Wojewoda znów zakazał demonstracji w ostatniej chwili

Ulice


Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera(PiS), podobnie jak miesiąc temu, w ostatniej chwili zakazał kontrmanifestacji smoleńskich. Urzędnicy wojewody podkreślają, że nie zachowano przepisowej odległości od zaplanowanej na wieczór miesięcznicy smoleńskiej.

Wojewoda wydał zarządzenia zastępcze, zakazujące zgromadzeń, które zaplanowano na 10 sierpnia. - Decyzja została wydana w godzinach popołudniowych. Dotyczy czterech zgromadzeń: przy kolumnie Zygmunta, Kordegardzie przy Ossolińskich i dwóch przy skwerze Hoovera – mówi tvnwarszawa.pl Agnieszka Kędzierawska z biura prasowego wojewody mazowieckiego.

Brak odpowiedniej odległości

Jako powód tych decyzji podaje niezachowanie obowiązkowej odległości 100 metrów od zgromadzenia cyklicznego, czyli 88. miesięcznicy smoleńskiej.

Decyzja wydana w ostatniej chwili oznacza, że organizatorzy kontrmanifestacji nie mają czasu na odwołanie. Dlaczego zakazy zostały wydane tak późno?

- Dokumenty w sprawie tych zgromadzeń dostaliśmy od miasta w czwartek i poprosiliśmy o ich uzupełnienie. Odpowiedź dostaliśmy przed południem. I analizowaliśmy dokumenty. Czekaliśmy również na opinię Komendy Stołecznej Policji - tłumaczy Kędzierawska.

Zapytaliśmy również, czy służby Zdzisława Sipeiry sprawdzały wcześniej w Biuletynie Informacji Publicznej zgłoszenia o zgromadzeniach. - Każda spawa jest rozpatrywana przez wojewodę indywidualnie - odpowiada Kędzierawska.

Podkreśla też, że wojewoda nie wydał zakazu na zgromadzenie zaplanowane przy pomniku Bolesława Prusa, u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Ratusz nie komentuje decyzji wojewody.

DECYZJA WOJEWODY DOTYCZĄCA ZGROMADZENIA PRZY SKWERZE HOOVERA DECYZJA WOJEWODY DOTYCZĄCA ZGROMADZENIA PRZY KOLUMNIE ZYGMUNTA

DECYZJA WOJEWODY DOTYCZĄCA DRUGIEGO ZGROMADZENIA PRZY SKWERZE HOOVERA

DECYZJA WOJEWODY DOTYCZĄCA ZGROMADZENIA PRZY KORDEGARDZIE

Już miesiąc temu wojewoda wydał zakaz zgromadzeń w ostatniej chwili, czyli 10 lipca. CZYTAJ WIĘCEJ.

TAK WYGLĄDAJĄ PRZYGOTOWANIA DO 88. MIESIĘCZNICY SMOLEŃSKIEJ:

ran

Strażacy pomagają w przewożeniu barierekArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/7