Zdjęcie robione liściem i świecące glony. Piknik Naukowy na Narodowym

Do 20.00 potrwa Piknik Naukowy
Do 20.00 potrwa Piknik Naukowy
TVN24
Do 20.00 potrwa Piknik NaukowyTVN24

Aż 800 pokazów przygotowały instytucje z Polski i zagranicy w ramach 19. Pikniku Naukowego, który w sobotę odbył się na Stadionie Narodowym. Doświadczenia można było przeprowadzać przez cały dzień. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia było "Światło".

Na miłośników nauki czekało ponad 250 stoisk z atrakcjami przygotowanymi przez ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy. To było okazja, żeby porozmawiać z naukowcami, studentami i popularyzatorami nauki z różnych zakątków kraju i świata. Popularnonaukową imprezę plenerową - jedną z największych tego rodzaju w Europie - zorganizowało Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Współorganizator i jeden z pomysłodawców pikniku, Robert Firmhofer, dyrektor CNK, powiedział w sobotę PAP, że w zeszłym roku piknik w Warszawie odwiedziło 120 tys. osób, a dwa lata temu – kiedy padł rekord – 150 tys. osób.

- To na pewno największe zdarzenie popularyzujące naukę w Europie, które odbywa się na wolnym powietrzu - ocenił. Przyznał, że większa impreza naukowa odbywa się w Genui - przychodzi na nią ok. 200 tys. osób, ale to impreza innego typu - trwa 2 tygodnie i nie odbywa się w plenerze.

USA i Chiny w tyle

Rozmówca PAP powiedział, że większego niż w Polsce wydarzenia nie ma też w Stanach Zjednoczonych ani w Ameryce Południowej.

- Byłem przekonany do niedawna, że największe wydarzenia tego typu odbywają się w Chinach - do momentu, kiedy zaproszono mnie na festiwal nauki w Pekinie. Okazało się, że jest dużo mniejszy od naszego pikniku. Więc chyba mogę zaryzykować stwierdzenie, że dopóki festiwal nauki w Pekinie nie rozwinie się na miarę Chin, to jesteśmy największą imprezą tego typu na świecie - przyznał.

Podczas pikniku minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska powiedziała PAP: - Nauka musi odgrywać coraz większą rolę w społeczeństwie. Dlatego musimy komunikować się z ludźmi, pokazywać im wyniki badań i o badaniach tych mówić, a z drugiej strony powinniśmy sprawić, żeby ludzie zaczęli się nauką interesować.

Popularyzacja priorytetem

Zapewniła także, że jej ministerstwo wspiera działania upowszechniające naukę i do popularyzacji nauki zachęca. - W ministerstwie jest to absolutny priorytet - podkreśliła. - Jeśli chcemy, żeby dzieciaki były w przyszłości dobrymi naukowcami, jeśli chcemy je przekonać, jaką rolę ma odgrywać nauka, to musimy je do nauki wciągać, żeby nie myślały, że nauka to zamknięta twierdza - wskazała minister. Firmhofer zaznaczył, że najważniejszym celem dla organizatorów jest teraz to, by "pokazać proces badawczy. Nie osiągnięcie, nie produkt, ale sam proces, kuchnię naukowców. To bardzo ważne, bo dzięki temu ludzie zaczynają rozumieć pewną logikę: że zmiana w nauce nie jest dowodem słabości, tylko siły, że spór i dyskusja pozwalają zweryfikować hipotezy i osiągnąć zgodę".

"Światłoprzestrzeń na Narodowym"

Większość pokazów odbywała się w namiotach rozstawionych wokół Stadionu Narodowego, ale w tym roku tłumy gości odwiedziły także galerię "Światłoprzestrzeń" w budynku Stadionu Narodowego. Można tam było nie tylko wykonać zdjęcie przy użyciu… liścia, czy popatrzeć, jak rozbłyskują w ciemności glony, ale także obejrzeć korespondencję wymienianą między Albertem Einsteinem i Marią Curie-Skłodowską. Listy przyjechały na piknik z archiwum Alberta Einsteina w Izraelu. Część z nich była prezentowana publicznie po raz pierwszy. Uczestnicy pikniku dowiedzieli się także, jak zapalić żarówkę za pomocą ogórka kiszonego, przerobić telefon komórkowy na mikroskop czy ulepić lampkę oliwną jak z czasów antycznych. Nie zabrakło również doświadczeń ze zmienianiem biegu światła wrzaskiem, a ci, którym nadal mało było naukowych wrażeń mogli dowiedzieć się, jak działał kamień słoneczny Wikingów.

Piknik Naukowy został sfinansowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, wspierany finansowo przez miasto st. Warszawę, Stadion Narodowy, resort nauki, a także przez sponsorów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta.

 

PAP/jk

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP