Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Ursynów: nie śpią, bo... pilnują drzewa

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plDrzewo pod obserwacją

Niestraszna im ani jesienna pogoda, ani brak snu. Mieszkańcy bloku przy ulicy Pięciolinii 8 pilnują rosnącej obok śliwy 24 godziny na dobę. Zamontowali nawet kamery.

Ursynowianie starej śliwy bronią desperacko. Pień okleili tekturą i przyczepili do niej kartkę z napisem "drzewo pod obserwacją". Organizują też nocne warty. Zmieniają się co kilka godzin i cały czas obserwują roślinę.

Zamiast zieleni - parking

- Nie widzieliśmy innego rozwiązania. Próbowaliśmy się dowiedzieć o losy śliwy. Mieliśmy wcześniej zapewnienie, że drzewa, które tutaj rosną, zostaną przesadzone. Natomiast po rozpoczęciu prac dowiedzieliśmy się, że to jest niemożliwe i szykowana jest wycinka – tłumaczy Anna Pękala, mieszkanka osiedla.

A wszystko przez przebudowę drogi. Wąską ulicę tarasowały zaparkowane w niewłaściwy sposób samochody, a na osiedle nie mogły wjechać służby. Uliczka była w opłakanym stanie. Niestety, poprawa tego stanu rzeczy odbywa się kosztem zieleni. Zamiast drzew i krzewów mają być... miejsca parkingowe.

I właśnie temu przeciwstawiają się mieszkańcy. Pani Anna tłumaczy, że wcześniej dzielnica była zanurzona w zieleni. – To co nam teraz zaproponowano, to całkowite odwrócenie tej koncepcji. Więc to nie chodzi tylko o upór, że my to drzewo musimy zachować, ale też o to, żeby zmusić instytucje, żeby planować różnego rodzaju zmiany w porozumieniu z mieszkańcami – tłumaczy.

Monitoring drzewa

A drzewa pilnuje, bo zdaniem jej i jej sąsiadów, ktoś próbuje śliwę wykończyć. Miał nocą podcinać pień, a wcześniej - zniszczyć rosnące obok bzy.

Aby chronić drzewo, mieszkańcy zamontowali więc... monitoring. A na drzewie zawiesili kartkę z podpisem "wandalu prosimy o nie podcinanie tego drzewa pod osłoną nocy".

- Mamy kamerkę obserwujemy przez cały dzień i noc. Cały czas czuwamy, siedzimy i patrzymy, czy ktoś podejdzie. Mamy tutaj specjalny samochód, podświetlamy żarówką i możemy zdalnie na komórkach obserwować wszyscy, co się tutaj dzieje. Dziś do godz. 5 pilnowałam tego drzewa – relacjonuje Urszula Siemińska, sąsiadka pani Anny.

Spółdzielnia i dzielnica twierdzą wprawdzie, że drzewo nie zostanie usunięte. Ale jednocześnie ani tu, ani tu się do niego nie przyznają. W spółdzielni dowiedzieliśmy się, że śliwa rośnie na terenie miasta.

- To spółdzielnia dostała pozwolenie na budowę, wynika to z porozumienia zawartego 5 września ze spółdzielnią. Drzewo można przesunąć, ale musi zrobić to właśnie spółdzielnia – zastrzega z kolei Robert Kempa, burmistrz Ursynowa, który sytuacją jest zaskoczony. – Pamiętam jak na jednym ze spotkać mieszkańcy desperacko walczyli o... miejsca parkingowe w tym miejscu - kwituje.

Czy to oznacza, że drzewo zostanie na swoim miejscu, czy też będzie przesunięte? Tego wciąż nie wiadomo, ale spółdzielnia i dzielnica deklarują, że jeśli śliwa zostanie, projekt będzie zmieniony.

Nie chcą wycinki drzewa
warszawa@tvn.pl
Nie chcą wycinki drzewa
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kz/r