Dziś, podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu, z expose występuje minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który przedstawia główne założenia polskiej polityki zagranicznej w 2015 r.
Zakończyło się wystąpienie ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny.
Schetyna dziękuje prezydentowi Komorowskiemu za "modelową współpracę w dziedzinie polityki zagranicznej".
Szef MSZ: gdy raport Karskiego o Holokauście dotarł do USA, prasa napisała o tym na 16 stronie.
Schetyna: nie będziemy bierni w sprawach fałszowania historii i oskarżania nas o rzeczy, którym nie jesteśmy winni.
Schetyna: poświęcamy uwagę i pomoc 20 milionowej Polonii.
— demagog.org.pl (@dmggPL) April 23, 2015
Schetyna: dążymy do pogłębienia kontaktów z państwami nordyckimi.— demagog.org.pl (@dmggPL) April 23, 2015
Minister spraw zagranicznych: Grupa Wyszehradzka jest dziś uznaną marką nie tylko w Europie.
Schetyna przypomniał, że 18 listopada przypada 50-lecie listu biskupów polskich do niemieckich. - To źródło inspiracji dla polskiego myślenia o Europie. Niemcy są dzisiaj głównym europejskim partnerem Polski - zauważył.
- Trudno byłoby wyobrazić sobie dziś współczesną nam Unię Europejską bez partnerstwa polsko–niemieckiego, wyrastającego z wielkiego gestu polskiego Kościoła katolickiego. Także w przyszłości orędzie biskupów powinno być źródłem inspiracji dla polskiego myślenia o Europie - podkreślił szef MSZ.
Schetyna poinformował, że za cztery dni odbędą się kolejne polsko–niemieckie konsultacje międzyrządowe, podczas których zostanie podpisana m.in. umowa o współpracy służb policyjnych. Zdaniem szefa MSZ, ważnym forum współpracy z Niemcami i Francją pozostaje Trójkąt Weimarski. Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach we Francji odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Francoisa Hollande’a.
- Należy w większym stopniu wykorzystać potencjał polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej - podkreślił.
Szef MSZ: opowiadamy się za dalszą dywersyfikacją dostaw gazu do Europy, by przestały być elementem nacisku.
G. Schetyna: Konsekwentnie dążymy do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE w ramach projektu unii energetycznej.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) April 23, 2015
G. Schetyna: Sprzeciwiamy się tworzeniu podziałów w UE. Nie pozwolimy, by bieżące problemy prowadziły do negowania osiągnięć integracji.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) April 23, 2015
Schetyna: kluczowym kryterium przy podejmowaniu kroków względem wspólnej waluty będzie interes Polaków. Podtrzymujemy zobowiązania związane z przyjęciem euro.
Szef MSZ poinformował, że Polska zgłosiła swoją kandydaturę jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
G. Schetyna: Ważne, by głos naszego kraju zabrzmiał głośno także poza Europą. Wysunęliśmy naszą kandydaturę na niestałego członka RB ONZ.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) April 23, 2015
Schetyna: chcemy wzmocnić relację Polska - Unia Afrykańska.
Schetyna: Polska dyplomacja jest coraz bardziej aktywna na kontynencie afrykańskim i na Bliskim Wschodzie.
— demagog.org.pl (@dmggPL) April 23, 2015
Minister spraw zagranicznych przedstawia plan na dynamiczny rozwój relacji z Chinami. Jako ważnego partnera wskazał też Indie.
- Kluczowe znaczenie dla sukcesu polskiej polityki pozaeuropejskiej będą miały relacje z krajami Azji, zwłaszcza zaś z naszymi partnerami strategicznymi – Chinami, Japonią i Republiką Korei oraz z dynamicznie rozwijającymi się państwami ASEAN – Indonezją, Wietnamem, Singapurem, Tajlandią, Malezją, Filipinami, Mjanmą - powiedział Schetyna. Podkreślił, że na Azję przypada obecnie jedna trzecia światowego PKB i połowa użytkowników internetu na świecie. - Jakkolwiek dzisiaj największym źródłem popytu na rynku światowym jest wciąż jeszcze europejska klasa średnia, to jednak już w roku 2030 popyt generowany przez klasę średnią regionu Azji i Pacyfiku będzie prawie trzykrotnie większy od popytu europejskiego - zauważył szef dyplomacji. - Musimy być na to gotowi - dodał.
Schetyna zapowiedział, że Polska jeszcze w tym roku planuje podpisać umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Etiopią oraz rozpocząć negocjacje podobnej umowy z Senegalem. Jak dodał, polska dyplomacja podejmuje też działania na rzecz otwarcia nowych rynków dla polskich produktów, zwłaszcza żywności a wysiłki te zostały uwieńczone sukcesem w przypadku Singapuru.
Pojawiają się już pierwsze komentarze po wystąpieniu polskiego ministra.
Za miękko Schetyna o barbarzyństwie islamskich zwyrodnialców mordujących chrześcijan."Jeżeli my zapomnimy o nich Ty Boże zapomnij o nas"— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) April 23, 2015
G. Schetyna: Polska dyplomacja konsekwentnie wspiera ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) April 23, 2015
Szef MSZ: Polska ma szanse stać się liczącym partnerem we współpracy globalnej.
- Obecna perspektywa finansowa USA jest być może ostatnią tak korzystną dla Polski - powiedział.
Szef MSZ stwierdził, że odpowiedzią na terror wobec obywateli Polski "może być tylko twarde i konsekwentne działanie". - Naszą odpowiedzią na terror wymierzony w obywateli Rzeczypospolitej, w Europę, może być tylko twarde i konsekwentne działanie, by wszyscy odpowiedzialni ponieśli karę, by terroryzm religijny przestał istnieć - powiedział.
Schetyna: rośnie znaczenie państw spoza naszego kręgu cywilizacyjnego. Kształtuje się świat wielobiegunowy.
— demagog.org.pl (@dmggPL) April 23, 2015
Schetyna: Państwo Islamskie jest przyczyną ucieczki setek tysięcy ludzi. Przybrało to wymiar klęski humanitarnej.
Schetyna: okrucieństwo terrorystów islamskich doświadczyli niedawno Polacy w Tunezji.
Szef MSZ przeszedł do kwestii dramatu imigrantów na Morzu Śródziemnym. - Nie możemy być obojętni, gdy na Morzu Śródziemnym giną ludzie - powiedział.
Schetyna: jesteśmy wdzięczni stronie rosyjskiej za ewakuację polskich obywateli z Jemenu
— demagog.org.pl (@dmggPL) April 23, 2015
- Wierzymy, że wkrótce znów zbierze się polsko-rosyjska grupa ds. trudnych - wyraził nadzieję Schetyna.
Schetyna: Ze smutkiem muszę odnotować ochłodzenie stosunków z Federacją Rosyjską. Niepokojem napawa polityka rosyjska wobec Ukrainy i innych krajów zorientowanych na zacieśnianie więzi z UE, ale także wydarzenia w Rosji - np. zabójstwo Borysa Niemcow.
Min. #Schetyna w #Sejm: Chcemy kontynuować z #Ukraina proces pojednania historycznego opartego na prawdzie.
— MSZ RP (@MSZ_RP) April 23, 2015
Minister spraw zagranicznych: Nie będziemy przemilczać naszych krzywd i polskich ofiar, w tym także zbrodni wołyńskiej, ale nie zamykamy się na wrażliwość sąsiada.
Demokratyczna, suwerenna Ukraina jest elementem polskiej racji stanu Grzegorz Schetyna
Schetyna: Nie możemy wykluczyć, że w przypadku ponownej eskalacji działań zbrojnych będziemy zmuszeni, wraz z innymi państwami podjąć decyzję o mocniejszym wsparciu państwa ukraińskiego, w tym jego obronności.
- Polska popiera wysiłki zmierzające do powstrzymania ekspansji wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy. Wspomagamy i jesteśmy gotowi dalej wspierać władze w Kijowie w procesie reform - powiedział Schetyna o sytuacji na Ukrainie.
- Naszym priorytetem jest stabilizacja sytuacji politycznej, proces reform i zapewnienie warunków do wdrożenia od stycznia 2016 roku zapisów Umowy Stowarzyszeniowej i Porozumienia o Pogłębionej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu (AA/DCFTA) pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą - zaznaczył szef MSZ.
- Mamy obowiązek wsłuchać się w głos historii, nie odwracać się od takich państw, jak Ukraina czy Turcja. Sankcje wobec Rosji bolesne, ale konieczne dla ochrony suwerennego państwa przed agresją - powiedział minister.
Zachód znalazł się w stanie konfrontacji z Rosją, a wschodniej części kontynentu grozi przewlekły konflikt o nieprzewidywalnych konsekwencjach Grzegorz Schetyna
Schetyna: Jeśli UE chce być jedną z potęg musi mieć ofertę dla swoich sąsiadów.
- Należy wzmacniać europejskie grupy bojowe - jesteśmy gotowi uczestniczyć w tym procesie - zapewnił szef polskiej dyplomacji.
G. Schetyna: Kluczowy jest wzrost wydatków na obronność w państwach @NATO. Polska już podjęła decyzję o zwiększeniu ich do poziomu 2% PKB.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) April 23, 2015
- W proces wzmacniania wschodniej flanki sojuszu wpisuje się współpraca z USA - stwierdził Grzegorz Schetyna.
- Kwestią kluczową dla przyszłości Polski i Europy jest dzisiaj zapewnienie bezpieczeństwa. Dążymy do tego korzystając ze wszystkich dostępnych nam instrumentów. Najważniejszym pośród nich jest NATO - podkreślił szef MSZ.
- Wyzwania takie jak wojna na wschodzie Ukrainy czy bestialstwo tzw. Państwa Islamskiego postawiły wspólnotę transatlantycką wobec konieczności odbudowy jej potencjału we wszystkich aspektach. Obecnie działania te przebiegają dwutorowo: realizowane są postanowienia szczytu z Newport i równolegle rozpoczęły się przygotowania do szczytu NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie - dodał.
Schetyna: w roku 2015 w ćwiczeniach wojskowych na terenie Polski weźmie udział około 10 tysięcy żołnierzy państw NATO, w tym ok. 3 tysięcy żołnierzy amerykańskich.
Schetyna: w tym roku powstaną siły szybkiego reagowania NATO.
Schetyna: najważniejszym celem pozostaje wzmocnienie wschodniej flanki NATO.
Min. #Schetyna: Naszym najważniejszym celem pozostaje wzmocnienie wschodniej flanki #NATO. pic.twitter.com/jWSZbWYWCq
— MSZ RP (@MSZ_RP) April 23, 2015
Min. #Schetyna w #Sejm: #Europa będzie potężna tylko wtedy, gdy tworzące ją narody będą w swej polityce śmiałe i dalekowzroczne.
— MSZ RP (@MSZ_RP) April 23, 2015
- Europa nie może bać się świata, musi go współtworzyć jako jedna z potęg - stwierdził.
Zdaniem Schetyny, polska polityka zagraniczna ma zapewnić Polsce i obywatelom bezpieczeństwo i możliwości rozwoju.
Według szefa MSZ polska polityka zagraniczna jest dzisiaj nie tylko polityką narodową, jest również głosem kształtującym wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
- Musimy mieć dzisiaj odwagę, by wyobrazić sobie błękitny sztandar unijny, powiewający na brzegach Dniepru, na Bałkanach Zachodnich i nad Bosforem. Tam, gdzie wymagają tego interesy i dobro Europejczyków, musimy wykazywać się odwagą – zarówno zdecydowanych działań, jak i rozważnego manewrowania. Europa nie może bać się świata, musi go współtworzyć jako jedna z globalnych potęg. Nade wszystko musi być polityczną i cywilizacyjną jednością - powiedział.
- Polską politykę zagraniczną cechuje trzeźwa ocena rzeczywistości - ocenia szef dyplomacji.
Schetyna: najbliższe otoczenie Europy przekształciło się ostatnio w pas niestabilności.
Rozpoczynamy relację TT z wystąpienia min. #Schetyna w #Sejm o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku.
— MSZ RP (@MSZ_RP) April 23, 2015
W Sejmie pojawił się już prezydent RP i członkowie rządu z Ewą Kopacz na czele.
Autor: kło / Źródło: tvn24