Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Zmarł "Antek", 92-letni Powstaniec z Żoliborza

Warszawa

"Myśmy mieli pistolety, trochę granatów, oni mieli czołgi"TVN24
wideo 2/4

W wieku 92 lat zmarł Powstaniec Warszawski dr Andrzej Wiczyński, "Antek" – informuje Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie zrywu walczył na Żoliborzu.

"Z przykrością informujemy, że w wieku 92 lat odszedł dr Andrzej Wiczyński ps. Antek, plutonowy podchorąży, w czasie Powstania na Żoliborzu w II Obwodzie "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu AK - zgrupowanie "Żyrafa II" - pluton osłony sztabu 227, wystawiony przez "Bojowe Szkoły" Szarych Szeregów ("Szczury Kanałowe"). Od 17 sierpnia 1944 był dowódcą plutonu" – podało Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

"Były rozstawiane warty"

O swoich doświadczeniach z czasów Powstania mówił w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej. "Czas wolny – trudno powiedzieć, że był wolny. Jeżeli nawet nie było natarcia, to były rozstawiane warty, to były ćwiczenia, [które miały sprawić], żeby ci chłopcy byli cały czas skoncentrowani na walce. Wobec tego było strzelanie. Na polu przy ulicy Kozietulskiego, była taka polana, w której [była] pseudo-strzelnica. Chłopcy chodzili i strzelali żeby poprawić swoje umiejętności strzelania. Myśmy to nazywali „przestrzelenie broni”. Trzeba było oszczędzać amunicję, ale każdy był czujny, żeby broń była sprawna. Wobec tego były zbiórki, odprawy, apele" - mówił Wiczyński. Pytany był również o to, co było dobre w czasie tych tragicznych dla Warszawy i mieszkańców wydarzeń. "Dobre to było to, jeśli udało nam się trafić w "goliata". To były takie małe czołgi, poruszane drogą elektryczną. [Taki "goliat"] ciągnął za sobą kabel, a tam gdzieś wiele metrów z tyłu stał pilot, który nim kierował. Jak udało nam się przeciąć kable w taki czy w inny sposób i "goliat" był nasz, a nie wybuchł na naszym murze, to była wielka frajda" - stwierdził Wiczyński.

TEGOROCZNE OBCHODY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

ran/r

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego w stolicyTVN24
wideo 2/5