Na miejsce w żłobku czeka ponad 13 tysięcy dzieci. Miasto ma o tysiąc miejsc mniej

Najnowsze

Autor:
ab/pm
Źródło:
PAP
Archiwum urzędu miastaNa żłobki czeka ponad 13 tysięcy dzieci

Jak poinformował warszawski ratusz w odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Lasockiego, na listach oczekujących w stołecznych żłobkach jest ponad 13 tysięcy dzieci.

Z odpowiedzi na interpelację Dariusza Lasockiego (PiS) wynika, że aktualnie miasto dysponuje 8102 miejscami w żłobkach publicznych. Dodatkowo zatrudnia 27 dziennych opiekunów, którzy sprawują opiekę nad 135 dziećmi w warunkach domowych.

Ponadto miasto wykupuje 3775 miejsc w niepublicznych placówkach. Dzięki temu łącznie zapewnia 12012 bezpłatnych miejsc dla najmłodszych. Mimo to na listach oczekujących jest ponad 13 tysięcy dzieci.

Miesięczny koszt jednego miejsca to 1570 złotych

Według informacji ratusza, miesięczny koszt jednego miejsca w żłobku publicznym w Warszawie w 2018 r. wyniósł 1 570 zł. Dofinansowanie jednego miejsca w żłobku niepublicznym wynosi 1 400 zł.

W odpowiedzi na interpelację ratusz zwrócił uwagę, że liczba dzieci oczekujących na miejsce w żłobku jest zmienna. "Rekrutacja uzupełniająca do żłobków trwa przez cały rok. W momencie zwolnienia się miejsca w żłobku lub utworzenia nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 prowadzony jest na te miejsca nabór dzieci z list oczekujących, według ustalonych zasad rekrutacji" - czytamy w piśmie.

"Liczba dzieci oczekujących na miejsce w żłobku jest zmienna"

Miasto wyjaśniło, że na listach oczekujących do placówek znajdują się także dzieci, które nie ukończyły 20 tygodnia życia, a zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech z dnia 4 lutego 2011 r. opieka w żłobku i przez dziennego opiekuna może być sprawowana od 20 tygodnia życia, natomiast w klubie dziecięcym od 1 roku życia.

Urząd miasta wskazał ponadto, że liczba oczekujących do placówek opieki nad dziećmi do lat 3 jest zmienna również z uwagi na fakt, iż niektórzy rodzice rejestrują dziecko w systemie rekrutacji kilkakrotnie.

W listopadzie 2019 ratusz przeprowadził badania na próbie 4,5 tys. respondentów. Wynika z niego, że 90 proc. ankietowanych uważa, iż żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaszczepionych.

Żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci

"Jeżeli rodzice nie szczepią dzieci to jest to bardzo poważne zagrożenie"TVN24
wideo 2/2

Źródło: PAP

Autor:ab/pm

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum urzędu miasta