Kontenery przy Szpitalu Bielańskim. "Usprawnią izolację i obserwację potencjalnie zakażonych"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
UM WarszawaKontenery stanęły przy Szpitalu Bielańskim

Warszawski ratusz poinformował, że zakończył się montaż kontenerów przy Szpitalu Bielańskim. Przyjmowani są już pierwsi pacjenci. Kontenery pojawią się również przy Szpitalu Wolskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Przed wejściem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego zostały zamontowane cztery kontenery. Trzy z nich, wyposażone w łazienki, są przeznaczone dla pacjentów SOR. Łącznie powstało w nich 12 dodatkowych miejsc leżących.

Przygotowano również jeden kontener do oceny stanu zdrowia pacjentów, gdzie znajduje się stanowisko lekarza, pomieszczenie porządkowe oraz oddzielne pomieszczenie dla pacjenta z podejrzeniem COVID-19. Do kontenerów są już kierowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

– We wrześniu przeznaczyliśmy z rezerwy kryzysowej miasta łącznie 1,6 milion złotych na kontenery medyczne, w tym 400 tysięcy złotych dotacji dla Szpitala Bielańskiego oraz 1,2 miliona złotych dla Szpitala Wolskiego. Kontenery medyczne pomogą uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawią warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych – mówi cytowana w komunikacie Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna od niedawna za służbę zdrowia.

Kontenery stanęły przy Szpitalu BielańskimUM Warszawa

Kontenery przy Szpitalu Wolskim

Na początek grudnia przy Szpitalu Wolskim planowane jest uruchomienie zespołu pięciu kontenerów z jednoosobowymi salami obserwacyjnymi z łazienkami przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami oraz kontenera pielęgniarskiego z pokojem przygotowawczym, punktem pielęgniarskim, pomieszczeniem porządkowym. W pomieszczeniach znajdzie się wyposażenie medyczne: aparat USG, videolaryngoskop, defibrylator transportowy oraz systemu kardiomonitorujący wraz z centralą.

Obecnie cztery z dziesięciu szpitali nadzorowanych przez Warszawę - Wolski, Czerniakowski, Grochowski i Bielański - zostały zgodnie z decyzją wojewody włączone do II poziomu zabezpieczenia. Są w nich leczeni pacjenci z dodatnim wynikiem testu na COVID-19. Niebawem dołączą do nich szpitale Praski i Inflancka.

Ratusz poprosił o dodatkowy sprzęt

Jak poinformował ratusz, ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną władze Warszawy zwróciły się do ministra zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w sprzęt i środki niezbędne do walki z COVID-19.

- Najpilniejsze potrzeby sprzętowe, które wymagają natychmiastowego zakupu, szacowane są na co najmniej kilkanaście milionów złotych. W ten sposób chcemy zabezpieczyć zdrowie i życie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, ale również wymagających pobytu w szpitalach z powodu innych schorzeń - przekazała wiceprezydent Kaznowska.

Jak dodała, szpitale nadzorowane przez miasto potrzebują m.in. 53 respiratorów, 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii, 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi, 141 pomp infuzyjnych, 277 pulsoksymetrów, 233 dozowników tlenu z nawilżaczami, 54 butli z tlenem, 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi, 63 koncentratorów tlenu czy 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o tym, że przed warszawskimi SOR-ami wciąż są kolejki:

"Nie odczuliśmy poprawy po otwarciu szpitala na Stadionie Narodowym"
"Nie odczuliśmy poprawy po otwarciu szpitala na Stadionie Narodowym"TVN24

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości