Winyle w fotelu, komiksy przy kawie. Otwierają "świątynię kultury analogowej"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Świątynia kultury analogowej"

Na półkach setki płyt winylowych, komiksów i albumów o sztuce. Obok wygodne fotele, gramofony ze słuchawkami, na antresoli biurka, a na ścianach stylowe plakaty. W wyremontowanym budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury przy Elektoralnej powstała czytelnia słów i dźwięków Elektra.

Jak mówią sami pomysłodawcy, Elektra to "świątynia kultury analogowej", miejsce, które "łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego". A zainspirowała ich kolekcja płyt po funkcjonującej tu kiedyś bibliotece. - Okazało się, że biblioteka wypożyczała też płyty winylowe. Odziedziczyliśmy różnorodny zestaw z przemowami Lenina czy pieśniami ku czci partii, ale też z polskim jazzem, muzyką rozrywkową typu Skaldowie czy Grechuta czy polskimi poetami recytującymi swoje wiersze - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Aleksandar Ćirlić, jeden z gospodarzy nowej przestrzeni.

Ale Elektra nie jest magazynem winylowego szrotu, bo jej twórcy dokonali selekcji spadku, ale przede wszystkim ruszyli na zakupy. Dzięki współpracy z wytwórniami udało się zbudować solidną kolekcję płyt z muzyką różnych gatunków. - Alternatywa, punk, reggae, funk, jazz, grunge, trochę metalu, mamy też cały regał poświęcony wyłącznie muzyce polskiej - wyliczał Ćirlić. I dodał: - Nad internetowym katalogiem jeszcze pracujemy, ale płyty są ustawione na półkach z podziałem na kategorie gatunkowe.

A zatem są płyty stare, nowe i nowe wydania starych. Słuchać może każdy, od poniedziałku do piątku, od 12 do 19. - "Procedura" wygląda tak: przychodzimy do Elektry, nalewamy sobie kubek kawy lub herbaty, podchodzimy do regału, wybieramy płytę, informujemy obsługę, że została pobrana, siadamy przy jednym z trzech stanowisk gramofonowych, relaksujemy się i słuchamy płyt. Przy każdym gramofonie jest instrukcja obsługi, żeby nawet nowicjusz mógł się delektować muzyką - opowiadał pracownik MIK.

Płyty pod specjalnym nadzorem

Od reguły wolnego dostępu do zbiorów są wyjątki - białe kruki fonografii przechowywane w szczególny sposób. To płyty szelakowe, produkowane przed upowszechnieniem się tańszych, trwalszych i pojemniejszych krążków winylowych. Dziś są kolekcjonerskim cymesem, a ponieważ łatwo się tłuką, muszą być pod specjalnym nadzorem, żeby przetrwały jak najdłużej. Schowane w drewnianych pudełkach, w szafce, pod kluczem są także rzadkie winyle. - Mamy zbiór testpressów, czyli płyt testowych, które powstają przed wypuszczeniem tytułu na rynek. Zwykle powstają dwie-trzy, nie więcej niż pięć. Mamy test press pierwszej płyty Kultu. Proszę sobie wyobrazić pierwszy egzemplarz pierwszej płyty zespołu Kazika Staszewskiego - zdradził Aleksander Ćirlić. Na dowód wyjął krążek, ale próżno na nim szukać charakterystycznego czerwonego napisu "Kult", który znalazł się na okładce debiutu grupy. Jest tylko stempel "PŁYTA WZORCOWA tylko do użytku służbowego".

Muzyka z płyty szelakowej
Muzyka z płyty szelakowejtvnwarszawa.pl

W planach jest także stworzenie dyskusyjnego klubu płytowego, w którym jak za starych czasów melomani będą wspólnie słuchać płyt z audiofilskiego sprzętu, a potem bez końca o nich dyskutować.

Elektra to dźwięki, ale też słowo - źródłem nazwy czytelni była wytwórnia o tej nazwie, która wypuściła na rynek takich artystów jak Stooges, The Doors czy MC5, jak i mitologiczna córka Agamemnona i Klitajmestry o tym samym imieniu. Dlatego przy Elektoralnej będzie też działać czytelnia, konkretnie sprofilowana. - Odziedziczyliśmy księgozbiór po bibliotece, ale zbieramy także nowe książki: albumy, artbooki, wydawnictwa kolekcjonerskie, powieści graficzne i poezję współczesną - mówiła Monika Rejtnej, która opiekuje się papierowym zasobem Elektry. Uwagę przykuwa przede wszystkim kolekcja komiksów, w swojej najambitniejszej formie, czyli właśnie powieści graficznej. Ich nakłady są zwykle niskie, a ceny wysokie, tu można za darmo nadrobić zaległości.

Weekendowe otwarcie Elektry

Przedłużeniem muzyczno-literackiego charakteru tego miejsca będzie także program "żywych" wydarzeń w najbliższy weekend i później. - W piątek odbędzie się koncert trio Sambora Dudzińskiego, który stworzy dla nas multimedialny projekt "Norwid Nawinylu". Z występu powstanie płyta winylowa. To wydarzenie przygotowane specjalnie na otwarcie Elektry, zupełnie nowa muzyka stworzona do tekstów Norwida (decyzją Sejmu 2021 jest rokiem Cypriana Kamila Norwida - red.) - zapowiedziała Rejtnej.

W sobotę zagrają Kuzugo (ambientowa improwizacja na elektronikę, gitarę i głos), ŻAL (duet elektroniczno-wokalno-gitarowy) oraz Morświn, czyli nowy zespół poety i wokalisty Marcin Świetlickiego. Ukoronowaniem imprezy otwarcia będzie niedzielny "koncert na gramofony, patefony i inne adaptery" - pokaz najstarszych urządzeń odtwarzających muzykę. To one będą bohaterami wieczoru, występów muzyków nie przewidziano. Wstęp jest bezpłatny, wejściówki można odbierać w kasie MIK-u. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, w holu głównym odbywać się będzie giełda płytowa i targi małych wydawców, podczas których będzie można uzupełnić swoją winylową i kompaktową kolekcję (10-17).

Festiwal literacki, koncerty i spektakle

Podczas środowej konferencji mówiono też o dalszych planach instytucji. Jej dyrektorka Magdalena Ulejczyk przyznała, że szczególnie dla niej ważny jest nowy festiwal literacki Persona. - Wyrósł z mojej niezgody na to, że w Polsce można uchodzić za osobę oczytaną, nie czytając kobiet. Przeraziły mnie statystyki, mówiące że 90 procent lektur szkolnych, to książki napisane przez mężczyzn. Chcemy przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy. Bohaterką pierwszej edycji festiwalu będzie poetka Julia Hartwig. Przez 10 dni, począwszy od 14 października, będziemy rozmawiać z młodymi poetkami, dziennikarkami, dla których Julia Hartwig jest inspiracją, a także jej przyjaciółmi - zapowiedziała dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury. A już 10 września odbędzie się pierwszy slam poetycki.

- Ważną grupą docelową, którą chcemy wspierać, są MIK-u są młodzi artyści. Stąd dwa nowe cykle. Open Sound - scena młodych wokalistów, który rozpoczął się już przed wakacjami koncertem Ifi Ude. A już 13 września zapraszamy na koncert Bovskiej. Drugim cyklem muzycznym dla młodego pokolenia jest Space Of Jazz. Nie ukrywam, że jazz będzie dla nas ważnym nurtem. W jego ramach w ubiegłym roku występowali już Wojtek Mazolewski, Kuba Więcek z Pauliną Przybysz czy EABS - przypomniała Ulejczyk. Ale tamte koncerty, z powodu pandemicznych obostrzeń, były tylko online. Granie granie dla "analogowej" publiczności wróci w połowie października. Wcześniej działalność wznowi także Teatr Mazowiecki (na afiszu m.in. "Małe Zbrodnie Małżeńskie").

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Pełka / MIK

Pozostałe wiadomości

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Po południu protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskie i Królewskiej w centrum Warszawy. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP