Najnowsze

Wotum zaufania dla Rafała Trzaskowskiego

Najnowsze

Autor:
kz/gp
Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski na Campusie Polska Przyszłości
Rafał Trzaskowski na Campusie Polska PrzyszłościTVN24
wideo 2/3
TVN24Rafał Trzaskowski na Campusie Polska Przyszłości

Stołeczni radni podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy udzielili wotum zaufania prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu. Za głosowało 39, a przeciw 18 radnych. Otrzymał także absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021.

Po trwających od rana obradach radni udzielili prezydentowi Warszawy wotum zaufania. Za głosowało 39 radnych, przeciw - 18.

"Miasto jest w dobrej kondycji"

Prezydent Trzaskowski przedstawiając raport o stanie miasta za rok 2021, mówił o najważniejszych zmianach i wyzwaniach, które stoją przed stolicą. Jak podkreślił, jego zdaniem miasto jest w dobrej kondycji, ale przyznał, że pojawia się coraz więcej wyzwań, głównie finansowych.

Trzaskowski zaznaczył, że rok 2021 był kolejnym rokiem walki z pandemią. - Ta pandemia jeszcze się definitywnie nie skończyła - mówił. Dodał, że w tym roku miasto funkcjonuje w zupełnie innych warunkach w związku z tym, co dzieje się za wschodnią granicą.

- W pewnym sensie te wyzwania z roku 2021 przekładają się również na sytuację dzisiejszą, stąd mimo że poradziliśmy sobie z tymi wyzwaniami roku 2021, na pewno w przyszłość należy patrzeć z pewnym niepokojem - zaznaczył.

"Olbrzymie zmiany i jeszcze większy potencjał miasta"

Trzaskowski podkreślił jednak, że "dzisiaj Warszawa jest miastem prawdziwie europejskim, nowoczesnym, różnorodnym, wygodnym do życia i otwartym na świat". Zaznaczył, że jego międzynarodowe zaangażowanie koncentruje się na tym, żeby pokazać "olbrzymie zmiany i jeszcze większy potencjał miasta". - Żeby przyciągać do Warszawy inwestycje i pieniądze w tym trudnym czasie - mówił.

Podkreślił, że światy lokalny, samorządowy, krajowy i europejski są ze sobą bardzo ściśle powiązane. - Ta współpraca owocuje i pomaga nam wspólnie lobbować na rzecz najlepszych rozwiązań oraz pieniędzy bezpośrednich, które mogłyby trafiać do miast - mówił.

Dodał, że otwarcie na świat okazało się też niezwykle ważne w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i fali uchodźców, która przeszła przez miasto. - Udało nam się pozyskać ponad 140 mln zł od darczyńców zewnętrznych, od instytucji zarówno ONZ-owskich, i konkretnych darczyńców, konkretnych rządów, miast, które nam przyszły z pomocą w tej piekielnie trudnej sytuacji finansowej - zaznaczył.

Z raportu o stanie miasta dołączonego do uchwały wynika, że w ubiegłym roku dochody stolicy wyniosły 21 mld 595 mln zł, zaś wydatki - 20 mld 285 mln zł. W budżecie na koniec 2021 r. pozostała nadwyżka 1 mld 309 mln zł.

Najwięcej kosztowało metro

Największe nakłady inwestycyjne stanowiła realizacja budowa II linii metra - 640 mln zł, następnie dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. - 100 mln, na trzecim miejscu znalazła się budowa Szpitala Południowego - 97,5 mln zł. Na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej przeznaczono 68,5 mln zł, a na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Nowaka-Jeziorańskiego - 38,5 mln zł.

Zadłużenie Warszawy osiągnęło w zeszłym roku 5 mld 811 mln zł, co daje średnie zadłużenie jednego mieszkańca 3 239 zł.

Rada Warszawy w czwartek zatwierdziła także sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 rok. Za głosowało 39 radnych, przeciw 17, a trzech wstrzymało się od głosu. Identyczny wynik głosowania uzyskano, gdy po rozpatrzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, radni głosowali za udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu prezydentowi Warszawy.

Wyliczenia przed sesją

W środę podczas konferencji prasowej zorganizowanej na dzień przed sesją Rady Warszawy politycy Solidarnej Polski dokonali podsumowania realizacji obietnic inwestycyjnych składanych przez prezydenta Trzaskowskiego.

Wiceminister sprawiedliwości i były radny Warszawy Sebastian Kaleta podkreślił, że od wielu miesięcy Rafał Trzaskowski skarży się, że Warszawa ma za mało środków, tymczasem w 2021 roku budżet Warszawy to 21,5 mld zł, z czego niemal 14 mld to subwencje rządowe, PIT i CIT. To jest dwa razy więcej niż w 2015 roku.

Rada Warszawy w czwartek zatwierdziła także sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 rok. Za głosowało 39 radnych, przeciw 17, a trzech wstrzymało się od głosu. Identyczny wynik głosowania uzyskano, gdy po rozpatrzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, radni głosowali za udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu prezydentowi Warszawy.

Autor:kz/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości