Święto koreańskiej kultury. Zabrzmią piri, flet bambusowy i bębny janggu

Centrum Kultury KoreańskiejFestiwal odbędzie się w sobotę, 8 czerwca

Pokazy sztuki walk taekwondo, zajęcia z języka koreańskiego, kaligrafii i tworzenia lampionów, a także koncert folkowego zespołu ID. W sobotę na Agrykoli odbędzie się 8. Festiwal Koreański.

- Najbardziej czekam na występ koreańskiego zespołu folkowego ID. Ta młoda, kreatywna grupa pokaże oryginalność i uniwersalność współczesnej muzyki koreańskiej, dzięki wspólnemu wykorzystaniu instrumentów zachodnich i tradycyjnych instrumentów koreańskich - powiedziała ambasador Mira Sun, ambasador Korei Południowej w Polsce.

Piri, flet bambusowy i bębny janggu

Ceremonię otwarcia festiwalu przewidziano na godz. 16., ale już od godz. 13 będzie można brać udział w przygotowanym programie imprezy. Główną muzyczną atrakcją festiwalu będą właśnie koncerty grupy grającej fusion folk koreański, czerpiącej inspiracje z koreańskich pieśni ludowych. Muzycy łączą brzmienie takich tradycyjnych instrumentów, jak piri, flet bambusowy, czy bębny janggu z gitarą elektryczną i keybordem. Pierwszy występ zaplanowano na godz. 13, a drugi na ok. 16.

- Ponadto, z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Korei a Polską, prezentujemy wystawę fotografii, aby pokazać, jak rozwinęły się i jak wzmocniły się nasze relacje - dodała Sun.

Flash mob do dźwięków K-POP-u

Na czas festiwalu zaplanowano rozmaite wydarzenia, w tym pokazy sztuki walk taekwondo, zajęcia z języka koreańskiego, kaligrafii i tworzenia drzeworytu czy lampionów.

- Na festiwalu można także spodziewać się innych ciekawych atrakcji, w tym flash moba przy muzyce K-POP, prezentacji protokołu królewskiego, będzie można przymierzyć stroje królewskie, a także zrobić samemu królewski kapelusz - wyjaśniła Sun. Flash mob do dźwięków K-POP-u - gatunku, który zmienił rynek muzyczny nie tylko w Korei, ale w całej Azji - zaplanowano na godz. 14.

Najmłodsi uczestnicy zobaczą na festiwalu tradycyjne gry i zabawy koreańskie.

Podczas festiwalu odbędzie się również konkurs fotograficzny, zorganizowany w mediach społecznościowych pod hasłem #KoreaFestival2019Poland. Dla autorów pięciu najlepszych zdjęć zrobionych podczas imprezy organizatorzy przygotowali nagrody.

Największe wydarzenie promujące Koreę

Festiwal Koreański jest organizowany przez ambasadę Korei Południowej w Polsce we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej i jest największym wydarzeniem promującym kulturę Korei w Europie Środkowej. Pretekstem jest 30-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Republiką Korei.

Pytana o rozpowszechnienie tej inicjatywy w innych miejscach w Polsce, ambasador Sun przypomniała, że Koreańskie Centrum Kultury jest częścią ambasady, które "prezentuje kilka koreańskich programów kulturalnych na mniejszą skalę w kilku miastach poza Warszawą".

- Dzięki zainteresowaniu kulturą koreańską w Polsce kilka uniwersytetów samodzielnie organizuje koreańskie wydarzenia kulturalne. Ponieważ wraz z działalnością centrum liczba takich imprez stale rośnie, w całej Polsce w przyszłości będzie więcej możliwości korzystania z kultury koreańskiej - zapewniała.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o Święcie Saskiej Kępy:

[object Object]
Atrakcje na Francuskiej i ParyskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

PAP/ab/b

Źródło zdjęcia głównego: Centrum Kultury Koreańskiej

Pozostałe wiadomości