Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wojciechowicz: musimy rozwijać Warszawę jeszcze szybciej

Warszawa

TVN24Jacek Wojciechowicz

Musimy rozwijać Warszawę jeszcze szybciej, bo to buduje nasz budżet - mówił w sobotę na konwencji wyborczej kandydat na prezydenta stolicy Jacek Wojciechowicz. Zaproponował m.in. rozbudowę sieci tramwajowej, ukończenie tzw. obwodnicy śródmiejskiej oraz budowę oceanarium na Pradze.

Jacek Wojciechowicz, który w sobotę wziął udział w konwencji wyborczej Akcji Warszawa przekonywał, że stolicy potrzebny jest kandydat doświadczony i bezpartyjny. Dodał, że propozycje które przedstawia, są - w przeciwieństwie do tych zaproponowanych przez pozostałych kandydatów - realne do zrealizowania. Na sobotniej konwencji Wojciechowicza poparli m.in. Stefan Niesiołowski (PSL-UED), Michał Kamiński (PSL-UED) i były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

- Musimy z jednej strony rozwijać miasto jeszcze szybciej, bo to buduje nasz budżet, a z drugiej strony przypomnieć sobie o sferach życia miasta, które do tej pory przez rządy, ale też przez samorządy były zaniedbywane, albo przynajmniej niedoceniane - powiedział Wojciechowicz. Dodał, że chodzi głównie o kulturę, edukację, opiekę społeczną oraz sport. Zaznaczył, że pieniądze na realizacje tych celów można zarobić "tylko i wyłącznie rozwijając miasto".

- Dziś w Warszawie są ludzie, niektórzy z nich mówią, że są aktywistami miejskimi, a należałoby raczej powiedzieć antyszczepionkowcami, albo aktywistami antymiejskimi, dla których każda budowa w Warszawie, mniejsza czy większa to jest jakieś ogromne zdziwienie, bo dla nich miasto najwyraźniej nie składa się z budynków, placów, parków - tylko być może ze szczerego pola kapusty - mówił.

"Nasze zobowiązania są realne"

Zadeklarował, że jeśli wygra wybory dalej będzie budował i rozwijał Warszawę "zgodnie z planami zagospodarowania, zgodnie ze studium i z prawem".

- Nasze zobowiązania są realne. Chcemy rozszerzyć sieć tramwajową - sam ją jeszcze projektowałem - z Wilanowa do Dworca Zachodniego, na Zieloną Białołękę, wydłużenie linii tramwajowej na Gocławek, wydłużenie linii na Tarchominie. To są rzeczy realne, które mieszczą się w budżecie - zapewnił.

Wśród propozycji wymienił także ukończenie tzw. śródmiejskiej obwodnicy oraz dołożenie starań do budowy obwodnicy autostradowej. Dodał, że na Powiślu powstanie zaplecze naukowe, artystyczne, intelektualne i dyskusyjne, "dzielnica typowo artystyczna" powstanie z kolei na Pradze Północ. Również tam - według jego propozycji - powstanie oceanarium.

- Chcę powiedzieć o pomyśle, który może się wydać niektórym futurystyczny, ale gwarantuje, bo sprawdzałem, jest pomysłem realnym. Nie ma w Warszawie oceanarium, też jest to jeden z pomysłów, który warto zrealizować, to nie są wbrew pozorom wielkie pieniądze - zapewnił.

Kandydat na prezydenta Warszawy obiecał także zwiększenie nakładów na kulturę i edukację, oraz rozwój terenów zielonych w celu m.in. walki ze smogiem. Jako jedną z tych propozycji wymienił budowę około dziewięciohektarowego parku na Odolanach.

Propozycje dla młodych i dla seniorów

Jego propozycje skierowane do młodzieży to m.in. bon kulturalny do wykorzystania przez cały rok w kinach, teatrach, operach i muzeach, a także tzw. złota setka, w ramach której spośród uczniów będą "wychwytywani" ci najbardziej utalentowani.

- Chcemy, żeby ludzie utalentowani, ci którzy wyróżniają się w jakiejś dziedzinie ponad przeciętność, żeby im pomóc, jeśli mają problem z polskim, fizyką czy chemią. A jeśli mają problem z finansami, to pomożemy im też finansowo - mówił.

Propozycje dla seniorów to m.in. pomoc oddziałom geriatrycznym oraz program adopcji zwierząt skierowany do seniorów, którzy żyją samotnie. Program ma być bezkosztowy dla miasta.

Wśród kolejnych zapewnień znalazła się walka z korkami i równomierne rozłożenie miejsc pracy w Warszawie. - Korki w Warszawie w większości wynikają z przemieszczania się z zachodu na wschód i ze wschodu na zachód. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że 160 tys. miejsc pracy znajduje się na Pradze, a 740 tys. na lewym brzegu Wisły. Trzeba zrobić wszystko, żeby stworzyć możliwości nowych miejsc pracy na Pradze - mówił.

Zdaniem Wojciechowicza kandydaci na prezydenta Warszawy z ramienia PiS i PO przedstawiają nierealne propozycje, zaś realizację postulatów mieszkańców, a nie partii politycznych zagwarantować może jedynie kandydat niezależny.

- Panie Patryku, Panie Rafale. Powiedzcie tak naprawdę co zrobiliście dla Warszawy? Co udało wam się zrobić dla naszego miasta. Pomogę wam w odpowiedzi, bo ona jest bardzo prosta. Niczego nie zrobiliście, nawet w życiu nie zbudowaliście garażu, a chcecie budować metro, projektując je na kolanie przez wasze sztaby wyborcze - ocenił.

Prezentacja liderów list Wojciechowicza (I)TVN24
wideo 2/4
Stefaniak o poparciu Jacka WojciechowiczaTVN24
wideo 2/3

(PAP)