Ze stacji benzynowej do radia. Kulisy zatrudniania w Bemowo FM

Studio bemowskiego radiaBemowo FM

Niejasne kryteria zatrudnienia, wynagrodzenia pochłaniające ponad 70 procent budżetu i nierozliczenie pracowników z wykonanych obowiązków. Do tego zatrudnienie na stanowisko radiowca byłego pracownika stacji benzynowej - taki obraz wyłania się z wyników kontroli w Bemowskim Centrum Kultury, do których dotarł portal tvnwarszawa.pl.

Uwagę kontrolerów zwróciły umowy o dzieło i zlecenie podpisywane z różnymi osobami. W 2013 roku umów było 340, rok później blisko 300.

Według przepisów wykonanie obowiązków zapisanych w danej umowie powinno być udokumentowane i dodatkowo sprawdzone przez odpowiedniego pracownika - w tym przypadku BCK. Tymczasem kontrolerzy ustalili, że nikt nie sprawdzał tego, czy umowa została zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami.

Dyrektor centrum kultury kontrolerom z ratusza tłumaczył, że nie było to możliwe z powodu zbyt dużej ilości umów. Samo sprawdzanie umów określił jako "niecelowe".

Według kontrolerów największe zastrzeżenia budzi działalność radia Bemowo FM podlegające BCK. – Od chwili powstania w 2010 roku do dziś nie określono w sposób formalny misji i celu działania radia. Brak również regulaminu radia regulującego wykorzystywanie majątku BCK, zatrudnienia pracowników etatowych oraz pracowników na umowach cywilno-prawnych i wolontariuszy – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

Ze stacji benzynowej do radia

W 2014 roku, w stosunku do poprzedniego roku wzrosły nakłady finansowe na radio - z 66 tysięcy do 132 tysięcy złotych, z czego aż ponad 70 procent tej kwoty pochłaniają wynagrodzenia dla 20 pracowników.

Kontrolerzy sprawdzili wyrywkowo umowy wykonywane przez sześciu pracowników. We wszystkich przypadkach zawarto je bez uprzedniego rozeznania rynku i nie zapewniono konkurencyjności.

Zastrzeżenia kontrolujących wzbudziły szczególnie dwie umowy. Pierwsza została podpisana z Robertem Niedzielą. Jego głównym zadaniem było przygotowywanie tematów audycji i materiałów dla prezenterów. Według kontrolerów Niedziela o pracy w radiu dowiedział się z ogłoszenia wywieszonego w gablocie w siedzibie rozgłośni. – Gablota znajduje się na drugim piętrze budynku, gdzie jest bardzo małe prawdopodobieństwo pojawienia się przypadkowej osoby – czytamy w raporcie kontrolerów.

Kontrolerzy zauważyli również, że doświadczonego radiowca poszukiwano bez ogłoszeń np. na stronie internetowej rozgłośni i w Biuletynie Informacji Publicznej.

Z dokumentów wynika, że Niedziela nigdy nie pracował w mediach. W aplikacji na stanowisko jako doświadczenie zawodowe wpisał doradztwo klienta w sieci telefonii komórkowej i kierowanie stacją benzynową.

Kontrolerom po analizie dokumentacji i rozmowie z pracownikami radia nie udało się ustalić co przez ostatni rok Niedziela wykonał dla radia. Mimo to, miesięcznie inkasował 3500 złotych.

Umowa z ojcem kierowcy wiceprezydenta

Druga umowa, która wzbudziła szczególne zainteresowanie, została podpisana w ojcem kierowcy Jarosława Dąbrowskiego (byłego burmistrza Bemowa, a później wiceprezydenta Warszawy). Mężczyzna zajmował się między innymi rozdawaniem ulotek promocyjnych radia, pomocą techniczną i porządkową przy festynach radiowych. Przez pół roku zarobił 12 tysięcy złotych.

Kontrolerzy stwierdzili, że te pieniądze wyrzucono w błoto, bo takie stanowisko w radiu nie było potrzebne.

Śledztwo prokuratury

Kontrolerzy jako winnych wszystkich nieprawidłowości wskazali dyrektora BCK Arkadiusza Majchra i jego zastępcę Roberta Panewczyńskiego. Obaj podali się do dymisji na początku kwietnia tego roku.

Wtedy tez wybuchła tzw. afera bemowska. Rozpętał ją były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach.

Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Najpierw zrezygnował Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy i były burmistrz Bemowa.

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak. Twierdził jednak, że nie ma to związku z aferą bemowską. 25 kwietnia na szeregowe stanowisko został zdegradowany Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej był dyrektorem OSiR Bemowo.

Do dymisji podał się burmistrz Albert Stoma. Wraz z zastępcami Danielem Nowoleckim i Markiem Karpowiczem.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości na Bemowie podjęła prokuratura. Jest prowadzone w kilku wątkach. Jak poinformowała Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przesłuchano już ponad 20 świadków. Będą kolejne przesłuchania.

O zmianach po kontroli opowiada Mariusz Gruza, rzecznik Bemowa
O zmianach po kontroli opowiada Mariusz Gruza, rzecznik BemowaArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
"Kontrola skrupulatna, środki personalne wystarczające"
"Kontrola skrupulatna, środki personalne wystarczające"Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Wiceprezydent milczy

Kilka dni temu ujawniliśmy wyniki kontroli w urzędzie Dzielnicy i Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej. Nieprawidłowości wykryte przez kontrolerów to między innymi brak kontroli nad korzystaniem ze służbowych aut; niegospodarność przy kupowaniu drogiego sprzętu elektronicznego; dwie intratne posady dla jego przyjaciółki).

W raportach jako jednym z głównych odpowiedzialnych za taki stan rzeczy jest były wiceburmistrz Bemowa i były wiceprezydent Jarosław Dąbrowski. Mimo próśb nie chciał komentować wyników kontroli.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bemowo FM

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP