Teatr Żydowski do rozbiórki Nowy zmieści się w wieżowcu

Wstępna, koncepcyjna wizualizacja projektu teatru. Wieżowiec "ukrywa się" za drzewemmateriały inwestora

Przy placu Grzybowskim może wyrosnąć kolejny wieżowiec. Z powierzchni ziemi zniknąłby jednak cenny budynek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Na części uwolnionej działki powstałby 80-metrowy biurowiec, a na drugiej - nowoczesna scena teatralna.

Partnerem TSKŻ jest belgijska firma Ghelamco - jeden z największych deweloperów na warszawskim rynku, który buduje m.in. biurowiec Senator przy Bielańskiej i 220-metrowy Warsaw Spire przy Towarowej. Teraz chce budować... teatr.

Zbudują nowy, wyburzą stary

O swoich planach Towarzystwo i deweloper poinformowali już teraz, choć dopiero w środę złożyli w ratuszu wniosek o warunki zabudowy dla inwestycji. Wszystko po to, by przeciąć podsycane przez prasę spekulacje na temat likwidacji Teatru Żydowskiego, który wynajmuje swoją siedzibę od TKSŻ. - Nie zamierzamy likwidować teatru. Co więcej, nie planujemy nawet przerwy w jego aktywności, poza czasem potrzebnym na przeprowadzkę, która może odbyć się w wakacje - zapewnia Henryk Albert z TKSŻ.

Jaki jest więc plan? Towarzystwo wyprowadzi się ze swojej siedziby, która zostanie "przecięta" na pół. Część, w której mieści się scena, będzie działać dalej, natomiast część biurowa z restauracjami "Magnat" i "Pardon to tu" zostanie rozebrana. Na jej miejscu, w ciągu dwóch lat Ghelamco wybuduje nowoczesny teatr z częścią biurową.

Ma być scena z widownią na 350 osób i druga, kameralna, na 80. A do tego warunki, o jakich dziś aktorzy Żydowskiego mogą najwyżej pomarzyć: fosa dla orkiestry, garderoby dla 60 aktorów, wysokie magazyny dekoracji, pracownie krawieckie i charakteryzatornie. Do tego nowoczesna obrotowa scena z pełnym zapleczem i trzy poziomy podziemnego garażu. Nad biurami teatru znajdą się jeszcze dwie kondygnacje, gdzie swoją siedzibę będzie miał TSKŻ i inne organizacje żydowskie, które dziś gnieżdżą się w podupadającym budynku. - Co ważne, miasto nie dołoży ani złotówki do budowy nowej siedziby. Utrzymywany przez ratusz teatr nadal będzie ją wynajmować od nas po preferencyjnej cenie - zapewnia Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa.

Gdy nowy teatr zostanie oddany do użytku, stary - wraz ze znajdującą się pod nim działką - przejdzie na własność Ghelamco. Dopiero wtedy deweloper będzie mógł rozpocząć budowę swojej inwestycji.

Międzynarodowy konkurs na projekt

Co powstanie obok nowego teatru? Wiadomo, że ma być biurowiec. Ghelamco chce, by miał około 80 metrów. Zamierza wybrać jego projekt w międzynarodowym konkursie architektonicznym, co jest dużą zamianą w polityce tej firmy. Do tej pory współpracowała z dwiema pracowniami, które projektowały dla niej dość zwyczajne biurowce. - Uważamy, że plac Grzybowski zasługuje na więcej - mówią przedstawiciele firmy. Na tegorocznych targach inwestycyjnych w Cannes swoje zainteresowanie miał potwierdzić znany z pracy w Azji Andrew Bromberg.

Do realizacji tego scenariusza droga jest jednak bardzo daleka. Ghelamco wspólnie z TSKŻ złożyło wniosek o decyzję środowiskową, a w środę w ratuszu miał zostać złożony wniosek o warunki zabudowy. Dopiero po ich wydaniu firma będzie mogła ogłosić konkurs.

Teatr do rejestru?

Dodatkowym zadaniem dla architekta, który wygra, będzie wkomponowanie w projekt uzgodnionego już z szefostwem Teatru Żydowskiego projektu samej sceny. Są też inne wątpliwości. - Mamy ekspertyzy, z których wynika, że budynek jest w dobrym stanie i nie trzeba go burzyć. TSKŻ chwali się, że zbuduje nam scenę, ale nie mówi nic o jej wyposażeniu. A to są koszta idące w miliony - zauważa Gołda Tencer, wicedyrektor teatru, który na inwestycję zapatruje się z dużą rezerwą.

Nie jest też pewne, czy ratusz w ogóle zgodzi się na rozbiórkę starego budynku. Wstępną koncepcję zbudowanego pod koniec lat 60. gmachu, zaprojektowanego ostatecznie przez Władysława Jotkiewicza, opracował Bohdan Pniewski. Teatr został wpisany na listę dóbr kultury współczesnej opracowaną kilka lat temu przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, a rada ochrony zabytków przy wojewódzkim konserwatorze jednogłośnie opowiedziała się kilka dni temu za jego wpisaniem do rejestru.

Z drugiej strony, tuż obok powstaje już 160 metrowy Cosmopolitan, a tuż za nim Gmina Żydowska chce budować jeszcze wyższy wieżowiec, na co ratusz wydał już warunki zabudowy. - Nasz budynek byłby znacznie niższy, ale oczywiście liczymy się z tym, że miasto może mieć inne zdanie. Plan budowy teatru nie jest uzależniony od konkretnych warunków - zapewnia Damian Woźniak z Ghelamco. Ale dodaje: - Jednak inwestycja oczywiście powinna być uzasadniona pod względem ekonomicznym.

Cała inwestycja może powstać w ciągu czterech lat od wydania pozwolenia na budowę. Część z teatrem ma mieć około 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego około 70 proc. zajmie teatr.

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: materiały inwestora

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP