnie.

- W sytuacji braku 14-dniowego urlopu inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń - wyjaśnia Tomasz Zalewski. - Podzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego na krótkie, kilkudniowe okresy nie realizuje bowiem obowiązku wynikającego z artykułu 162 Kodeksu pracy - dodaje.

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Konsekwencje dla pracodawcy nieudzielenia czternastu dni urlopu

- Nie ma zagrożenia grzywną dla pracodawcy, który nie udzieli 14-dniowego urlopu w jednej części w ciągu roku. Niezależnie od tego, czy jest to skutek jego woli, czy pracownika - wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski. - Takie przypadki są naruszeniem, ale nie wykroczeniem. Zarówno w takich sytuacjach, kiedy o 14 dni urlopu wnioskuje pracownik i go nie otrzymuje, jak i w sytuacji, gdy sam pracownik nie chce skorzystać z takiej możliwości i dzieli swój urlop na krótsze okresy - dodaje. 

- Inspektor w obydwu przypadkach kieruje do pracodawcy wystąpienie, wskazując na to, że pracodawca postępuje niewłaściwie, nie udzielając 14-dniowego urlopu. Bo i w jednym, i w drugim przypadku nie realizuje celu, jaki przyświeca idei wypoczynku. A ten minimum 14-dniowy, zgodnie z zamysłem ustawodawcy, ma być szczególną okazją do regeneracji - informuje.

Tomasz Zalewski wyjaśnia, że wykroczeniem obłożonym sankcją byłoby przykładowo nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu do końca roku bądź do 30 września następnego roku kalendarzowego w przypadku urlopu zaległego.

- Trudno karać pracodawcę za to, że realizuje cele pracownika, jeśli ten potrzebuje wykorzystać swój urlop inaczej. Z drugiej strony również przepisy nie karzą pracodawcy w sytuacji, gdy jego procesy produkcyjne nie pozwalają na udzielenie pracownikowi jednorazowo długiego urlopu wypoczynkowego - dodaje.

Wyjaśnia, że w przypadku skargi pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy zjawi się inspektor i przeprowadzi kontrolę. - Jeśli w jej wyniku stwierdzi, że faktycznie pracownik realizuje urlop w czasie krótszym niż 14-dniowym, wówczas kieruje do pracodawcy wystąpienie, w którym wskazuje rekomendację, aby ten zaczął prawidłowo stosować przepisy o urlopach wypoczynkowych. Pracodawca musi na nie odpowiedzieć - mówi Tomasz Zalewski. Dodaje, że wówczas większość takich przedsiębiorców stosuje się do rekomendacji Państwowej Inspekcji Pracy.

Przesunięcie i przerwanie urlopu. Kiedy jest możliwe

Pracownik nie może rozpocząć urlopu bez zgody pracodawcy. Termin wykorzystania urlopu powinien zostać uzgodniony między stronami stosunku pracy.

Jednak zgodnie z Kodeksem pracy są określone sytuacje, w których urlop ulega przesunięciu lub przerwaniu. Są to np. choroba, w tym zakaźna, powołanie na ćwiczenia wojskowe i urlop macierzyński.

- Przykładowo, jeśli w trakcie urlopu pracownik rozchoruje się i otrzyma od lekarza zwolnienie lekarskie urlop, przerywa się, a pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi niewykorzystaną część urlopu w późniejszym terminie - wyjaśnia Tomasz Zalewski.

Ponadto Kodeks pracy daje również pracodawcy możliwość przesunięcia terminu urlopu. "Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy" - czytamy. 

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu w sytuacji, gdy obecności w pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Wówczas musi jednak zwrócić pracownikowi koszty poniesione przez niego z tytułu odwołania urlopu - wynika z Kodeksu pracy.

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W okresie Wszystkich Świętych ceny paliw na stacjach powinny być stabilne - poinformowali w czwartek analitycy Refleksu. Ich zdaniem tegoroczne wyjazdy będą tańsze niż przed rokiem - za litr benzyny Pb95 i diesla kierowcy zapłacą około 44 grosze za litr mniej niż rok temu.

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

Zakończyła się awaria w Banku Millennium. "Przywróciliśmy pełną dostępność aplikacji mobilnej i serwisu internetowego Millenet" - poinformował bank w mediach społecznościowych.

Koniec awarii w dużym banku. "Przywróciliśmy pełną dostępność"

Koniec awarii w dużym banku. "Przywróciliśmy pełną dostępność"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP

Jedynie co czwarty Polak będzie w stanie utrzymać się bez dochodów przez ponad pół roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co więcej, nasza poduszka finansowa najczęściej nie przekracza 5000 złotych.

Polacy bez poduszki finansowej

Polacy bez poduszki finansowej

Źródło:
PAP

Przed Bożym Narodzeniem w norweskich sklepach może zabraknąć jajek - ostrzegają w przedstawiciele największych sieci supermarketów. Podobnie jak na wiosnę tego roku jedynym rozwiązaniem może okazać się import.

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Źródło:
PAP

Resort handlu w Pekinie poinformował w środę, że "nie akceptuje" decyzji Unii Europejskiej o nałożeniu wysokich ceł na produkowane w Chinach samochody elektryczne i złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu. Taryfy celne w wysokości od 7,8 do 35,3 procent na e-auta produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać o północy z wtorku na środę.

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Źródło:
PAP

Wiceminister Jacek Tomczak złożył rezygnację - przekazał w środę resort rozwoju i technologii w mediach społecznościowych.

Wiceminister rozwoju złożył rezygnację

Wiceminister rozwoju złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii - napisała w środę na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wcześniej ministerstwo rozwoju poinformowało, że wiceszef tego resortu Jacek Tomczak złożył rezygnację z pełnionego stanowiska.

"Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii"

"Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii"

Źródło:
tvn24.pl

Senat nie wniósł poprawek do ustawy o świadczeniu honorowym dla stulatków. Zgodnie z nią świadczenie będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest warunek wieku

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest warunek wieku

Źródło:
PAP

Wszystkich Świętych już w piątek. 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy i nie zrobimy zakupów w większych sklepach. W związku z tym niektóre sieci handlowe postanowiły wydłużyć godziny pracy sklepów w czwartek, 31 października.

Sieci zmieniają godziny otwarcia sklepów

Sieci zmieniają godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają dodatek dopełniający w wysokości 2520 złotych – zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Dodatek będzie wypłacony w maju 2025 roku z wyrównaniem od stycznia.

Będzie nowe świadczenie. Ma trafić do 130 tysięcy osób

Będzie nowe świadczenie. Ma trafić do 130 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Malta najpopularniejszym kierunkiem Polaków na weekendowy city break w listopadzie - wynika z nowego zestawienia portalu eSky.pl. Według autorów po raz pierwszy od lat na jego czele nie znalazły się Włochy.

Najpopularniejszy kierunek na weekendowy wypad w listopadzie. Pierwszy raz od lat to nie Włochy

Najpopularniejszy kierunek na weekendowy wypad w listopadzie. Pierwszy raz od lat to nie Włochy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padły dwie duże wygrane. Totalizator Sportowy przekazał w komunikacie, że jeden z kuponów został wysłany w Słupcy (województwo wielkopolskie), a drugi zakład został zawarty przez internet.

Duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

W środę Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Celem nowych przepisów jest zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe, e-papierosy i wyroby nowatorskie.

Będą podwyżki. Decyzja Senatu w sprawie akcyzy

Będą podwyżki. Decyzja Senatu w sprawie akcyzy

Źródło:
PAP

Na pewno nie zgodzę się na wprowadzenie wolnej od pracy Wigilii w tym roku - zadeklarował w środę szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk (PSL). Wcześniej minister rolnictwa Czesław Siekierski (także PSL) powiedział, że widzi taką możliwość.

Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza

Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza

Źródło:
PAP

We wtorek część klientów InPostu zgłaszała problemy dotyczące działania aplikacji, w której miały pojawiać się dane innych użytkowników. - Zidentyfikowaliśmy 47 takich osób, a następnie zablokowaliśmy możliwość odbioru ich przesyłek przez osoby trzecie - przekazał w środę rano rzecznik prasowy InPostu Wojciech Kądziołka.

"Byłam w szoku, gdy odebrałam telefon". Nietypowa awaria InPostu

"Byłam w szoku, gdy odebrałam telefon". Nietypowa awaria InPostu

Źródło:
tvn24.pl

Analiza cen z ponad 10,2 tysiąca sklepów wykazała, że znicze są średnio droższe o ponad 9 procent względem poprzedniego roku - wynika z badania UCE Research, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Największe wzrosty widać w sieciach cash&carry - o ponad 40 procent. Z kolei taniej niż rok temu jest w dyskontach i hipermarketach.

Znicze droższe o nawet 40 procent

Znicze droższe o nawet 40 procent

Źródło:
tvn24.pl