"Oblężenie Warszawy". Rolnicy będą protestować przed pałacem

Warszawa

W środę przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się ogólnopolska pikieta rolników. Organizatorzy szacują, że do stolicy przyjedzie 5 tysięcy osób. Przed pikietą planują przemarsz sprzed Pałacu Kultury i Nauki na Krakowskie Przedmieście pod pałac prezydencki. Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega przed utrudnieniami.

Po godzinie 9.30 planowane jest rozpoczęcie przemarszu sprzed PKiN ulicami Marszałkowską, Królewską i na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki.

Przedstawiciele AGROunii - organizatora protestu - zapewnili, że nie zamierzają blokować ulic. - Będziemy się poruszać chodnikiem, przynajmniej tak planujemy. Chcemy zrobić przemarsz tak zwanego konduktu żałobnego pewnej grupy producentów trzody chlewnej. Uzgodniliśmy z policją, że będzie miał on wymiar symboliczny. Chcemy, by wzięło w nim udział około 100-200 osób - powiedział Juliusz Pająk z AGROunii.

Nie wykluczył jednak, że rolników może być więcej. Większość autokarów, które ich przywiozą, będzie parkowała przed PKiN. - Jeżeli przyłączy się do nas więcej osób, to policja będzie musiała zabezpieczyć przejście i zamknąć na moment ulicę - mówi Pająk. Autokary mogą też parkować na Torwarze i przed Stadionem Narodowym.

Utrudnienia przed pałacem

Protest rolników rozpocznie się o godzinie 10 przed Pałacem Prezydenckim i potrwa około 6 godzin.

- W tych godzinach nieprzejezdne będzie Krakowskie Przedmieście, a kursujące tamtędy autobusy zostaną skierowane na objazdy - poinformowała Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego ratusza.

Jak podaje z kolei Zarząd Transportu Miejskiego, "jeżeli wystąpią utrudnienia w ruchu komunikacji miejskiej, to pojazdy zostaną skierowane na najbliższe przejezdne ulice". Mają zatrzymywać się na wszystkich napotkanych przystankach.

"Oblężenie Warszawy"

"Oblężenie Warszawy", czyli protest rolników założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak zapowiedział pod koniec stycznia. Rolnicy zrzeszeni w tej organizacji domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce oraz zmiany w prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).W poniedziałek rolnicze OPZZ ogłosiło swoje poparcie i współuczestnictwo w proteście zaplanowanym na 6 lutego w Warszawie. "Rolniczy OPZZ w środę będzie jednym z uczestników manifestacji w Warszawie" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski.Izdebski wystosował apel do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w którym prosi o przychylność dla postulatów rolniczego OPZZ. "Jesteśmy jedynym związkiem zawodowym, który przedstawia konkretne projekty" - ocenił przewodniczący.

Pod koniec stycznia rolnicy protestowali na krajowej "50":

Protest rolników na krajowej "50"Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/ran/pm