Uniwersytet SWPS zasłania szarą cegłę styropianem

Szarą cegłę pokrywają styropianem
Szarą cegłę pokrywają styropianem
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Szarą cegłę pokrywają styropianemTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna, szara cegła elewacji dawnej fabryki Szpotańskiego przy Kałuszyńskiej znika pod warstwą styropianu. Właściciel budynków, Uniwersytet SWPS ociepla budynki. - Remont robimy w zgodzie ze wszystkimi przepisami - zapewnia uczelnia.

O rozpoczęciu prac Uniwersytet SWPS, który jest właścicielem obiektu na Kamionku, poinformował na początku tygodnia. Od razu wzbudziły one wątpliwości miłośników architektury, dla których szara cegła jest czymś szczególnym i charakterystycznym dla tej części Pragi. Obecnie jest "chowana" pod grubą warstwą styropianu.

Ale uczelnia nie ma sobie nic do zarzucenia.

"Nie dało się uratować"

- Prace inwestycyjne w siedzibach naszej uczelni były zaplanowane od dawna i są realizowane etapami. Pozwolenie na realizację wydał urząd miasta - informuje Marta Komor, rzeczniczka Uniwersytetu SWPS.

I przekonuje, że taka, a nie inna decyzja była wynikiem stanu cegły. - Zależało nam na zachowaniu oryginalnego charakteru budynku. Szanujemy historię naszej siedziby i szczególną architekturę. Podjęliśmy próbę wyczyszczenia elewacji, ale cegła jest w bardzo złym stanie, rozpada się i nie jest możliwe jej odtworzenie – twierdzi Komor.

Przekonuje przy tym, że remont nie narusza historycznej wartości budynku.

Przemarznięci studenci

Rzeczniczka twierdzi, że uczelnia jest w stałym kontakcie z rodziną Szpotańskich, potomków Kazimierza, założyciela fabryki maszyn elektrycznych, która znajdowała się w budynkach. Ale przyznaje, że o sposób ocieplenia ich nie pytała.

- Państwo Szpotańscy dopingują naszym działaniom i staraniom o uratowanie tego kompleksu budynków od zniszczenia i zapomnienia. Jak twierdzą, my, nasi studenci i cała nasza uniwersytecka społeczność nadaliśmy temu miejscu drugie życie i opinia ta jest dla nas niezwykle cenną - zapewnia w odpowiedzi na naszej pytania.

Ocieplany nie jest cały budynek, a tylko te części, gdzie znajdują się sale dydaktyczne. Ale to znaczna część dawnej fabryki.

– Remont był niezbędny ze względu na konieczność ocieplenia budynku i zadbania o komfort pracy, i nauki studentów. Budynek nie jest ergonomiczny i nie pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych tylko poprzez ogrzewanie kaloryferami – tłumaczy Komor i dodaje, że najbardziej ze styropianu ucieszą się studenci, którzy podczas mrozów musieli siedzieć na zajęciach w kurtkach.

"Uważam to za zbrodnię"

Krytycznie do ocieplania budynku odnoszą się znawcy historii i architektury Warszawy. – Unicestwienie tej szarej cegły, poprzez przykrycie jej styropianem, uważam za zbrodnię – ocenia ostro Jarosław Zieliński, varsavianista.

Jego zdaniem można było inaczej ocieplić budynki. – Przy adaptacji hal można było je ocieplić układając styropian od wewnątrz. Zdecydowano się wybrać jednak najłatwiejszą i najtańszą formę, czyli przykrycie cegły styropianem od zewnątrz – oburza się Zieliński.

Przedstawicielka uczelni twierdzi, że na taką formę remontu nie ma funduszy. - Decyzja o wyborze metody ocieplenia wynika z możliwości inwestycyjnych uczelni, która realizuje remont samodzielnie. Rozważaliśmy metodę docieplenia pomieszczeń od wewnątrz, ale jest ona wielokrotnie droższa i uczelnia nie ma możliwości uzyskania dodatkowego finansowania na jej realizację – broni wątpliwej decyzji rzeczniczka.

Nowoczesna fabryka Szpotańskiego

Fabryka na Kamionku powstała w 1918 roku. Wytwarzano w niej wyłączniki elektryczne. Przed wojną fabryka przeżywała największy rozkwit, stając się jednym z najnowocześniejszych zakładów elektrotechnicznych w kraju.

Spora część fabryki została wysadzona przez Niemców. Zakłady zostały odbudowane i znacjonalizowane po wojnie.

jb/r

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP