Dziś bieg w maskach i nocne rolki. Jutro maraton. Będzie ciężko

Warszawa

mat. organizatoraW sobotę pobiegną w maskach

Bieg antysmogowy, charytatywny maroszbieg i przejazd rolkarzy w sobotę, maraton w niedzielę - stołeczni kierowcy muszą przygotować się na poważne zmiany w ruchu w najbliższy weekend.

Pierwszych poważniejszych utrudnień kierowcy muszą spodziewać się w sobotę po południu.

"Jedna wielka autostrada"

Około godz. 16.15 stowarzyszenie Miasto Jest Nasze organizuje pierwszy Warszawski Bieg Antysmogowy. Miejscem zbiórki manifestantów, będzie róg ulicy Miodowej i Senatorskiej przy Starym Mieście.

"Biegacze oraz ich kibice poprzez swój protest chcą pokazać żółtą kartkę polityce ratusza związanej z wycinką drzew i brakiem ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Tworzenie z serca Warszawy jednej wielkiej autostrady walnie przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza ponad wszelką normę co z kolei może powodować raka, choroby układu oddechowego czy serca" – informują organizatorzy.Uczestnicy biegu dołączą o godz. 17 do charytatywnego marszobiegu "Biegam, Bo Lubię POMAGAM". Trasa poprowadzona zostanie m.in. przez pl. Zamkowy, ul. Karową i nitkę ul. Wybrzeże Kościuszkowskie przy Centrum Nauki Kopernik. Osoby, które będą chciały przejechać na prawy brzeg Wisły powinny w tym czasie skorzystać z mostów Gdańskiego, Poniatowskiego lub Siekierkowskiego. Utrudnienia mogą potrwać ok. godziny.

Początek sezonu rolkarzy

Utrudnienia w ruchu związane będą również z rozpoczęciem w sobotę sezonu przez rolkarzy. Uczestnicy NightSkating Warszawa wyruszą ok. godz. 20.30 sprzed Stadionu Narodowego i przejadą ulicami: Wybrzeże Szczecińskie, most Poniatowskiego, Al. Jerozolimskie, Marszałkowska, pl. Bankowy, al. "Solidarności", al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskie, Marszałkowska, L. Waryńskiego, Boya-Żeleńskiego, pl. Unii Lubelskiej, Bagatela, Al. Ujazdowskie, pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, bulwary przy Stadionie Narodowym. Na trasie przejazdu mogą wystąpić zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Maraton utrudnień

W niedzielę ulice Warszawy opanują biegacze. W godz. 9.30–15.30 odbędą się Orlen Warsaw Marathon i bieg na 10 km. Organizacja tak dużej imprezy biegowej wiąże się z częściową reorganizacją ruchu drogowego w mieście. Ruch uliczny będzie dynamicznie otwierany i zamykany wraz z przemieszczaniem się biegaczy.

Zobacz całą trasę maratonu

Zmiany w ruchu drogowym będą dotyczyć kilku dzielnic:Pragi - Wybrzeże Szczecińskie od skrzyżowania z mostem Świętokrzyskim do wjazdu na most Poniatowskiego wyłączone będzie z ruchu od godziny 7 do końca biegu maratońskiego. Rano niemożliwy będzie również przejazd Wałem Miedzeszyńskim na odcinku od mostu Poniatowskiego do ul. Zwycięzców. Most Świętokrzyski w godzinach porannych będzie zamknięty w obu kierunkach. Natomiast po zakończeniu rywalizacji na dystansie 10 km, odblokowana zostanie jego północna jezdnia z Pragi do Śródmieścia.Śródmieście - Na Powiślu trasa również została wytyczona w sposób, minimalizujący utrudnienia dla mieszkańców. W godzinach porannych ulice Dobra, Solec, Górnośląska, Ludna, Czerniakowska, Rozbrat, Myśliwiecka i Szwoleżerów będą zamknięte, ale tylko przez ok. 90 minut. Po południu możliwy będzie już wyjazd na ul. Solec i Czerniakowską, a dalej w dowolnym kierunku. Zalecane jest niepozostawianie samochodów na ulicy L. Kruczkowskiego i Podchorążych.Mokotów - Na ul. Czerniakowskiej maraton będzie zajmował jeden z trzech pasów ruchu jednak tylko na odcinku 1 km. Dzięki temu, zachowana zostanie drożność głównej arterii dojazdowej do mostów Siekierkowskiego i Poniatowskiego. W miejscach zlokalizowanych w okolicach wyjazdu z Ujazdowa na ul. Czerniakowską stworzone zostaną specjalne śluzy, które pozwolą kierowcom na wyjazd.Na ul. Puławskiej wykorzystane będą dwa z trzech pasów prowadzących na północ. Trzeci pas – zewnętrzny – służyć będzie do wyjazdu mieszkańcom osiedli w dzielnicach Śródmieście i Mokotów. Od strony Centrum w kierunku Ursynowa ul. Puławska będzie drożna przez cały czas. Utrudnienia pojawią się także na ul. Bukowińskiej, która zostanie zamknięta na około pół godziny. Aleja W. Witosa w obu kierunkach będzie nieprzejezdna w godz. 11.00-14.40.Ursynów - Mieszkańcy Ursynowa i Mokotowa będą mogli bez problemu dojechać do Doliny Służewieckiej i nią pojechać dalej w dowolnym kierunku. Dojazd do dzielnicy Ursynów pozostanie zachowany dzięki drożnej ul. Rolnej i al. Komisji Edukacji Narodowej. Wszystkie Osiedla znajdujące się wzdłuż wschodniej strony ul. J. Rosoła będą mieć możliwość wyjazdu i dojazdu do al. gen. W. Sikorskiego, a następnie do Mostu Siekierkowskiego.Wilanów - W godzinach 10.30 – 15.00 niemożliwy będzie wjazd i wyjazd do Powsina. Zalecamy również niepozostawianie samochodów przy ulicy Relaksowej w bezpośrednim sąsiedztwie trasy. Do miasteczka Wilanów będzie można się dostać przez al. Rzeczypospolitej. Na ul. Jana III Sobieskiego ruch wstrzymany będzie w kierunku północnym. Drożny pozostanie natomiast kierunek południowy i dojazd do al. Wilanowskiej.

Tak było w ubiegłym roku:

Biegacze przebiegną 42 km i 195 m
TVN24

PAP/ran/b