Warszawa wybrała nowych Honorowych Obywateli miasta


Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, uczestniczka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka", tłumaczka Anna Przedpełska-Trzeciakowska i ekonomista Wojciech Roszkowski otrzymali tytuł Honorowych Obywateli Warszawy. Radni miasta byli jednogłośni.

W przypadku wszystkich kandydatów, zarówno radni Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, jak i niezrzeszeni głosowali na "tak".

Tytuły zostaną wręczone podczas uroczystej sesji 31 lipca.

Kandydaturę Janiny Ochojskiej, założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, prezentowała podczas dyskusji przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO). Przypomniała, że Ochojska działała społecznie już od lat 70., kiedy związała się z opozycją demokratyczną i współpracowała z niezależną Biblioteką Społeczną Antoniego Stawikowskiego. Przystąpiła też do Solidarności.

Jej humanitarna działalność rozpoczęła się z kolei na początku lat ’90, kiedy w 1992 roku ruszyła z pierwszym transportem leków do Sarajewa.

- Wierzę, że przedstawioną przeze mnie kandydaturę poprą wszyscy radni, od lewej do prawej strony. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Janina Ochojska zasługuje na tytuł Honorowej Obywatelki. Jej olbrzymimi osiągnięciami możnaby obdzielić kilku kandydatów - powiedziała Malinowska-Grupińska.

"Warszawianka z krwi i kości"

Postać Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej przybliżyła z kolei radna Anna Nehrebecka (PO). - Jest znana jako człowiek olbrzymiej kultury języka pisanego, specjalistka, tłumaczka wielu dzieł literatury amerykańskiej i angielskiej - powiedziała.

- W jej zasłużonej międzynarodowej renomie często umyka jednak fakt, że jest po prostu warszawianką z krwi i kości. Tu w Śródmieściu był jej rodzinny dom. Tu się urodziła, jej rodzice pracowali dla wolnej Polski, a ona walczyła w Powstaniu - opisywała Nehrebecka.

Przedpełska-Trzeciakowska była sanitariuszką i działała pod pseudonimem "Grodzka". - Dziś będąc osobą międzynarodowej renomy jest nadal wspaniałym i skromnym świadectwem Warszawy - podsumowała radna.

"Gawędziarz, świetny erudyta"

O Wojciechu Roszkowskim opowiadał z kolei Tomasz Koziński z Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że profesor jest osobą "powszechnie znaną i szanowaną, wybitnym historykiem i ekonomistą". - Przez dużą część swojego życia zajmował się współczesną historią Polski, ale jego zainteresowania historyczne sięgały też czasów antycznych. Stworzył wiekopomne dzieło "Świat Chrystusa" - opisywał Koziński.

I przypomniał, że Roszkowski był także eurodeputowanym (w latach 2004-2009, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości).

- Prywatnie chcę powiedzieć, że do końca swoich dni będę pamiętał nasze dyskusje o fizyce kwantowej. Pan profesor jest świetnym gawędziarzem, erudytą, a czas w jego towarzystwie zawsze płynie w sposób wartki i bezkolizyjny - przyznał radny. - Mam nadzieje, że Warszawa jego dokonania będzie potrafiła docenić - podsumował.

"Społecznik, bohater"

Ostatnią kandydatkę - Annę Jakubowską, pseudonim "Paulinkę" - przybliżył zgromadzonym wiceprezydent Witold Pahl. - To społecznik, ale przede wszystkim osoba, która wniosła duży wkład w ochronę niepodległego bytu państwa polskiego. Poświęciła się stolicy - mówił. Przypomniał też tzw. proces kiblowy, w którym Jakubowska została skazana na osiem lat więzienia za działalność w Armii Krajowej.

Nie zaprzestała jednak aktywności. W latach '80 działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów pokazujących działalność AK.

Honorowe Obywatelstwo dla ludności cywilnej?

Po prezentacji wszystkich kandydatur radny Piotr Guział zaproponował, aby w dokonać pewnego wyjątku w przydzielaniu Honorowego Obywatelstwa i zamiast jednej osobie - raz przyznać ten tytuł zbiorowo, wszystkim mieszkańcom żyjącym w stolicy podczas Powstania Warszawskiego. Miałaby to być symboliczna forma upamiętnienia walczącej wówczas ludności cywilnej.

- Nie tylko żołnierze byli wtedy bohaterami. Oni musieli wykonywać swoje rozkazy, bo inaczej czekała ich dezercja. Zaś zwykłych mieszkańców nikt o zdanie nie pytał, nie wykonywali żadnego rozkazu, a to dzięki nim powstanie trwało 63 dni - argumentował Guział.

Przewodnicząca rady powiedziała, że wniosek radnego "jest bardzo ciekawy" i zostanie rozważony na konwencie.

Zobacz archiwalne materiały TVN24 z udziałem wybranych właśnie Honorowych Obywateli Warszawy:

[object Object]
Bohaterka Powstania u rezydentówTVN24
wideo 2/3

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP