Ponad 60 budynków było od piątku bez ogrzewania. "Awaria została usunięta"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Mieszkańcy opowiadają, jak radzą sobie bez ciepła w mieszkaniach
Mieszkańcy opowiadają, jak radzą sobie bez ciepła w mieszkaniachTVN24
wideo 2/9
Kolejna awaria ciepłownicza na Jagiellońskiej

Mieszkańcy ponad 60 budynków na Pradze od piątku do niedzieli byli pozbawieni ciepłej wody i ogrzewania. Po południu Veolia poinformowała o usunięciu awarii. - Około godziny 20 ciepło powinno dotrzeć już do wszystkich mieszkań - poinformowała rzeczniczka firmy.

W piątek rano przy Jagiellońskiej doszło do awarii rury ciepłowniczej. Mieszkańcy mieli odzyskać ciepło do godziny 11 w sobotę. Ale gdy na miejsce dotarł nasz reporter Artur Węgrzynowicz, ocenił, że awaria nie wygląda na usuniętą. - Widać tutaj bardzo dużo pary, na miejscu pracują służby Veolii. Droga nadal jest zablokowana. Jeden z pracowników przekazał mi, że doszło do kolejnej awarii, obok tej poprzedniej, około 100 metrów bliżej alei "Solidarności", na skrzyżowaniu Jagiellońskiej z Kępną – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Budynki przy ośmiu ulicach

W sobotę na stronie Veolii pojawił się komunikat o przerwach w dostawach ciepła w okolicy Jagiellońskiej. "W dniu 16.01.2021 od godz. 11:00 w rejonie ul. Jagiellońska nastąpiła przerwa w dostawach ciepła. Przywrócenie dostaw ciepła planowane jest 17.01.2021 o godz. 11:00" – napisano w komunikacie. Przerwy obejmują ulice: Jagiellońską, Kępną, Marcinkowskiego, Okrzei, Sierakowskiego, Targową, Wrzesińską i Zamoyskiego. Szczegółowy wykaz budynków objętych wyłączeniem znajdował się na stronie Veolii.

W niedzielę rano komunikat zaktualizowano. Wynikało z niego, że prace się przedłużają. Nowy termin usunięcia skutków awarii, który podała firma, to godzina 20 w niedzielę.

Gruz, asfalt, piach w rurach

Jak wyjaśniła nam rzeczniczka Veolii Aleksandra Żurada, termin ukończenia prac przesunięto, ponieważ w trakcie awarii doszło do dużego wypływu wody, który z kolei spowodował, że do instalacji ciepłowniczej dostał się gruz, asfalt i piach. - Nasi pracownicy musieli ręcznie kopać i oczyszczać to miejsce, żeby dostać się do instalacji. Ciężki sprzęt był na miejscu, ale nie można go było wprowadzić, żeby nie zrobić szkód - wyjaśniła Żurada.

Takie ręczne oczyszczanie zajęło pracownikom Veolii całą noc. - Teraz można przystąpić do usuwania awarii, co oznacza, że termin włączenia tych dostaw ciepła został przesunięty na - liczymy - godzinę 20 - przekazała Żurada.

Przed godziną 17 rzeczniczka poinformowała o usunięciu awarii na Jagiellońskiej. - Awaria została usunięta około godziny 15.20. Teraz ciepłociąg jest nawadniany. Mieszkańcy około godziny 18.30 powinni już zacząć odczuwać ciepło w mieszkaniach, a o godzinie 20 ciepło powinno dotrzeć już do wszystkich - zapowiedziała przedstawicielka Veolii.

W sobotę rzeczniczka tłumaczyła, jak doszło do sytuacji. Przy napełnianiu ciepłociągu może wystąpić zjawisko uderzenia hydraulicznego, które stwarza ryzyko awarii w jakimś innym, bliskim miejscu. - To ryzyko wystąpienia awarii dodatkowo wzrasta przy niskich temperaturach, które mamy. Wynika to z dużej różnicy temperatury wody w rurociągu i temperatury na zewnątrz - mówiła Żurada. Doprecyzowała też, że awaria dotyczy ponad 60 budynków, które pokrywają się z adresami z piątkowej awarii.

Powołano sztab kryzysowy

W komunikacie przesłanym w sobotę wieczorem spółka wskazała, że problemy z siecią ciepłowniczą na Pradze Północ są prawdopodobnie wynikiem wcześniejszej awarii Elektrociepłowni Żerań. W czwartek ze względu na czasowe ograniczenie produkcji ciepła przez kilka godzin do rurociągów warszawskiego systemu ciepłowniczego tłoczona była woda, która zamiast 90 stopni Celsjusza, miała temperaturę niespełna 50 stopni.

Spółka podkreśliła przy tym, że - przewidując możliwe skutki awarii - w piątek powołano stały sztab kryzysowy, aby zapewnić optymalną pracę sieci ciepłowniczej przez okres nadchodzącej fali mrozów. "W ramach działań sztabu kryzysowego Veolia Energia Warszawa S.A. zabezpieczyła już w piątek rano pracę ekip na kolejne dni" - podano, podkreślając, że taka organizacja pracy skutkuje "najkrótszym możliwym czasem usuwania awarii".

Ratusz: mamy lokale zastępcze

Tymczasem w Warszawie nocą temperatura spadła kilkanaście stopni poniżej zera. - Straż miejska jest już w kontakcie z administratorami budynków. Jeśli gdzieś są mieszkańcy, którzy mogą wymagać pomocy, to ją zapewnimy. Mamy do dyspozycji lokale zastępcze, przeniesiemy tam osoby, które będę tego potrzebować. Możemy też dostarczyć elektryczne piecyki tym, którzy zgłoszą taką potrzebę - zapewniała w sobotę Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.

I dodała, że jeśli ktoś potrzebuje wsparcia lub wie o osobie mogącej go potrzebować, powinien dzwonić na miejską infolinię 19 115.

Gałecka zapewniła też, że zimno nie grozi pacjentom Szpitala Praskiego. - Szpital ma zapewnione zasilanie awaryjne – poinformowała.

Autorka/Autor:mp/r/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP