W tym roku Dzień Niepodległości wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że pracownicy stracą prawo do dodatkowego wypoczynku. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi oddać pracownikom dzień wolny w innym terminie.
W listopadzie przypadają dwa dni wolne od pracy: 1 listopada (środa) oraz 11 listopada, który wypada właśnie w sobotę.
Dzień wolny za święto w sobotę
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego. Dodatkowy dzień wolny pracownik może odebrać w innym dniu, ustalonym z pracodawcą. Pracownik nie musi składać żadnego wniosku, aby odebrać dodatkowy dzień wolny. Jednocześnie pracodawca sam decyduje o tym, kiedy przyzna nam ten dzień. Termin ten ma prawo ustalić odgórnie i tylko od niego zależy, czy wszyscy pracownicy firmy będą odbierać dzień wolny jednocześnie czy też w różnych dniach.
Warto natomiast pamiętać, że pracodawca nie może przyznawać po kilka godzin wolnego dziennie zamiast całego dnia poza pracą – zgadzać musi się bowiem liczba dni niepracujących w danym okresie rozliczeniowym.
Kiedy dodatkowy dzień wolny?
Dodatkowy dzień wolny może być przyznany w dowolnym terminie w danym okresie rozliczeniowym, zarówno po, jak i przed świętem. Przykładowo, jeżeli okresy rozliczeniowe są miesięczne, oznacza to, że dzień wolny powinniśmy otrzymać w tym samym miesiącu, w którym było święto.
Dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje osobom pracującym na innych umowach niż umowy o pracę (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło), a także wykonującym niektóre zawody, np. nauczycieli.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock