TVN Warszawa | Okolice

Nowe przypadki wścieklizny na Mazowszu. U lisów i kota

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
lek. wet. Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu
lek. wet. Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu
wideo 2/2
lek. wet. Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu

W województwie mazowieckim wykryto w tym roku już 20 przypadków wścieklizny. - Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze - przestrzega wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W ubiegłym roku na Mazowszu stwierdzono 110 przypadków wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 20 zachorowań. W kwietniu rozpoczęła się akcja wiosennego szczepienia wolno żyjących lisów w Mazowieckiem. Od 31 grudnia 2021 roku, na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Przypadki wścieklizny u lisów i kota

Kolejne przypadki choroby zostały stwierdzone u trzech lisów (w Nowej Pogorzeli, w Warszawie - na Białołęce i w Wawrze) i jednego kota (Hipolitów).

Od 1 do 13 kwietnia 2022 roku mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii z udziałem powiatowych lekarzy weterynarii prowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka jest wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

Od 31 grudnia 2021 roku, na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy nie rzadziej niż raz do roku. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii. Koszty pokrywa właściciel zwierzęcia.

Mandat za brak szczepienia

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych.

- Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe - powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Pozostałe wiadomości