Budżet obywatelski na rok 2020. Najwięcej zwycięskich projektów dotyczyło ekologii

Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Wyniki budżetu obywatelskiego na rok 2020Shutterstock / Urząd Miasta

Znamy zwycięzców szóstej edycji budżetu obywatelskiego. Projekty związane z ekologią i pomocą dla zwierząt królowały w tej odsłonie głosowania. Największą popularnością cieszył się pomysł zasadzenia 2020 drzew. Oprócz tego sfinansowana zostanie budowa skateparku na Gocławiu, altan solarnych w parkach oraz kolejnych tężni solankowych.

Mieszkańcy Warszawy wybierali w tym roku spośród 1425 projektów, w tym 101 ogólnomiejskich i 1324 dzielnicowych. Największy wybór mieli mieszkańcy Wawra i Pragi-Południe - w każdej z tych dzielnic zgłoszono ponad 130 projektów.

Na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono 83 milionów złotych, czyli prawie o 20 milionów więcej niż przed rokiem. Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowano prawie 25 milionów złotych. Do tej kategorii zakwalifikowano propozycje, których realizacja nie będzie kosztowała więcej niż 5 milionów złotych.

99 procent głosów przez internet

W głosowaniu wzięło udział ponad 105 tysięcy mieszkańców Warszawy, przy czym aż 99 procent głosów oddano przez Internet.

Liczba osób głosujących na projektyUrząd Miasta

Najczęściej głosowały osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (34 proc.), zaś najmniej głosów wpłynęło ze strony osób w przedziale 19-24 lat (5 proc.) oraz wśród osób powyżej 66 roku życia (6 proc.).

Wiek głosujących na projekty w budżecie obywatelskimUrząd Miasta

Ze statystyk wynika, że częściej głosowały kobiety - ze strony mężczyzn wpłynęło 40 proc. głosów.

Płeć głosujących na projekty Urząd Miasta

Największą frekwencję wyborczą osiągnęła dzielnica Białołęka, gdzie średnio na tysiąc mieszkańców głosy oddało 87 osób. Zaraz po niej uplasowały się Praga Południe, gdzie średnio głosowały 83 osoby na tysiąc mieszkańców oraz Wawer - 71 osób na tysiąc mieszkańców. Najniższy wynik osiągnęło Śródmieście, gdyż tam na tysiąc mieszkańców głosowało 28 osób.

Liczba osób głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicyUrząd Miasta

2020 drzew

W głosowaniu na projekty ogólnomiejskie wzięło udział ponad 86 tysięcy mieszkańców Warszawy. Największą popularność zdobył pomysł zasadzenia 2020 drzew dla Warszawy, na który zagłosowało ponad 40 tysięcy warszawiaków. Jest to także jeden z najdroższych projektów, który będzie kosztował miasto prawie 3 miliony złotych.

Inne projekty, które zostaną zrealizowane na poziomie całego miasta, to m.in. rozszerzenie siatki dróg rowerowych, zainstalowanie altan solarnych w warszawskich parkach, a także postawienie sześciuset ławek. Powstać mają również ogrody deszczowe i naturalne place zabaw, w tym plac zabaw w parku Dolina Służewiecka. Oprócz tego ze środków budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną posiłki dla osób ubogich i bezdomnych czy warsztaty komputerowe dla osób niepełnosprawnych.

Łącznie w głosowaniu wybrano 29 projektów ogólnomiejskich oraz 385 projektów dzielnicowych. Najwięcej, bo 37, zrealizowanych zostanie na Woli, najmniej - dziewięć - na Pradze-Północ.

Liczba projektów wybranych do realizacjiUrząd Miasta

Warsztaty z Legorobotyki, skatepark i EkoWiocha nad Wisłą

Wyniki głosowania pokazują, że największe poparcie miały projekty dotyczące ekologii. Zwyciężały pomysły dotyczące nasadzeń drzew i krzewów, tworzenia zielonych skwerów, ustawiania butelkomatów i koszy na śmieci. Nie brakowało propozycji ratowania wróbli, jerzyków, nietoperzy, jeży czy pszczół. Na Ursynowie pojawi się 150 nowych budek dla ptaków i sąsiedzka pasieka, we Włochach zostaną postawione kaczkomaty przy Stawie Koziorożca. W Wawrze powstanie Folwark Wawer - zwany EkoWiochą nad warszawską Wisłą.

Niezmiennie chętnie głosowano na pomysły związane z ustawianiem nowych ławek, budowaniem placów zabaw, poprawianiem infrastruktury dla rowerzystów i doświetlaniem ulic i przejść dla pieszych.

Były też propozycje sportowe. Na Gocławiu zostanie wybudowany duży skatepark mający być wizytówką prawej strony Wisły. Jednocześnie zwyciężył też projekt budowy pumptracku przy Wale Miedzeszyńskim - czyli "placu zabaw" dla deskorolkarzy, rolkarzy i rowerzystów.

Część wybranych w głosowaniu projektów dotyczyła edukacji. W wielu dzielnicowych bibliotekach pojawią się nowe książki, audiobooki i sprzęt multimedialny. Dzieci i młodzież będą mogli skorzystać też z zajęć finansowanych z budżetu obywatelskiego. Mieszkającym w Wesołej zaproponowane zostały warsztaty z Legorobotyki. Najmłodsi z Pragi Południe będą za to mogli wybrać się na wykłady Uniwersytetu Dziecięcego.

Jak podkreśla ratusz, dotychczas w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy zdecydowali o tym, na co zostanie wydane w sumie 260 milionów złotych. W pięciu pierwszych edycjach zgłosili ponad 12 tysięcy projektów. Dzięki głosom mieszkańców zostało zrealizowanych już prawie 2,5 tysiąca przedsięwzięć.

1425 pomysłów, 83 miliony złotych i nowe zasady. Rusza budżet obywatelski

"Mieszkańcy kochają budżet obywatelski, są zaangażowani"
"Mieszkańcy kochają budżet obywatelski, są zaangażowani"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP