13 tysięcy osób pobiegnie w hołdzie powstańcom

[object Object]
Wiceprezydent stolicy o trasie bieguMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

W sobotę odbędzie się 29. Bieg Powstania Warszawskiego, będący jednym z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych. Wieczorem ulicami stolicy pobiegnie blisko 13 000 osób. W ten sposób uczczą pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku.

Po rocznej przerwie impreza wraca na tradycyjną trasę, ze startem i metą w okolicy stadionu Polonii. Bieg Powstania Warszawskiego, jest drugim z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o pamięć", w jej skład wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. W tym roku przygotowano trzy specjalne medale, które złożone w całość utworzą mapę Polski.

Jak przypomina ratusz, Bieg Powstania Warszawskiego ma kultywować pamięć o tragicznej przeszłości Warszawy, która wpłynęła na losy kolejnych pokoleń Polaków.

- Zbliżamy się do obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak co roku hołd bohaterom oddadzą również sportowcy z całej Polski, którzy w lipcowy wieczór pobiegną ulicami naszego miasta. Co istotne, w tym roku bieg wraca na swoją tradycyjną, historyczną trasę, która prowadzi obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki. Jestem przekonana, że patriotyczny duch i chęć uczestniczenia w tej wyjątkowej części obchodów, zgromadzi tłumy warszawianek i warszawiaków, chcących uczcić pamięć powstańców - powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Dwa dystanse

Uczestnicy będą mieć do wyboru dwa dystanse: 5 lub 10 kilometrów. Wspólny start znajdować się będzie na ulicy Bonifraterskiej.

O godzinie 20.30 na trasę wyruszą zawodnicy na krótszym dystansie. Prowadzić ona będzie ulicami Bonifraterską do Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie zawodnicy skręcą w Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości kamienia - Pomnik Pracy Nauczycieli wykonają nawrót, by następnie wbiec ulicą Sanguszki do mety na Konwiktorskiej. Biegacze mają godzinę na pokonanie pięciokilometrowej trasy (od startu ostatniego zawodnika).

Bieg Powstania Warszawskiego - dystans 5 kilometrówUrząd Miasta

Sportowcy, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów wystartują o godzinie 21.10. Dla nich trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do Czerniakowskiej, a następnie Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej. Limit na przebiegnięcie trasy to dwie godziny.

Bieg Powstania Warszawskiego - dystans 10 kilometrówUrząd Miasta

Zamknięte ulice

Ratusz przypomniał także, że ze względu na organizację biegu mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z czasowym wyłączeniem z ruchu ulic, którymi pobiegną zawodnicy.

Od godz. 14 do 24 zamknięte dla ruchu będą ulice Konwiktorska, Muranowska (na odcinku od Zakroczymskiej do Andersa) oraz Bonifraterska i Międzyparkowa (od Świętojerskiej do Słomińskiego). Oznacza to, że nie będzie wyjazdu na Bonifraterską z ulic Sapieżyńskiej i Franciszkańskiej.

Ponadto, ulice na trasie biegu na 5 kilometrów, w tym jezdnia Wisłostrady prowadząca w kierunku Wilanowa, na odcinku od Krasińskiego do Karowej, zostaną wyłączane z ruchu około 19.30. O godz. 20.30 zamknięte zostaną ulice na trasie dłuższego z biegów, czyli Browarna, Topiel, Kruczkowskiego, Ludna, Wisłostrada (jezdnia zachodnia od Karowej do Wilanowskiej).

Przez całą sobotę będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na Konwiktorskiej, Bonifraterskiej, Czerniakowskiej (w rejonie Śniegockiej), Wilanowskiej (w rejonie Wioślarskiej), Wybrzeżu Gdańskim (w rejonie ulic Boleść i Sanguszki).

Autobusy na objazdach

Od godz. 14 w związku z organizacją startu i zamknięciem ulic Konwiktorskiej, Muranowskiej, Bonifraterskiej i Międzyparkowej, autobusy linii 100 w kierunku Pragi pojadą ulicami: Miodowa - Senatorska - Nowy Przejazd - aleją "Solidarności". Autobusy linii 116 i 518 w kierunku Chomiczówki i Nowodworów, będą kursowały ulicami Świętojerską i Andersa. W przeciwnych kierunkach (Wilanowa i pl. Trzech Krzyży) linie te pojadą ulicami Andersa i Marszałkowską do Alej Jerozolimskich. Autobusy linii 178 i 503 będą kursowały Świętojerską i Anielewicza do przystanku Esperanto. Autobusy linii 227 w kierunku Bródna-Podgrodzie będą jeździły ulicami Nowolipki - Zamenhofa - Anielewicza - aleją Jana Pawła II - Słomińskiego. W kierunku Dworca Centralnego pojadą ulicą Słomińskiego, skręcą dw Dawidowskiego i dalej pojadą Andersa.

Od godz. 19.30, w czasie biegu, swoje trasy zmienią autobusy linii: 105, 116, 118, 127, 178, 180, 185, 227, 385, 400, 503 i 518. Dodatkowo, około godz. 20.30, zmienią się trasy autobusów linii: 102, 162, 166 i nocnej N44.

Jak podaje ratusz, przez całą sobotę osoby posiadające numer startowy będą mogły za darmo poruszać się komunikacją miejską w pierwszej strefie biletowej.

PAP/kk

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP