Sprawa Skry znów w sądzie. Miasto składa pozew o wydanie terenu

[object Object]
Renata Kaznowska o konkursieTVN24
wideo 2/3

Ratusz złożył do sądu pozew o wydanie terenów Skry. Zapowiada też, że jeszcze w październiku ogłosi wyniki konkursu na zagospodarowanie tego obszaru. Prezes klubu odpowiada, że jest gotowy oddać obiekt, ale chce wiedzieć, co konkretnie powstanie w jego miejscu.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zorganizowała we wtorek konferencję prasową w sprawie przyszłości Skry.

Wyniki konkursu w październiku

Kaznowska przypomniała, że trwa konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji kompleksu sportowego. Docelowo ma tu powstać nowy stadion lekkoatletyczny kategorii II.

Do 6 lipca wpłynęły 92 wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie, a 5 października minął termin składania prac konkursowych. Dotarło ich sześć. Ogłoszenie wyników konkursu urząd planuje w drugiej połowie października.

- Konkurs ma dwa etapy - na pierwszy mamy zagwarantowane 24 miliony złotych, to jest cały teren z wyłączeniem stadionu. To boisko treningowe, zaplecze, strefa rzutów, cały teren zieleni. Drugi etap to stadion, który będzie wymagać odrębnego projektowania i budżetowania – mówiła we wtorek wiceprezydent Kaznowska.

"Śmierć techniczna" obiektu

Jak podkreśliła, obecnie stadion jest zdewastowany, wręcz "w stanie śmierci technicznej". Na przyszły rok miasto planuję rozbiórkę. - Od ponad 40 lat ośrodek Skra zarządzany był przez klub sportowy RKS Skra. Od niemal 10 lat miasto walczyło o odzyskanie ośrodka, właśnie z takiego powodu, że został doprowadzony do stanu totalnej dewastacji, że na terenie ośrodka nie ma sportu – przekonywała Kaznowska.

I dodała, że funkcjonują tam: hurtownie, restauracje, parkingi, bazary. Wiceprezydent przypomniała, że teren miał wrócić do miasta w ubiegłym roku, ale tak się nie stało. Dlatego urząd złożył do sądu pozew o wydanie nieruchomości. - Pan Kaliszewski (Krzysztof, prezes Skry, trener Anity Włodarczyk – red.), w zasadzie przerwał rozmowy, a ośrodek nie został wydany, na jego terenie nie dzieje się nic, poza dalszym podnajmem, nielegalnym – stwierdziła Kaznowska.

Mimo to, zapraszała klub do dalszej współpracy, ale "RKS Skra zarządzać tym obiektem nie będzie". - Spotykałam się wielokrotnie z panem Kaliszewskim, nam bardzo zależy, żeby na teren Skry wrócił sport, ale zależy nam również na tym, żeby kultowy i historyczny klub mógł dalej trenować na terenie ośrodka. Dlatego zaproponowałam panu Kaliszewskiemu, że podpiszemy z nim dalszą umowę, już na innych zasadach, będzie dzierżawcą, najemcą, żeby pozostał na terenie ośrodka jako RKS Skra – tłumaczyła Kaznowska.

Odniosła się też do czerwcowej konferencji, na której byli Krzysztof Kaliszewski, minister sportu Witold Bańka i kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Zapowiedzieli wówczas, że odbudują Skrę i stworzą stadion z prawdziwego zdarzenia. Kaliszewski mówił, że powinien to być obiekt pierwszej kategorii.

- Konkurs sytuuje Skrę, a dokładnie stadion w drugiej kategorii. Pozwala na organizowanie bardzo dużych wydarzeń rangi mistrzostw Europy i Świata. Nie planujemy obiektu na miarę igrzysk olimpijskich, ponieważ na wiele lat do przodu, jak państwo wiecie, Warszawa nie aplikuje o olimpiadę, Polska nie aplikuje o olimpiadę – argumentowała Kaznowska.

"Chcemy wiedzieć, co tu będzie"

O komentarz do konferencji wiceprezydent poprosiliśmy prezesa Skry. - Nie oglądałem jej, więc ciężko mi powiedzieć, co pani wiceprezydent mówiła. Nie mamy problemu z wydaniem obiektu, ale chcemy wiedzieć, co tutaj będzie i na jakich zasadach będziemy tutaj funkcjonowali – stwierdził Kaliszewski.

Dodał również, że dostał od miasta propozycję dzierżawienia terenu za dziewięć milionów złotych rocznie. - Żadnego pozwu w sprawie wydania nie otrzymaliśmy, być może to tylko słowa – skwitował Kaliszewski.

Jego zdaniem, podnoszenie tej sprawy na niecałe dwa tygodnie przed wyborami może być tylko "robieniem show".

Obiekt w ruinie

Stadion warszawskiej Skry rzeczywiście jest w katastrofalnym stanie. O sprawie zrobiło się głośno, gdy spektakularne sukcesy odnosiła Anita Włodarczyk (w 2016 roku, kiedy została mistrzynią olimpijską). Wracały wówczas pytania, dlaczego rekordzistka świata w rzucie młotem trenuje na co dzień w takich warunkach.

Za zaniedbania obiektów miasto winiło klub, dlatego zdecydowało się nie przedłużać z nim umowy o użytkowaniu wieczystym, na mocy której Skra działa w tym miejscu. Spór między miastem a klubem dotarł nawet do Sądu Najwyższego, który orzekł, że stadion powinien trafić w ręce miasta.

Przyszłość Skry była jednym z głównych tematów niedawnej debaty kandydatów na prezydenta stolicy zorganizowanej na stadionie Legii Warszawa. Politycy dość zgodnie deklarowali, że stadion należy odbudować, a to jak wygląda dziś jest wielkim wstydem.

ran/b

Pozostałe wiadomości

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl