Wiceprezydent szukał wolontariuszy PiS. Nie znalazł

Warszawa

Wiceprezydent poszukuje wolontariuszyMarcin Jakubik / TVN24
wideo 2/4

Michał Olszewski postanowił w praktyce przekonać się, jak działają konsultacje Prawa i Sprawiedliwości w sprawie metropolii Warszawskiej. W ślad za mapą umieszczoną na stronie internetowej, udał się do punktów, w których stacjonować powinni informatorzy. Nikogo nie znalazł.

Wiceprezydent wybrał trzy stacje metra: Ratusz Arsenał, Nowy Świat – Uniwersytet i Centrum Nauki Kopernik. Na żadnym z nich nie spotkał jednak wolontariuszy, z którymi można by skonsultować projekt ustawy dotyczący ustroju miasta stołecznego Warszawy. Choć na ich obecność wskazuje mapa zamieszczona na stronie stworzonej przez PiS.

O wolontariuszy Olszewski pytał również przechodniów. Nikogo nie widzieli.

- W piątek usłyszeliśmy, że będą wskazane osoby z informacjami, ulotkami i materiałami. Mamy mnóstwo pytań, których nie wyjaśnia strona internetowa czy spotkania z wojewodą i posłem Sasinem – mówił dziennikarzom wiceprezydent.

"Tu nie chodzi o złośliwości"

- Tu nie chodzi o żadne złośliwości, ale pokazanie tego, co najbardziej zdenerwowało mieszkańców Legionowa. Cały ten proces jest przeprowadzany fasadowo i w z góry skalkulowany wynik. To najbardziej nas jako samorządowców oburza - dodał.

Wiceprezydent podkreślał, że mieszkańcy stolicy zadają władzom Warszawy mnóstwo pytań dotyczących funkcjonowania ewentualnej "wielkiej Warszawy".

- Nie możemy im powiedzieć "nie wiem" czy "się zobaczy". Oczekują od nas konkretnych odpowiedzi. A my na nasze pytania, które zadaliśmy, dotyczące ustroju Warszawy cały czas odpowiedzi nie widzimy – punktował polityków PiS odpowiedzialnych za projekt ustawy.

Nikt nic nie wie

Podobną próbę skontaktowania się z wolontariuszami podjęła już we wtorek reporterka TVN24 Katarzyna Drozd. Efekt był taki sam, jak w przypadku wiceprezydenta Olszewskiego. - Próbowałam dodzwonić się do kilku takich miejsc i nawet mi się to udało, ale usłyszałam, że nikt o sprawie nie wie i punktów konsultacyjnych nie ma – mówiła.

Na Twitterze sprawę wyjaśnili organizatorzy konsultacji, którzy w odpowiedzi na nasze pytanie poinformowali, że ankieterzy-wolontariusze we wskazanych miejscach dopiero będą.

Odniósł się do tego również sam poseł Jacek Sasin. We wtorek w "Kropce nad i" podkreślał, że konsultanci pojawią się we wskazanych miejscach "jeszcze w tym tygodniu". Kiedy? Nie sprecyzował.

Konsultacje do 14 kwietnia

Konsultacje dotyczące projektu ustawy „wielkiej Warszawy” zostały uruchomione w piątek, na kilka godzin przed referendalną ciszą wyborczą obowiązującym w związku z niedzielnym plebiscytem w Legionowie. Mają potrwać do 14 kwietnia.

Jednych z podstawowych ich elementów jest ankieta dla mieszkańców, która wzbudza liczbe wątpliwości. według ekspertów, zadawane w niej pytania są nieobiektywne i sugerują odpowiedzi.

Czytaj więcej na ten temat:

Ankieta PiS wzbudza wątpliwości
TVN24

kw/mś