Nowe zasady Biegu Powstania Warszawskiego: starty w turach, limit uczestników, jeden dystans

Źródło:
tvnwarszawa.pl
28. Bieg Powstania Warszawskiego
28. Bieg Powstania Warszawskiego
TVN24
28. Bieg Powstania Warszawskiego - wideo z 2018 rokuTVN24

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się 7 sierpnia - poinformował w poniedziałek ratusz. Rocznicowa impreza wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Uczestników czekają w tym roku nowe zasady, wynikające z wciąż obowiązujących obostrzeń. Pobiegną podzieleni na mniejsze grupy, a do pokonania będzie wyłącznie dziesięciokilometrowy dystans.

Zapisy na 30. edycję Biegu Powstania Warszawskiego ruszają 6 lipca o godzinie 10. Wydarzenie jest drugim z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej Zabiegaj o Pamięć. Pierwotnie nadchodząca edycja powinna odbyć się już rok temu, ale nie pozwoliła na to sytuacja pandemiczna. Podobnie stało się także z Biegiem Konstytucji 3 Maja, otwierającym triadę. Ratusz wyjaśnia, że dopiero pod koniec czerwca rząd zmienił przepisy dotyczące masowych imprez sportowych, luzując nieco restrykcje.

Uczestnicy biegu zmierzą się 7 sierpnia z dystansem dziesięciu kilometrów. Nie będzie w tym roku wersji krótszej - pięciokilometrowej. - Trasa będzie tradycyjna. Sportowcy-amatorzy pobiegną ulicami, gdzie w 1944 roku toczyły się bardzo ciężkie walki. Pokonają kolejne kilometry w świetle płonących zniczy, a część trasy znajdzie się w tunelu na Wisłostradzie, gdzie słychać będzie odgłosy walk. Liczę, że 7 sierpnia wspólnie oddamy hołd bohaterom zrywu z 1944 roku - zapowiada wiceprezydent Renata Kaznowska, cytowana w komunikacie urzędu miasta.

Zgodnie z tradycją bieg odbywa się wieczorem. Biegacze pokonują trasę w świetle zniczy, wielu ma na ramionach biało-czerwone opaski lub niesie ze sobą flagi z symbolami Polski Walczącej. Towarzyszą im również grupy rekonstrukcyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowe zasady biegu

Udział może wziąć każdy, kto najpóźniej w dniu wydarzenia skończył 15 lat. Przez pierwsze dwa dni rejestracji wpisowe wynosi 60 złotych, później kwota wzrośnie do 70 złotych.

Zapisy będą odbywały się za pośrednictwem miejskiego serwisu Aktywna Warszawa. Urzędnicy ostrzegają, że w tym roku nie będzie zapisów stacjonarnych w biurze zawodów. Zachęcają, by jeszcze przed uruchomieniem rejestracji założyć internetowe konto uczestnika. Zwiększy to nasze szanse na zdobycie pakietu startowego. Ich liczba jest w tym roku ograniczona do czterech tysięcy.

Ratusz wyjaśnia, że podczas biegu uczestnicy zostaną podzieleni na osiem tur. Każda może mieć łącznie po 500 osób. Starty będą rozplanowane co 15 minut. "Wynika to z rządowych przepisów, które zezwalają na organizację imprez na znacznie bardziej rygorystycznych warunkach niż przed pandemią i przy zachowaniu reżimu sanitarnego" - czytamy w komunikacie.

Zawodnicy będą zobowiązani do przestrzegania przypisanych im tur. Ich zmiana nie będzie możliwa bez zgody organizatora. Po stawieniu się na miejscu będą identyfikowani po numerze startowym, który będzie zawierał również oznaczenie tury. Porządkowi będą zezwalali na wejście na start tylko osobie z właściwym numerem startowym.

Czy limit będzie obejmował osoby zaszczepione? "Nie zamierzamy dzielić szczepionych i niezaszczepionych, biegniemy wspólnie, ale każdy kto w biurze zawodów dobrowolnie okażę kod QR lub zaświadczenie będzie przez nas jedynie policzony (nie gromadzimy jego danych) jako zaszczepiony i dostanie bonus w biurze zawodów podczas okazywania pakietu startowego" - wyjaśniają organizatorzy. "Po co nam liczba zaszczepionych? Gdy znowu nagle, jak do tej pory bywało zmieni się limit osób na imprezach sportowych, zaszczepieni nie będą się do niego wliczać" - wskazują.

Śladem powstańczych walk

Trasa biegu prowadzi ulicami Starówki, Powiśla i Nowego Miasta. Uczestnicy rozpoczną zmagania na Bonifraterskiej, skąd pobiegną do Miodowej i dalej Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie biegacze skręcą w Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną skierują się do Czerniakowskiej, a następnie pobiegną Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem Wisłostrady) do Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej.

Limit na pokonanie dziesięciokilometrowego dystansu wynosi półtorej godziny.

"Wszyscy, którzy ukończą rywalizację otrzymają pamiątkowy medal, który będzie nie tylko odnosił się do walk powstańczych, ale również do triady biegowej w dobie pandemii. Medal zostanie zaprezentowany wkrótce" - zapowiada ratusz.

Urząd miasta poszukuje również wolontariuszy, którzy wesprą organizatorów biegu. Zgłaszać mogą się osoby, które ukończyły 13. rok życia. Zapisy trwają do 24 lipca. Zainteresowani powinni wypełnić formularz na stronie Aktywna Warszawa.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP