Tajemnica willi Rzepeckiego. Co kryło się za pancernymi drzwiami?

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plTajemnicza skrytka przy ul. Krzywickiego

Grube żelbetowe drzwi w piwnicy domu na Ochocie, a za nimi tajemnicze pomieszczenie. Skrytka? Schron? Muzeum Powstania Warszawskiego szuka osób, które pomogą rozszyfrować zagadkę z ul. Krzywickiego.

Ekipa Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiła prześwietlić wnętrza domu przy Krzywickiego 12, bo właśnie stamtąd pochodził stolik-skrytka przejęty w ubiegłym roku. W czasie okupacji właścicielką domu przy Suchej 12 (bo tak wówczas nazywała się ta ulica) była Irena Rzepecka ps. "Ela", żona płk Jana Rzepeckiego szefa Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

Kto przychodził do "Eli"?

W piwnicy budynku natrafiono na tajemnicze pomieszczenie o wymiarach 3,5 x 1,3 x 2,5 metra. Było ono ukryte za żelbetowymi drzwiami grubości 7 cm. W pomieszczeniu urządzono magazynek.

- Drzwi pancerne zostały zamaskowane drewnianą szafą sugerującą taka szafę piwniczną, za która jest gruby mur. Jak się puknie w te drzwi to jakby się pukało w ścianę - opowiada Michał Urbanowski z Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie ma wątpliwości, że drzwi pojawiły się już po zakończeniu budowy. - Nie były wmurowane razem ze ścianami, więc albo zrobiono to w 1939 roku w obliczu zbliżającej się wojny, jako schron, albo w czasie okupacji jako skrytka – twierdzi.

Muzeum Powstania Warszawskiego liczy, że uda się odnaleźć kogoś, kto korzystał z pomieszczenia i wyjaśni, czym w istocie było. - Szukamy kogoś kto przychodził do "Eli" na ul. Suchą 12 i pomoże rozwiązać zagadkę – mówi Urbański.

Muzeum prosi o pomoc

Jan Rzepecki zmarł w 1983 r., jego żona Irena w 1989 r. Dziś dom należy do mieszkającego w Australii Krzysztofa Dydyńskiego, a wynajmuje go prof. Wojciech Gwarek z Politechniki Warszawskiej. Profesor sprawdził, że u sąsiadów pod nr 10 i 14, gdzie stoją takie same budynki, podobnego pomieszczenia nie ma.

Wszyscy, którzy mogła pomóc w ustaleniu do czego służyła skrytka przy dawnej ul. Suchej 12, proszeni są o kontakt z Muzeum Powstania Warszawskiego.

lata/bako