Zamieszkała przy Hali Gwardii. "Nie da się pomóc na siłę"

Historia pani Hani
Historia pani Hani
Mateusz Szmelter/ Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Historia pani Hani Mateusz Szmelter/ Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Stare ubrania, biżuteria, bibeloty, zabawki. Handlujący rupieciami pod Halą Mirowską i Halą Gwardii zarabiają kilkanaście złotych dziennie. Jedno ze "stoisk" jest szczególne. Gdy inni wracają do domów, "Pani Hania" zostaje. Rozkłada kartony i worki ze swoim dobytkiem, i kładzie się spać.

Naprawdę na imię ma Krystyna. Hania albo Ania - tak mówią na nią sprzedawcy z placu Mirowskiego. Ma ponad 60 lat, przez całe życie pracowała, głównie w gastronomii. Rodzina? - Pierwszy mąż zmarł, z kolejnymi mam trzech synów. Są w jeszcze gorszej sytuacji niż ja - macha ręką na samo wspomnienie.

Na ulicę trafiła w lipcu 2013 roku. - Źle się poczułam, poszłam się przebadać. Kiedy wracałam ze szpitala, przysnęłam na skwerku. A gdy się obudziłam, zobaczyłam, że skradziono mi torbę z dokumentami - opowiada.

Nie wiemy, jak pani Krystyna znalazła się na ulicy. Od zgubienia dokumentów do znalezienia się na życiowym zakręcie droga jest długa, a jej historia rwie się i w wielu miejscach jest niejasna. Jak było naprawdę i czy ma dokąd wracać? Tego nikt nie sprawdzał. - Nie mamy ani obowiązku, ani możliwości, by sprawdzać przeszłość osoby bezdomnej. Naszym obowiązkiem jest zareagować, jeżeli zadeklaruje, że pomocy potrzebuje i chce ją przyjąć - tłumaczy rzecznik straży miejskiej Monika Niżniak.

"Na siłę nie pomożemy"

Straż miejska zapewnia, że jest na placu Mirowskim codziennie. Patrole przejeżdżają obok "Pani Hani", parkują, mundurowi się uśmiechają, mówią "dzień dobry". Dobrze ją znają, tak jak wszyscy kręcący się codziennie w okolicy. Czasem ktoś przyniesie jej drożdżówkę na śniadanie, da parę groszy, poczęstuje papierosem albo zaproponuje coś ciepłego do picia… Jak to możliwe, że w centrum dwumilionowego miasta, obok ruchliwego bazaru, starsza kobieta "mieszka" już dwa lata?

Przede wszystkim, pani Krystyna nie chce współpracować ze służbami, pomocą społeczną, ani z organizacjami pozarządowymi.

- Od wielu miesięcy oferujemy jej pomoc. Nasi funkcjonariusze wielokrotnie z nią rozmawiali i proponowali wsparcie, sugerując skorzystanie ze schroniska, noclegowni dla kobiet. Ale ona tej pomocy odmawia - rozkłada ręce Niżniak. - Dla nas jest to wyraźny sygnał. Nikogo na siłę nie możemy zmuszać do przyjęcia pomocy i zmiany określonego trybu życia - dodaje.

"Sytuacja życiowa niejasna"

Zwykle w takich sytuacjach do akcji wkraczają organizacje pozarządowe. Procedura i najlepiej spełniony obowiązek to nie wszystko – czasem pomaga wsparcie osoby, która wsłucha się w drugiego człowieka i zrozumie zawiłą życiową sytuację. Ale nie zawsze.

- Nasi streetworkerzy odwiedzili tę panią kilkukrotnie. Nam powiedziała, że pobiera emeryturę, ma środki do życia i dokumenty - mówi Aleksandra Kupczyk ze stowarzyszenia "Otwarte drzwi", które zajmuje się pracą z bezdomnymi bezpośrednio na ulicy. - Spotykał się z nią też pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej. "Pani Hania" wielokrotnie była odwożona do ośrodka, ale za każdym razem wracała - dodaje.

I tłumaczy: - Tu najprawdopodobniej w grę wchodzi uzależnienie od alkoholu, może też zaburzenia psychiczne. Bardzo trudno pomóc, gdy sytuacja życiowa jest niejasna...

Ci, którzy chcą przyjąć pomoc, głodni nie będą. - Oferujemy - w miarę wolnych miejsc - pobyt z wyżywieniem i pomocą socjalną. Niezainteresowanym pobytem w schronisku oferujemy codziennie ciepły posiłek, możliwość kąpieli i uzupełnienia garderoby - tłumaczy z kolei Andrzej Czarnocki z ośrodka charytatywnego "Tylko" przy Żytniej, kilometr od Hali Mirowskiej.

Jak dodaje Monika Niżniak, strażnicy miejscy też robią to, co mogą. Sprawdzają, w jakich warunkach żyją osoby bezdomne, przekazują im informacje dotyczące noclegowni i jadłodajni, a w szczególnych przypadkach je tam przewożą.

Pół tysięcy bezdomnych

Według szacunków straży miejskiej w Warszawie jest około 130 miejsc, gdzie tymczasowe schronienie znajduje około 500 bezdomnych. W centrum miasta jest około 80 takich osób. Gdy temperatura spada poniżej zera, strażnicy dowożą im odzież, obuwie, koce, trwałą żywność i ciepłe posiłki. Zeszłej zimy rozdali ich ponad 10 tysięcy. Do noclegowni i schronisk przewieźli 955 osób. 502 - do izby wytrzeźwień. Do 170 wzywano służby medyczne.

Według szacunków w Warszawie jest około 130 miejsc, gdzie tymczasowe schronienie znajduje około 500 bezdomnych:

O działaniach straży miejskiej przed sezonem zimowym mówi Monika Niżniak
O działaniach straży miejskiej przed sezonem zimowym mówi Monika Niżniak Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Miejsca gdzie przebywają bezdomni wytypowane przez straż miejskąstraż miejska

Katarzyna Śmierciak k.smierciak@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP