Obama wymienia ambasadora w Polsce. Następca Mulla z doświadczeniem z Azji i Europy

video-1431026
video-1431026
Stephen D. Mull objał placówkę w Warszawie w październiku 2012 roku

„Prezydent Obama wczoraj mianował mojego następcę” - taki krótki wpis pojawił się we wtorek nad ranem na Twitterze ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Stephena D. Mulla. Oznacza to, że z Warszawą i Polską pożegna się jedna ze z pewnością najbardziej barwnych osobistości w świecie dyplomacji nad Wisłą. Mulla zastąpi Paul Jones, były ambasador USA w Malezji oraz pierwszy zastępca Wiktorii Nuland, asystent sekretarza stanu USA.

Stephen D. Mull napisał we wtorek po godz. 5.00 nad ranem, że prezydent Barack Obama zdecydował o zmianie na stanowisku ambasadora w Warszawie. Wybór na swoje miejsce Paula Jonesa określił mianem "świetnego".

Następcy Stephena Mulla będzie wyjątkowo ciężko zastąpić barwnego dyplomatę, Mull dał się bowiem poznać jako bardzo otwarty i niezwykle dbający o dobry wizerunek Stanów Zjednoczonych przedstawiciel swojego kraju.

Bardzo często jeździł po Polsce, dzielił się swoimi wrażeniami na Twitterze, spotykał z samorządowcami i nie przegapił żadnej okazji, by złożyć życzenia Polakom w dniach ich najważniejszych świąt.

Mull dobrze mówi po polsku i nie unikał przemówień w tym języku w trakcie oficjalnych spotkań.

Paul W. Jones na zdjęciu z 2013 r. w Malezjimalaysia.usembassy.com

Następca Mulla z doświadczeniem na dwóch kontynentach

Następcą Mulla został Paul Wayne Jones. Biały Dom o jego nominacji poinformował w oficjalnym komunikacie w poniedziałkową noc.

Jak wynika z biogramu udostępnionego przez administrację prezydenta Obamy, Jones to niezwykle doświadczony dyplomata. Od kilkunastu lat przebywa na różnych misjach w Europie i Azji.

Obecnie jest zatrudniony na stanowisku głównego zastępcy szefa Biura Spraw Europejskich i Eurazjatyckich w departamencie stanu. Biurem kieruje Wiktoria Nuland, znana ze słów "Fuck the EU" (ang. pieprzyć UE), które rzekomo wypowiedziała w rozmowie telefonicznej z ambasadorem Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Geoffrey'em Pyattem. Konwersacja, która miała miejsce w lutym 2014 roku, w kulminacyjnym okresie Euromajdanu, została podsłuchana i opublikowana w internecie przez nieznanych sprawców.

W latach 2010-2013 był z kolei ambasadorem USA w Malezji, a w latach 2009-2010 był zastępcą specjalnego przedstawiciela misji amerykańskich w Afganistanie i Pakistanie.

W latach 2005-2009 przebywał na placówce w Manili - stolicy Filipin, a w 2004 r. był wiceszefem amerykańskiej delegacji przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Wiedniu.

Autor: adso/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stephen D. Mull/Twitter/malaysia.usembassy.com