"Uderzono jedną z radnych". Film z awantury na sesji rady dzielnicy

Nagranie z telefonu radnej
Nagranie z telefonu radnej
Agnieszka Borowska/ warszawa@tvn.pl
Nagranie z telefonu radnejAgnieszka Borowska/ warszawa@tvn.pl

Temperatura politycznych sporów na Białołęce nie spada. Podczas poniedziałkowych obrad rady dzielnicy doszło do karczemnej awantury. – Jedna z radnych została pobita przez mieszkańca. Sprawa trafiła na policję – relacjonuje świadek zdarzenia.

- To nie była żadna kontrowersyjna sesja. Głosowano nad zmianami w komisjach i nowymi nazwami ulic. Atmosfera była jednak bardzo gorąca – opisuje jedna z uczestniczek sesji. Jak dodaje, na sali obrad było wielu mieszkańców. – Uniemożliwiali prowadzenie sesji. Gwizdali, buczeli, włączali głośną syrenę alarmową – relacjonuje. Kilka osób nagrywało całe zdarzenie telefonem komórkowym. Jedną z nich była radna Agnieszka Borowska (klub PO). - Wśród publiczności było około 16 osób. Część zachowywała się po prostu agresywnie. Podeszłam do tych ludzi, chciałam zobaczyć z kim mamy do czynienia. Nagrywałam całe zajście – przyznaje sama zainteresowana. - Nagle podskoczył do mnie pewien mężczyzna. Uderzył mnie w rękę wytrącając aparat. Telefon spadł na podłogę – dodaje.

Cała sprawa została zgłoszona na policję.

- Jestem zdenerwowana na całą tę sytuację. Nie tylko ze względu na cielesny czy psychiczny dyskomfort. Uważam, że jako radni powinniśmy normalnie pracować, działać w komisjach. A przez takie zachowanie nie możemy. To za daleko zaszło. Jestem radną od sześciu lat. Wcześniej nie dochodziło do takich incydentów – mówi.

Policja potwierdza. - Wczoraj wpłynęło zawiadomienie od mieszkanki Białołęki w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej. Jest prowadzone postępowanie w tej sprawie – powiedziała Paulina Onyszko z białołęckiej komendy.

Ostra walka polityczna

Radni PiS przedstawiają zdarzenie w zupełnie innym świetle. „Galeria wstydu - radni PO Agnieszka Borowska, Paweł Tyburc oraz Zbigniew Madziar atakują mieszkańców robiąc im nielegalnie zdjęcia i strasząc. Tak białołęcka PO traktuje mieszkańców, którzy domagają się przestrzegania prawa” - napisał w mediach społecznościowych Wiktor Klimuk (PiS). Wypomniał też Platformie, że „notorycznie łamie prawo” i że czwartkowa sesja została zwołana niezgodnie z procedurami. Białołęka to dzielnica, gdzie zacięta walka o władze trwa od kilkunastu miesięcy. W ubiegłym roku, w październiku, rządząca tam Platforma Obywatelska straciła większość. Trzech radnych opuściło klub i – jako radni niezrzeszeni – stworzyli koalicję z Prawem i Sprawiedliwością oraz innymi radnymi niezależnymi. Mając większość w radzie próbowali odwołać burmistrza Piotra Jaworskiego – nieskutecznie. Władze miasta nie uwzględniały bowiem decyzji nowej większości. Ostatecznie Jaworski do dymisji podał się sam. Platforma przekonała do siebie trzech radnych niezależnych (Piotra Basińskiego, Marcina Adamkiewicza i Filipa Pelca), odzyskała większość i wybrała nową burmistrz Ilonę Soję-Kozłowską. Problemy jednak nie zniknęły. Trwa ostry spór o stanowisko przewodniczącego rady dzielnicy. Obecnie sprawuje je Anna Majchrzak z PO. Radni PiS przekonują jednak, że fotel przewodniczącego należy się Wiktorowi Klimiukowi z ich partii, bo Majchrzak już raz została odwołana.

Klimiuk ma po swojej stronie wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę (z PiS), a także korzystny wyrok sądu administracyjnego, o którym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Co ciekawe, na poniedziałkowej sesji Anna Majchrzak zgodziła się przekazać prowadzenie obrad radnemu Klimiukowi. Jak całe zajście komentują koalicjanci Platformy? - Jako radni bezpartyjni wyszliśmy z konstruktywną propozycją wspólnych obrad uznawanych przez wszystkie strony. Jednak zostało to odrzucone. Przewodniczący uznawany przez PiS od razu przerwał sesję, doszło do awantury. Białołęka pada ofiarą partyjnych przepychanek. Wzywamy do opamiętania, dla dobra dzielnicy i jej mieszkańców – powiedział nam Piotr Basiński (IMB).

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP