"Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu i jednostki naszej armii stoczyły dużą bitwę"


Prezydent Ugandy Yoveri Museveni przyznał, że jego kraj udzielił rządowi sąsiedniego Sudanu Południowego pomocy militarnej w walce z rebelią, która postawiła najmłodsze państwo Afryki na krawędzi międzyplemiennej wojny domowej.

- 13 stycznia Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu (SPLA) i jednostki naszej armii stoczyły dużą bitwę z oddziałami rebelianckimi w odległości około 90 kilometrów od stolicy Sudanu Południowego, Dżuby - powiedział w środę Museveni w stolicy Angoli, Luandzie, dokąd przybył na szczyt przywódców państw afrykańskiego Regionu Wielkich Jezior. SPLA to oficjalna nazwa południowosudańskich sił zbrojnych. - Przeciwnik poniósł wielką klęskę. Niestety po stronie rebeliantów wielu ludzi straciło życie. My także ponieśliśmy straty i mamy pewną liczbę zabitych - dodał ugandyjski prezydent. Minister obrony Sudanu Południowego Kuol Manyang oświadczył, iż wojska ugandyjskie w jego kraju mają siłę batalionu i pomagają w zwalczaniu rebelii. - Są w Dżubie i wspierają SPLA, która posuwa się w kierunku Boru - powiedział, wymieniając nazwę położonego na północ od stolicy miasta, które opanowali rebelianci.

Walki rozlały się na cały kraj

Walki, które toczyły się początkowo tylko w Dżubie, wybuchły 15 grudnia po utrzymującym się przez kilka miesięcy napięciu, wywołanym zdymisjonowaniem w lipcu Rieka Machara ze stanowiska wiceprezydenta państwa przez prezydenta Salvę Kiira. Machar jest Nuerem, natomiast Kiir należy do plemienia Dinka. Trwające już miesiąc walki spowodowały według różnych ocen od tysiąca do ponad 10 tys. ofiar śmiertelnych. Jak podaje ONZ, 500 tys. ludzi musiało opuścić swe domy, a 70 tys. z nich schroniło się za granicą. Prowadzone w stolicy Etiopii, Addis Abebie, rozmowy zwaśnionych stron nie przyniosły dotąd żadnego rezultatu. Sudan Południowy odłączył się od Sudanu - poprzednio największego pod względem powierzchni państwa Afryki - w 2011 roku na mocy porozumienia pokojowego, które zakończyło trwającą przez dziesięciolecia wojnę domową.

[object Object]
W Sudanie Południowym brakuje jedzeniaFundacja PCPM
wideo 2/1

Autor: mtom / Źródło: PAP

Raporty: