Nie żyje Jan Jagielski, działacz społeczny i badacz historii Żydów w Polsce

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
PAP
Leszek Szymański/PAPJan Jagielskii

O śmierci poinformował w środę Żydowski Instytut Historyczny, w którym Jan Jagielski pracował od trzech dekad. Był działaczem społecznym i autorem licznych publikacji na temat śladów historycznej obecności Żydów w Polsce. Miał 83 lata.

"Z ogromnym bólem zawiadamiamy o odejściu naszego kolegi, przyjaciela, Janka Jagielskiego, wieloletniego pracownika ŻIH, człowieka legendy, który Instytut traktował jak swój drugi dom" - przekazała w informacji prasowej kierowniczka Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji ŻIH Małgorzata Sołtysik.

Jan Jagielski urodził się 13 października 1937 roku w Toruniu. Ukończył studia geochemiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 30 lat pracował naukowo w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie. Od 1991 roku pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego, przez wiele lat na stanowisku kierownika Działu Dokumentacji Dziedzictwa. Był działaczem społecznym, autorem publikacji na temat śladów historycznej obecności Żydów w Polsce.

Dokumentował żydowskie ślady w Polsce

Jak podkreślono w informacji prasowej, od 1981 roku aktywnie uczestniczył w opiece nad miejscami oraz zabytkami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich. Współtworzył Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, gdzie od 1994 roku pełnił funkcję przewodniczącego zarządu. Był inicjatorem akcji restaurowania cmentarzy żydowskich w małych miastach, przewodniczył Fundacji Wiecznej Pamięci powstałej w 1993 roku z inicjatywy rządu RP.

"Naturalną rzeczą było to, że, jeżdżąc po tych miejscowościach zaglądałem na cmentarze, oglądałem czy są zapuszczone czy nie. Ktoś mówił, że jest z tej miejscowości i co się tam działo. Zbierałem do głowy materiały żydowskie" – wspominał Jagielski w jednym z wywiadów.

Był laureatem licznych nagród: Nagrody Fundacji Taubego im. Ireny Sendlerowej za wkład wniesiony w zachowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce (2009) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 2008 roku za osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście. A także Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej w 2005 roku za wybitne zasługi w dziedzinie działalności zmierzającej do ochrony materialnych śladów żydowskiej obecności historycznej w Polsce i publikacji na ten temat, Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2015 r. oraz Nagrody specjalnej w Konkursie Nagrody Polin w 2016 roku.

- Dla uczczenia pamięci i w uznaniu dla zasług Janka Jagielskiego zdecydowaliśmy, by Pracownię Działu Dokumentacji Dziedzictwa nazwać jego imieniem. Pracownia ta odpowiedzialna będzie m.in. za opracowanie jego bogatej spuścizny – podkreśliła dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk.

"Jego wiedza i poczucie humoru towarzyszyły nam przez wiele lat. Wielu z nas będzie nam go bardzo brakowało. Niech dusza jego związana zostanie węzłem życia" - dodano w informacji prasowej.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o ostatnim pożegnaniu Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel:

"Był wychowawcą całych pokoleń czytelników i rysowników"TVP

Autor:dg/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP